Skuteczność szczepionki J&J rośnie o 26 proc. w ciągu 15 dni! Zaszczepieni jednodawkowym preparatem zyskują ochronę na poziomie 76,7 procent

Monika Góralska
Monika Góralska
Skuteczność jednodawkowej szczepionki Jonson & Jonson wzrasta po ok. 2 tygodniach od podania.
Skuteczność jednodawkowej szczepionki Jonson & Jonson wzrasta po ok. 2 tygodniach od podania. instaphotos/123rf.com
Badanie naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Indii wykazało, że pojedyncza dawka szczepionki Johnson & Johnson w 76,7 procentach skutecznie zapobiega zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 i zapewnia ochronę przed umiarkowaną lub ciężką postacią COVID-19. Dodatkowo jej efektywność wzrasta o 26,1 proc w ciągu 15 dni od jej podania.

Rzeczywista skuteczność szczepionki Johnson & Johnson

Naukowcy z Mayo Clinic w Rochester w Minnesocie, Nference Cambridge, Massachusetts i Nference Labs w Bengaluru w Karnatace w dniach od 27 lutego 2021 do 14 kwietnia 2021 przeprowadzili badanie skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen firmy Johnson & Johnson. Obserwowano grupę 2195 zaszczepionych pacjentów oraz grupę kontrolną złożoną z blisko 22 tys. niezaszczepionych osób.

Wszystkim uczestnikom po szczepieniu wykonano test na obecność wirusa SARS-CoV-2 (metodą PCR). 13 (0,59 proc.) z 2195 osób zaszczepionych i 262 (1,19 proc.) z 21 950 niezaszczepionych osób uzyskało pozytywny test na obecność koronawirusa. Ta część badania wykazała skuteczność szczepionki na poziomie 50,6 proc.

Następnie po 15 dniach ponownie zbadano wszystkich uczestników i okazało się, że efektywność szczepionki zwiększyła się aż o 26,1 proc. Wynik pozytywny uzyskało 3 z 1779 zaszczepionych pacjentów (0,17 proc.) w porównaniu do 128 z 17 744 osób niezaszczepionych (0,72 proc.) Odpowiada to skuteczności szczepionki Johnson & Johnson na poziomie 76,7 proc.

Skuteczność szczepionki była niższa w ciągu kilku dni po szczepieniu i wzrastała w ciągu kolejnych kilku tygodni od otrzymania dawki leku. Maksymalną ochronę wykazywała po co najmniej 2 tygodniach od podania.

To badanie dowodzi, że pojedyncza dawka szczepionki Johnson & Johnson jest wysoce skuteczna w zapobieganiu infekcji SARS-CoV-2. Jednak w tak krótkim czasie od dopuszczenia tego produktu do użytku nie ma jeszcze wystarczającej liczby hospitalizacji, przyjęć na OIOM oraz zgonów, które umożliwiłyby dokładną ocenę wpływu szczepienia na przebieg choroby COVID-19.

Czy jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson jest bezpieczna?

Szczepionka Johnson & Johnson jest wskazana do stosowania dla osób powyżej 18 roku życia. W odróżnieniu od innych dopuszczonych na europejski rynek szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca, jest ona jednodawkowa. Początek ochrony przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 rozpoczyna się po ok. 2 tygodniach od szczepienia, natomiast pełna odporność następuje po ok. 28 dniach. Po tym czasie wzrasta również ochrona przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Szczepionka ta została dopuszczona do obrotu przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) w trybie nadzwyczajnym w Stanach Zjednoczonych oraz otrzymała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu przez Komisję Europejską 11 marca 2021 r. Tak szybkie wprowadzenie szczepionki związane jest z przyspieszeniem walki z pandemią. W Stanach Zjednoczonych otrzymało ją już ponad 6,8 mln osób.

Po zgłoszeniu kilku przypadków (6 na 6,8 mln zaszczepionych osób) wystąpienia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi po szczepieniu szczepionką Johnson & Johnson Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) stwierdziły, że korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Przypadki zakrzepicy i małopłytkowości po szczepionce Johnson & Johnson były podobne jak w przypadku szczepień preparatem AstraZeneca.

Ostatecznie szczepionka otrzymała pozytywną opinię od wyżej wymienionych organów opartą na analizie jej skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Natomiast do ulotki leku, tak jak w przypadku preparatu AstraZeneca, zostaną dodane informacje o możliwości wystąpienia rzadkich działań niepożądanych takich jak zakrzepy krwi i zmniejszenie liczby płytek krwi występujące do 2 tygodni po szczepieniu.

Bezpieczne stosowanie szczepionki Johnson & Johnson potwierdził również minister zdrowia Adam Niedzielski i podkreślił, że w Polsce będzie ona wykorzystywana zgodnie z rekomendacją EMA.

Czym różni się szczepionka przeciw COVID-19 Johnson & Johnson od szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca?

Pandemia znacznie przyspieszyła proces opracowywania, badania i wprowadzania na rynek szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Obecnie dopuszczone do użytku w UE, czyli również w Polsce, zostały 4 preparaty: Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson.

Pierwsze dwa z nich to szczepionki genetyczne (mRNA), które zawierają geny koronawirusa, kolejne natomiast wektorowe - w nich również znajdują się geny koronawirusa, jednak są one umieszczane w innym wirusie (konkretnie adenowirusie), który jest ich nośnikiem. W obu przypadkach geny wirusów są odpowiednio zmodyfikowane i nieszkodliwe dla człowieka, nie wywołują choroby, a jedynie odpowiedź immunologiczną, która jest niezbędna do wytworzenia przeciwciał zwalczających zakażenie wywołane wirusem SARS-CoV-2.

Szczepionki genetyczne wykazują ponad 95-procentową skuteczność w ochronie przed koronawirusem, jednak wymagają one przechowywania w bardzo niskiej temperaturze (Moderna -20, Pfizer -70 st. C). W ich przypadku konieczne jest również zastosowanie 2 dawek preparatu w odstępie 3-4 tygodni. Szczepionkę AstraZeneca również podaje się w 2 dawkach (druga aż po 12 tygodniach), ale w przeciwieństwie do poprzednich można ją przechowywać w zwykłej lodówce. Jej skuteczność wynosi 82,4 proc.

Efektywność szczepionki Johnson & Johnson jest niższa od poprzednich, jednak w przypadku tego preparatu wystarczy jedna dawka, aby już po 2 tygodniach uzyskać skuteczną ochronę przed zakażeniem wirusem SARS-Cov-2. Jest to szczególnie wygodne chociażby w perspektywie zbliżających się letnich wyjazdów.

Czas trwania ochrony wszystkich dostępnych szczepionek nie jest na razie znany. Wszystkie preparaty są nadal na bieżąco badane i dopuszczone do użycia warunkowo, ponieważ szczepienia są w tej chwili najskuteczniejszym sposobem walki z pandemią koronawirusa. Dzięki nim liczba osób zakażonych oraz zgonów stale spada.

Źródło:
Researchers demonstrate real-world effectiveness of Johnson & Johnson COVID-19 vaccine

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia