Spis treści
Ile powinien chodzić senior? Eksperci podali zalecany czas aktywności fizycznej
Mniej niż pół godziny spaceru, pływania lub gry w tenisa każdego dnia może zmniejszyć ryzyko upadku i urazy w starszym wieku – wykazało badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney.
Kobiety na emeryturze były nawet o jedną trzecią mniej narażone na upadek, jeśli wykonywały co najmniej dwie i pół godziny lekkich ćwiczeń tygodniowo – czytamy w badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Jama Network Open”. Odpowiada to zaledwie 22 minutom dziennie, choć warto zaznaczyć, że dodatkowy czas spędzony na ruchu przynosi większe korzyści.
– Co drugi polski senior powyżej 65 roku życia ulega przynajmniej raz w roku upadkowi, który dla 41 proc. osób z omawianej grupy związany jest z urazem o różnym stopniu nasilenia – podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w raporcie z 2018 r.
Upadki wśród polskich seniorów są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji. Eksperci pod kierownictwem Uniwersytetu w Sydney stwierdzili, że aktywność mająca na celu zwiększenie siły mięśni i poprawę równowagi może zmniejszyć to ryzyko.
– Upadki są drugą główną przyczyną śmiertelnych obrażeń na świecie – pisze Wing Kwok w „Jama Network Open”. – Uczestnictwo w aktywności fizycznej w czasie wolnym wiązało się z niższym ryzykiem upadków, ale nie stwierdzono takiego związku w przypadku osób, które uczestniczyły w mniej niż 150 minutach tygodniowo.
Czy chodzenie pomaga schudnąć? Korzyści zapewnia już godzinny spacer
Godzinny spacer na łonie natury redukuje stres, spala kalorie, obniża ciśnienie krwi i… nic nie kosztuje. Ta darmowa forma aktywności wśród zieleni nie wymaga specjalistycznego sprzętu i ma pozytywny ...
Jaka aktywność fizyczna dla seniorów? Wybór jest szeroki
Ruch to zdrowie – niby oczywista sprawa, jednak warto o niej przypominać. Naukowcy z Uniwersytetu w Sydney zalecają m.in.:
- szybki marsz,
- towarzyski tenis,
- pływanie,
- aerobik,
- bieganie,
- jazdę na rowerze,
- spacer,
- taniec,
- zajęcia w ogródku,
- prace domowe.
– Uczestnictwo w aktywności fizycznej w czasie wolnym na zalecanym poziomie lub wyższym wiązało się z niższym prawdopodobieństwem upadków zarówno bez urazów, jak i z urazami. Szybki marsz oraz umiarkowana i umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna w czasie wolnym wiązały się z niższymi szansami na upadki bez urazów – czytamy w opisanym badaniu, w którym wzięło udział 7139 kobiet z Australii w wieku od 65 do 73 lat.
Wykonywanie od 150 do 300 minut ćwiczeń tygodniowo zmniejsza ryzyko upadku o 26 proc., podczas gdy ponad 300 minut (pięć godzin) zmniejsza ryzyko o 34 proc. Szybki marsz wystarczył, aby obniżyć ryzyko o 17 proc. w porównaniu z brakiem jakichkolwiek ćwiczeń.
Do umiarkowanych ćwiczeń zaliczany jest m.in. towarzyski tenis lub pływanie. Aerobik, bieganie i jazda na rowerze należą do grupy aktywności energicznych.
National Health Service (NHS) twierdzi, że emeryci powinni starać się być aktywni każdego dnia. Może to obejmować prace domowe, spacery, zajęcia taneczne i koszenie trawnika, a dwa dni w tygodniu powinny obejmować ruch, który wzmacnia mięśnie.
Odchudzanie przez spacerowanie. 5 wskazówek, które pomogą ci spalić kalorie
Czy można schudnąć od samego chodzenia? Tak, to możliwe! Chodzenie czy spacerowanie to najbardziej naturalna i prosta forma ruchu, na którą prawie każdy może sobie pozwolić. Nie potrzebujesz do tego w...
Dlaczego osoby starsze powinny ćwiczyć? Korzyści zdrowotne wynikające z ćwiczeń
Regularna aktywność fizyczna to jedno z najważniejszych zaleceń zdrowotnych. Korzyści z ruchu dla zdrowia są ogromne, jednak wciąż wiele osób rusza się za mało.
Niektóre korzyści zdrowotne ruchu to:
- zdrowe serce i płuca – wysiłek wzmacnia serce i płuca, przez co stają się silniejsze i bardziej wydajne, zmniejszając ryzyko chorób serca,
- utrata masy ciała – ćwiczenia spalają kalorie i tłuszcz oraz zmniejszają przyrost masy ciała lub mogą pomóc w jej utracie,
- zdrowy mózg – badania wykazały, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju demencji w starszym wieku oraz uwalniają hormony dobrego samopoczucia, które mogą obniżać ryzyko depresji,
- mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 – aktywność fizyczna poprawia zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi,
- mniejsze ryzyko zachorowania na raka – regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele rodzajów raka,
- zdrowe stawy – ćwiczenia mogą zmniejszyć ból stawów i obniżyć ryzyko zapalenia stawów.
Masz zaparcia, bóle stawów i jesteś zmęczony? Może mało się ruszasz. Oto 14 sygnałów
Ruch jest w naszym życiu bardzo ważny. Wpływa na cały organizm – od krążenia, przez trawienie, po metabolizm, odporność i zdrowie psychiczne. Również brak ruchu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zapa...
Źródła:
- Leisure-Time Physical Activity and Falls With and Without Injuries Among Older Adult Women Jama Network Open
- Urazy u osób powyżej 60 roku życia w Polsce Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
- Physical activity guidelines for older adults National Health Service
Uzupełnij domową apteczkę
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący