Pyszne słodkie napoje, które nie tuczą? To możliwe!

Martyna Jaros
Domowy kompot, świeżo wyciśnięty sok z owoców lub warzyw, czy herbata parzona na zimno to tylko przykłady smacznych napojów, jakie w kilka chwil można wyczarować w domowym zaciszu. Wykorzystując jedynie naturalne składniki, otrzymamy pełnowartościowy napój, który skutecznie ugasi pragnienie i nawodni organizm w ciepłe letnie dni.
Domowy kompot, świeżo wyciśnięty sok z owoców lub warzyw, czy herbata parzona na zimno to tylko przykłady smacznych napojów, jakie w kilka chwil można wyczarować w domowym zaciszu. Wykorzystując jedynie naturalne składniki, otrzymamy pełnowartościowy napój, który skutecznie ugasi pragnienie i nawodni organizm w ciepłe letnie dni. Boba Jaglic on Unsplash
Chociaż słodzone napoje najlepiej od razu zastąpić zwykłą wodą mineralną, nie każdy jest gotów na wprowadzenia tak radykalnego rozwiązania. Na szczęście istnienie wiele zdrowszych alternatyw dla słodzonych napojów. Warto poczynić nieco wysiłku, by wyeliminować je z codziennego menu, gdyż ich regularne picie nie służy zdrowiu, a odpowiedzialny jest za to nie tylko cukier. W ich składzie próżno szukać odżywczych owoców oraz naturalnie występujących witamin. Zamiast nich mamy opasłą listę barwników, aromatów, regulatorów kwasowości i konserwantów.

Dlaczego słodzone napoje są niezdrowe?

Choć słodzone napoje są smaczne, to niestety ich konsumpcja nie wpływa pozytywnie na stan zdrowia. Skład takiego słodkiego napoju obfituje w:

  • kaloryczny cukier (lub gorzej: syrop cukrowy), w ilości nawet 50 gramów w pół litrowej butelce (!),
  • substancje aromatyzujące, które mają dać wrażenie obecności odżywczych owoców w składzie,
  • kolorujące płyn barwniki zachęcające do zakupu zwłaszcza dzieci,
  • substancje regulujące poziom kwasowości, aby zredukować słodki smak cukru,
  • czasem konserwanty, pozwalające stać napojowi nawet 2 lata na półce.

Próżno szukać naturalnych witamin, soli mineralnych i antyoksydantów, choć wiele napojów jest wzbogacanych. Nie warto nabierać się na takie zagrania producentów, którzy z mało odżywczego produktu chcą zrobić „odżywczy napój”. Butelka napoju to spora dawka kalorii (nawet 500 kcal na 1 l) oraz cukru (sprawdź: zdrowsze alternatywy dla cukru), który powoduje próchnicę zębów, zaburza wydzielanie insuliny, nasila apetyt, a także sprzyja otyłości. Samo wyeliminowanie słodkich napojów z diety może pomóc zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Zobacz przepis na fit lemoniadę i nie tylko

Słodkie napoje = słodkie uzależnienie

Oczywiście najlepiej byłby z dnia na dzień zastąpić słodkie napoje czystą wodą. Rzeczywistość mocne weryfikuje wiele postanowień, które są zbyt trudne do osiągnięcia od zaraz. Prawdą jest, że cukier uzależnia dlatego bardzo trudno zrezygnować ze słodkich napojów z dnia na dzień.

Zobacz galerię z propozycjami smacznych i słodkich napojów, które nie tuczą

Przepis na koktajl odmładzający

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia