Przełomowe odkrycie zatrzyma starzenie się? Naukowcy odkryli gen długowieczności. Pozwoli na stworzenie nowych leków

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Naukowcy zauważyli, że gen o nazwie OSER1 może mieć kluczowe znaczenie dla długowieczności człowieka, a także wielu innych organizmów. Odkrycie może pomóc w opracowaniu terapii związanych z wiekiem chorób.

Spis treści

Odkryto gen znacząco wpływający na długowieczność

Choć dbając o zdrowy styl życia, z pewnością można wpłynąć na to, jak długo będzie się żyło, to naukowcy od dawna wiedzą, że kluczową rolę odgrywa genetyka.

Odkryty przez naukowców gen OSER1 jest istotnym regulatorem starzenia i długowieczności.
Odkryty przez naukowców gen OSER1 jest istotnym regulatorem starzenia i długowieczności. Racool_studio/freepik.com

Zespół z Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) odkrył właśnie jeden z ważniejszych genów (kodujący białko o nazwie OSER1), które wpływają na długość życia.

– Zidentyfikowaliśmy białko, które może przedłużyć życie. To nowy czynnik, który na to oddziałuje, a jednocześnie białko występujące u różnych zwierząt, takich jak muszki owocowe, nicienie, jedwabniki i ludzie – mówi prof. Lene Juel Rasmussen, główna autorka nowego badania opisanego w piśmie „Nature Communications”.

– Jeśli jakiś gen występuje tylko w modelach zwierzęcych, może być trudno odnieść jego działanie do zdrowia człowieka. Dlatego na początku badaliśmy różne potencjalne białka związane z długowiecznością, które występują u wielu organizmów, w tym u ludzi. Ostatecznie jesteśmy zainteresowani identyfikacją ludzkich genów długowieczności ze względu na potencjalne interwencji i możliwość odkrycia nowych leków – wyjaśnia współautor badania, dr Zhiquan Li.

5 najlepszych ćwiczeń na długowieczność. Zobacz, co robić, żeby dożyć stu lat

5 najlepszych ćwiczeń na długowieczność. Zobacz, co robić, żeby dożyć stu lat

Chcesz dożyć stu lat w zdrowiu i radości? Możesz to osiągnąć zmieniając swoje codzienne nawyki. Naprawdę niewiele trzeba, ponieważ długość życia w głównej mierze zależy od naszego stylu życia, na któr...

Monika Góralska
Monika Góralska

Odkrycie opóźni starzenie się i pozwoli na stworzenie nowych leków

Badacze informują bowiem, że znaleźli 10 genów, manipulowanie którymi zmieniało u zwierząt długość życia. OSER1 działał najsilniej.

Odkrycie może więc otworzyć drogę do nowych metod leczenia.

– Obecnie koncentrujemy się na odkrywaniu roli OSER1 u ludzi, ale brak dostępnej literatury stanowi wyzwanie. Do tej pory opublikowano niewiele na ten temat. To badanie jest pierwszym, które wykazuje, że OSER1 jest istotnym regulatorem starzenia i długowieczności. W przyszłości mamy nadzieję dostarczyć informacji na temat konkretnych chorób związanych z wiekiem i procesów starzenia się, na które wpływa OSER1 – mówi dr Zhiquan Li.

Naukowcy liczą na to, że dalsze badania pozwolą na znalezienie nowych celów dla leków, które mogłyby oddziaływać na towarzyszące starości choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe czy neurodegeneracyjne.

Źródło: FOXO-regulated OSER1 reduces oxidative stress and extends lifespan in multiple species Nature Communications

Dieta długowieczności: co jeść, a co ograniczać, aby żyć długo i w zdrowiu?

Dieta długowieczności: co jeść, a co ograniczać, aby żyć długo i w zdrowiu?

Włączenie do codziennej diety roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i orzechów, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa, może wydłużyć życie nawet o 13 lat. Naukowcy zapewni...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia