Spis treści
Pierwsze wszczepienie nowoczesnego implantu jaskrowego
Implant PGI jest szczególnie zalecany pacjentom z zaawansowaną jaskrą, u których standardowe metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, muszą przyjmować wiele leków lub mają trudności z systematycznym stosowaniem kropli.
Kierująca Oddziałem Okulistyki Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego prof. Dorota Wyględowska-Promieńska poinformowała, że 75 proc. pacjentów po wszczepieniu nowoczesnego implantu nie potrzebuje dodatkowych leków, a skuteczność tej metody utrzymuje się przez co najmniej trzy lata.
– Najnowsze badania kliniczne pokazują, że ta metoda może przynieść znacząco lepsze rezultaty niż dotychczas stosowane rozwiązania. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów – podkreśliła prof. Dorota Wyględowska-Promieńska.
Jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry? Zwróć na nie uwagę, zanim będzie za późno!
Jaskra rozwija się przez 2-3 dekady i po cichu „kradnie wzrok”. Nieleczona prowadzi do ślepoty, jak jednak ją wykryć, skoro nie powoduje wyraźnych dolegliwości? Po pierwsze, badając wzrok, a po drugie...
Jaskra to jedna z głównych przyczyn utraty wzroku
Placówka poinformowała, że planuje na stałe wprowadzić zabieg wszczepienia implantu PGI. To część szerszej strategii rozwoju nowoczesnych metod leczenia chorób oczu w regionie, bo jaskra, będąca jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, dotyka coraz większej liczby osób.
W przebiegu choroby zostaje uszkodzony nerw wzrokowy na skutek wzrostu ciśnienia w gałce ocznej. Stopniowo pole widzenia się zawęża, co w rezultacie może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Jaskra może rozwijać się latami nie dają żadnych wyraźnych objawów. Dlatego ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań wzroku co 2 lata. Pacjenci z zaawansowaną jaskrą do końca życia muszą być pod opieką okulisty i stosować leki, aby nie dopuścić do utraty wzroku.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w 2016 r. z połączenia Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Działa przy ul. Ceglanej i Medyków. To placówka wielospecjalistyczna zapewniająca pacjentom leczenie w ponad 20 specjalizacjach.
Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz wymieniać soczewek. Tych 5 czynników osłabia wzrok
Słabszy wzrok, pieczenie oczu, a nawet ból głowy. Tak jesień wpływa na wzrok. Coraz krótsze, zimne i wietrzne dni oraz ograniczona ilość naturalnego światła źle wpływają na kondycję oczu. Tych 5 czynn...
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: