Nowe możliwości leczenia pacjentów z jaskrą. Pierwsze wszczepienie nowoczesnego implantu jaskrowego w Katowicach

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach pierwszy raz lekarze przeprowadzili zabieg wszczepienia nowoczesnego implantu jaskrowego PGI. Placówka poinformowała we wtorek, że daje to pacjentom nowe możliwości leczenia.

Spis treści

Pierwsze wszczepienie nowoczesnego implantu jaskrowego

75 proc. pacjentów po wszczepieniu nowoczesnego implantu nie potrzebuje dodatkowych leków.
75 proc. pacjentów po wszczepieniu nowoczesnego implantu nie potrzebuje dodatkowych leków. freepik.com

Implant PGI jest szczególnie zalecany pacjentom z zaawansowaną jaskrą, u których standardowe metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, muszą przyjmować wiele leków lub mają trudności z systematycznym stosowaniem kropli.

Kierująca Oddziałem Okulistyki Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego prof. Dorota Wyględowska-Promieńska poinformowała, że 75 proc. pacjentów po wszczepieniu nowoczesnego implantu nie potrzebuje dodatkowych leków, a skuteczność tej metody utrzymuje się przez co najmniej trzy lata.

– Najnowsze badania kliniczne pokazują, że ta metoda może przynieść znacząco lepsze rezultaty niż dotychczas stosowane rozwiązania. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów – podkreśliła prof. Dorota Wyględowska-Promieńska.

Jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry? Zwróć na nie uwagę, zanim będzie za późno!

Jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry? Zwróć na nie uwagę, zanim będzie za późno!

Jaskra rozwija się przez 2-3 dekady i po cichu „kradnie wzrok”. Nieleczona prowadzi do ślepoty, jak jednak ją wykryć, skoro nie powoduje wyraźnych dolegliwości? Po pierwsze, badając wzrok, a po drugie...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jaskra to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku

Placówka poinformowała, że planuje na stałe wprowadzić zabieg wszczepienia implantu PGI. To część szerszej strategii rozwoju nowoczesnych metod leczenia chorób oczu w regionie, bo jaskra, będąca jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, dotyka coraz większej liczby osób.

W przebiegu choroby zostaje uszkodzony nerw wzrokowy na skutek wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Stopniowo pole widzenia się zawęża, co w rezultacie może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Jaskra może rozwijać się latami nie dają żadnych wyraźnych objawów. Dlatego ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań wzroku co 2 lata. Pacjenci z zaawansowaną jaskrą do końca życia muszą być pod opieką okulisty i stosować leki, aby nie dopuścić do utraty wzroku.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w 2016 r. z połączenia Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Działa przy ul. Ceglanej i Medyków. To placówka wielospecjalistyczna zapewniająca pacjentom leczenie w ponad 20 specjalizacjach.

Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz wymieniać soczewek. Tych 5 czynników osłabia wzrok

Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz wymieniać soczewek. Tych 5 czynników osłabia wzrok

Słabszy wzrok, pieczenie oczu, a nawet ból głowy. Tak jesień wpływa na wzrok. Coraz krótsze, zimne i wietrzne dni oraz ograniczona ilość naturalnego światła źle wpływają na kondycję oczu. Tych 5 czynn...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia