Rewolucja w reumatologii od nowego roku. Już 1 stycznia rusza pilotaż opieki kompleksowej dla pacjentów. Umożliwi im szybkie leczenie

Anna Rokicka-Żuk
Projekt kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów czekał na wdrożenie od 2018 roku.
Projekt kompleksowej opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów czekał na wdrożenie od 2018 roku. bialasiewicz/123RF
Sytuacja pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów już za kilka miesięcy ulegnie poprawie. Od 1 stycznia 2023 r. leczenie chorób reumatologicznych w Polsce zrewolucjonizuje pilotażowy program kompleksowej opieki wraz ze zmianą wyceny stosowanych procedur. Na ten dzień chorzy czekali od lat. Zobacz, co już wiadomo.

Spis treści

Problemy z leczeniem chorób reumatologicznych

We wczesnym zapaleniu stawów leczenie powinno zostać włączone przed upływem 12 tygodni od wystąpienia pierwszych objawów choroby. Jak wyjaśnia Konsultant krajowa ds. reumatologii, prof. Brygida Kwiatkowska, gwarantuje to szybką i długą remisję choroby, zmniejsza ryzyko nieodwracalnych uszkodzeń stawów, a także niepełnosprawności i rozwoju groźnych dla zdrowia powikłań.

Jak przypomniała ekspertka, do zapalnych chorób reumatycznych z objawami wczesnego zapalenia stawów zalicza się:

– Choroby reumatyczne dotyczą osób młodych i cechują się wielochorobowością – osoba 30-40-letnia ma z reguły trzy, cztery czy pięć schorzeń współistniejących – tłumaczy reumatolog. – Kompleksowa opieka nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów będzie miała za zadanie przyspieszenie jego ścieżki leczenia tak, żeby pacjent nie ginął w kolejkach gdzieś z innymi pacjentami, którzy nie wymagają tak szybkiej diagnostyki i kompleksowej opieki (...) To są choroby, które wymagają leczenia interdyscyplinarnego, całościowego.

Jak zaznaczyła prof. Brygida Kwiatkowska, w chorobach reumatycznych istotną rolę odgrywa proces autoimmunologiczny oraz proces zapalny, który powoduje zajęcie wielu narządów i układów.

Zobacz: choroby autoimmunologiczne występują wielokrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jakie są różnice w zachorowalności?

– W związku z tym pacjenci umierają z powodu powikłań, a nie bezpośrednio z powodu choroby reumatycznej – głównie z powodu powikłań sercowo naczyniowych, przyspieszonej miażdżycy, powikłań onkologicznych – wymieniała ekspertka. Dodaje, że również ich jakość życia pogarsza się z powodu współistniejącej depresji, która występuje u tych pacjentów od 4 do 10 razy częściej niż u reszty społeczeństwa. Jest to bardzo ważne, bo większość z nich zaczyna chorować w wieku produkcyjnym. Niestety, z powodu późnej diagnostyki i złych efektów leczenia wielu z nich musi wcześnie zrezygnować z pracy.

Reumatolog zwraca uwagę na badanie sprzed kilku lat, które wykazało, iż w Warszawie opóźnienia diagnostyczne w zapalnych chorobach stawów i tkanki łącznej były najdłuższe w Europie. W przypadku tocznia rumieniowatego mogą sięgać nawet 2 lat!

Co obejmuje pilotażowy program kompleksowej opieki dla chorych reumatologicznych?

Sytuację pacjentów ma poprawić pilotaż projektu „Kompleksowa opieka nad chorym z wczesnym zapaleniem stawów – KOWZS”, jak i zmiana wycen. Jak poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.

– Jako Ministerstwo Zdrowia widzimy, że dostęp do leków jest bardzo dobry dla wszystkich pacjentów z chorobami reumatologicznymi – istnieje wiele programów lekowych. Ale pacjenci mają zbyt późno stawiane diagnozy w zakresie wczesnego zapalenia stawów, w związku z tym został przygotowany przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, konsultant krajową w dziedzinie reumatologii, prof. Brygidę Kwiatkowską oraz Fundację Eksperci dla Zdrowia projekt pilotażowy dla wczesnego zapalenia stawów, który jest aktualnie procedowany – wyjaśnia Miłkowski.

Projekt KOWSZ ma na celu kierowanie pacjentów z wczesnym zapaleniem stawów na szybką ścieżkę diagnostyczną i objęcie ich opieką kompleksową.

– Czas, jaki upływa od wystąpienia pierwszych objawów wczesnego zapalenia stawów do rozpoczęcia właściwego leczenia, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na dalsze perspektywy chorego. Jesteśmy przekonani, że ten projekt po wdrożeniu zmieni losy pacjentów z zapalnymi chorobami reumatycznymi i objawami wczesnego zapalenia stawów, gdyż pacjenci, u których po raz pierwszy lekarz rozpozna chorobę zapalną, będą traktowani priorytetowo szybką ścieżką realizowaną w ramach kompleksowej opieki specjalistycznej w wysokospecjalistycznych ośrodkach reumatologicznych – wyjaśnia przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów Violetta Porowska. W jej ocenie są to bardzo dobre wiadomości dla chorych w przededniu Światowego Dnia Reumatyzmu, który przypada na 12 października.

Wiceminister Miłkowski wyjaśnił, że pilotaż będzie prowadzony w 8 wyspecjalizowanych ośrodkach współpracujących z ośrodkami mniej specjalistycznymi. Dlatego nie obejmie całej populacji polskiej. Jednak założenie programów pilotażowych jest takie, żeby wszystkie rozwiązania, które po analizie się sprawdzą, były wprowadzane do standardu leczenia i świadczeń gwarantowanych, zaznaczył. W jego ocenie najważniejsza jest teraz publikacja rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie pilotażu.

Prezes Fundacji Eksperci dla Zdrowia, Marzena Domańska-Sadynica zwraca uwagę, że projekt kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów został stworzony w 2018 r. W jej opinii wdrożenie go zwiększy dostępność porad specjalistycznych dla pacjentów dotychczas niediagnozowanych i nieleczonych (pierwszorazowych) oraz zmniejszy kolejki do specjalistów.

– Jednocześnie znacząco, że zmniejszy liczbę hospitalizacji z powodu zapalnych chorób reumatologicznych oraz zmniejszy koszty społeczne krótko- i długookresowej niezdolności do pracy – wymienia Domańska-Sadynica.

Od nowego roku będzie też obowiązywać poprawiona i uaktualniona wycena świadczeń zdrowotnych w reumatologii. Doszły też trzy nowe świadczenia zdrowotne, dotyczące wczesnej diagnostyki zapalenia stawów. (PAP)

Dowiedz się na temat:

jjj/ ekr/ arz

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Habiaaas
na bóle reumatyczne i ogóle osłabienie ja stosuję olej CBD 5% Cannatopia oraz ashwagandhę, które są tak naprawdę popularne wśród osób szukają[wulgaryzm]h naturalnych metod łagodzenia dolegliwości bólowych i podniesienia witalności Oba te produkty przynoszą mi niesamowita ulgę w przypadku bólu reumatycznego oraz wyciszenia organizmu ... mi bardzo te produkty pomagają

Od czasu do czasu piję tez napar z liści laurowych, możesz go pić przez tydzień, aby złagodzić ból i oczyścić organizm. Liście laurowe zawierają związki, które mają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. napar, przygktowuje się łatwo dodaj kilka liści laurowych do wrzącej wody, gotując przez kilka minut, a następnie przecedzić go i pić całe dnie małymi łykami ale tylko przez tydzień to ważne

Jeśli chodzi o smarowanie bolą[wulgaryzm]h stawów możesz wypróbować maść laurową z ekstraktem eukaliptusem i olejem konopnym ukraińska ale bardzo dobra Ta masc przyniesie natychmiastowa ulgę oraz dobre jest robić kąpiele w soli z morza martwego i oleju konopnego Palacio !!!

Ja akurat nie mam problemu z zakupem tych produktów kupije w Konopnej Farmacji w Poznaniu ale ty możesz sprawdzić ich ofertę na stronie internetowe i tam zakupić Jeśli nie znajdziesz tych produktów w swoim mieście, zawsze możesz poszukać innych sklepów z suplementami konopnymi. Ale napewno warto wypróbować te produkty przyniosą Ci ulgę
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia