Regularne drzemki przeciwdziałają skutkom starzenia się mózgu
W miarę starzenia się nasz mózg kurczy się. Jednak naukowcy stwierdzili, że u osób regularnie zażywających drzemki jest on o 15 cm sześciennych większy – co odpowiada opóźnieniu starzenia się o trzy do sześciu lat.
– Sugerujemy, że każdy może odnieść pewne korzyści z drzemki – mówi dr Victoria Garfield. Jej zdaniem odkrycia naukowców z UCL są „całkiem nowatorskie i ekscytujące”. Co więcej, jak zaznaczyła, regularne drzemki są łatwiejsze niż dieta, czy ćwiczenia, które są „trudne dla wielu luidzi”.
Ta przyprawa stymuluje lepiej niż kawa! Poznaj właściwości alpinii galgant
Co pić zamiast kawy? Ta przyprawa nie zawiera kofeiny, a skutecznie pobudza i poprawia pracę mózgu. Naukowcy potwierdzili cenne właściwości rośliny blisko spokrewnionej z imbirem i kurkumą, której sus...
Naukowcy zastanawiają się teraz, na ile drzemka może wpłynąć na zapobieganie skutkom schorzeń degenerujących nasz mózg, takich jak np. choroba Alzheimera. To jednak wymaga dalszych badań.
Zaburzenia snu mogą uszkodzić mózg
Stan naszego mózgu związany jest z naszym snem. Jego zaburzenia mogą z czasem uszkadzać ten organ, powodując stany zapalne i wpływając na połączenia między neuronami.
Orzeźwi, poprawi trawienie i wzmocni kości. Oto 7 korzyści z picia kefiru
Kefir to fermentowany napój mleczny, który prawdopodobnie pochodzi z Kaukazu. Przez wieki był chroniony przed obcymi, ale dziś jest jednym z popularniejszych produktów mleczarskich. Ten naturalny prob...
– Regularne drzemki mogą chronić przed neurodegeneracją, rekompensując w ten sposób niedobór snu – podkreśla z kolei badaczka Valentina Paz.
Naukowcy zalecają jednak, aby drzemki nie przekraczały pół godziny. Niestety nawet to może się okazać trudne w praktyce. Sen w ciągu dnia w niektórych zawodach wydaje się wręcz niemożliwy, a i pracodawcy niechętnie spoglądaliby na pracowników pochrapujących gdzieś w kącie.
Źródło: BBC
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!