Regularne drzemki przeciwdziałają skutkom starzenia się mózgu. Wystarczy pół godziny dziennie

Andrzej Grochal
Pół godziny drzemki dziennie opóźnia procesy starzenia naszego mózgu
Pół godziny drzemki dziennie opóźnia procesy starzenia naszego mózgu Milkos
Regularna drzemka w ciągu dnia jest dobra dla naszego mózgu i pomaga zachować go w dobrym stanie na dłużej – twierdzą naukowcy z University College London na podstawie najnowszych badań.

Regularne drzemki przeciwdziałają skutkom starzenia się mózgu

W miarę starzenia się nasz mózg kurczy się. Jednak naukowcy stwierdzili, że u osób regularnie zażywających drzemki jest on o 15 cm sześciennych większy – co odpowiada opóźnieniu starzenia się o trzy do sześciu lat.

– Sugerujemy, że każdy może odnieść pewne korzyści z drzemki – mówi dr Victoria Garfield. Jej zdaniem odkrycia naukowców z UCL są „całkiem nowatorskie i ekscytujące”. Co więcej, jak zaznaczyła, regularne drzemki są łatwiejsze niż dieta, czy ćwiczenia, które są „trudne dla wielu luidzi”.

Naukowcy zastanawiają się teraz, na ile drzemka może wpłynąć na zapobieganie skutkom schorzeń degenerujących nasz mózg, takich jak np. choroba Alzheimera. To jednak wymaga dalszych badań.

Zaburzenia snu mogą uszkodzić mózg

Stan naszego mózgu związany jest z naszym snem. Jego zaburzenia mogą z czasem uszkadzać ten organ, powodując stany zapalne i wpływając na połączenia między neuronami.

– Regularne drzemki mogą chronić przed neurodegeneracją, rekompensując w ten sposób niedobór snu – podkreśla z kolei badaczka Valentina Paz.

Naukowcy zalecają jednak, aby drzemki nie przekraczały pół godziny. Niestety nawet to może się okazać trudne w praktyce. Sen w ciągu dnia w niektórych zawodach wydaje się wręcz niemożliwy, a i pracodawcy niechętnie spoglądaliby na pracowników pochrapujących gdzieś w kącie.

Źródło: BBC

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia