Spis treści
Produkt, który wzmaga pocenie się. „To obrzydliwe”
Co robić, żeby się nie pocić? Cóż, mówiąc wprost: niewiele. Pocenie się to naturalna funkcja organizmu m.in. podczas ćwiczeń lub gorączki. Pocenie się jest potrzebne, bo m.in. pomaga regulować temperaturę ciała. Pamiętaj jednak, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża potliwość mogą powodować problemy.
Krople potu spływające na twoim ciele w letnie dni to normalna sprawa, ale może to być męczące, a w pewnych sytuacjach krępujące. Poza mokrymi plamami pod pachami, ślizgającymi się dłońmi i błyszczącą twarzą może się pojawiać on – zapach potu.
Dr Adel, dermatolożka prowadząca na TikToku konto @aamnaadel, podzieliła się prostą wskazówką, jak sobie radzić z potem. Okazuje się, że ma to związek z poranną rutyną i twoimi wyborami podczas zakupów. Ekspertka winą obarcza… dezodorant!
– Twój dezodorant musi trafić do kosza. Dobra, powiedziałam to. Dezodoranty nie robią absolutnie nic, aby powstrzymać pocenie się. Są to dosłownie perfumy, które maskują zapach potu. Szczerze mówiąc, myśl o pocie mieszającym się z zapachem jest dla mnie po prostu obrzydliwa – powiedziała dr Adel.
Co zamiast dezodorantu pod pachy? Ekspertka radzi, czym go zastąpić
Choć dezodorant to pierwszy produkt, po który zapewne chcesz sięgnąć, żeby się nie pocić i nie śmierdzieć, to nie jest to najlepszy wybór. Zamiast tego dr Adel zaleca wybranie antyperspirantu, który aktywnie działa w celu zmniejszenia pocenia się. Dermatolożka podpowiada też, kiedy najlepiej go stosować, aby uzyskać maksymalną skuteczność.
– Kluczem do sukcesu jest nakładanie antyperspirantu na noc. Wiem, że wydaje się to dziwne i jest to dziwne uczucie, ale zaufaj mi, kiedy powiem ci, że to właśnie sprawi, że twój antyperspirant będzie działał najlepiej. Kiedy śpisz, twoje małe gruczoły potowe również śpią, więc będą wchłaniać antyperspirant o wiele lepiej i będą o wiele bardziej skuteczne – wyjaśniła ekspertka.
Dodajmy, że aktywne składniki antyperspirantów zazwyczaj zawierają związki na bazie aluminium, które tymczasowo blokują ujścia gruczołów potowych. Blokowanie ich zmniejsza ilość potu, który dociera do skóry.
Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach potu? Niecodzienny sposób dermatolożki
Dr Adel podzieliła się też sposobem na brzydki zapach potu. Lekarka sugeruje, że osoby, którym doskwiera śmierdzący pot, powinny spróbować myć pachy... roztworem na trądzik. Jako przykład podała produkt o nazwie PanOxyl.
– Nie ma znaczenia, jakiego procentu użyjesz – wyjaśniła dr Adel. – Możesz użyć 10 proc., możesz użyć 4 proc. Następnie spień go i umyj nim swoje pachy, ale pozostaw go na dwie minuty, aby miał szansę zadziałać. Nie tylko pomoże to zabić bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach potu, ale może również pomóc zmniejszyć liczbę wrastających włosków. Jest to więc działanie dwa w jednym.
Dermatolożka dodała też w komentarzach, że stosowanie tego typu produktów może prowadzić do odbarwienia ręczników i zaleciła „używanie oddzielnego ręcznika”, jeśli planujesz wypróbować ten sposób.
Dr Adel mówi, że dezodorant nie pomaga w walce z potem. Zamiast niego dermatolożka poleca antyperspirant.
Źródła: