Spis treści
Nie dbasz o zęby? Skurczy ci się mózg
Badania naukowców z Japonii opublikowane niedawno w prestiżowym piśmie „Neurology” wykazały, że choroby dziąseł i utrata zębów są powiązane z kurczeniem się hipokampa w mózgu. Ten obszar mózgu odpowiada za pamięć, przenosi informacje z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, oraz orientację przestrzenną i uczenie się. Jego zaburzenie powiązane jest z rozwojem choroby Alzheimera.
– Utrata zębów i choroby dziąseł, czyli zapalenie tkanki wokół zębów, które może powodować kurczenie się dziąseł i rozchwianie się zębów, są bardzo częste, dlatego ocena potencjalnego związku z demencją jest niezwykle ważna. Nasze badanie wykazało, że warunki te mogą odgrywać rolę w zdrowiu obszaru mózgu, który kontroluje myślenie i pamięć, dając ludziom kolejny powód, aby lepiej dbać o zęby – powiedział główny autor badań dr Satoshi Yamaguchi z Uniwersytetu Tohoku w Sendai (Japonia).
Od paradontozy do demencji. Stan zębów i dziąseł wpływa na mózg
W badaniu wzięły udział 172 osoby w średnim wieku 67 lat, które na początku badania nie miały problemów z pamięcią. Uczestnicy przeszli badania stomatologiczne i testy pamięci. Zostali także poddani obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) mózgu, aby zmierzyć objętość hipokampa na początku badania i ponownie po czterech latach. W czasie badania stomatologicznego naukowcy sprawdzili również liczbę zębów oraz stan dziąseł.
Wyniki otrzymane po 4 latach obserwacji pokazały, że liczba zębów i nasilenie choroby dziąseł były powiązane ze zmianami w lewym hipokampie w mózgu. Zarówno u osób z mniejszą liczbą zębów i łagodną chorobą dziąseł, jak i u tych, którzy mieli więcej zębów, ale ich dziąsła były w dużo gorszym stanie ich lewy hipokamp w mózgu kurczył się dużo szybciej niż u osób bardziej dbających o stan jamy ustnej.
Naukowcy obliczyli również, że tempo starzenia się mózgu:
- u osób z łagodną chorobą dziąseł utrata 1 zęba postarza mózg o prawie 1 rok,
- u osób z ciężką chorobą dziąseł utrata 1 zęba postarza mózg o 1,3 roku.
– Wyniki te podkreślają jak ważne jest zachowanie zdrowia zębów, a nie tylko to, że je w ogóle mamy. Odkrycia sugerują, że nawet mimo posiadania pełnego uzębienia w przypadku ciężkiej choroby dziąseł i tak jesteśmy narażeni na atrofię mózgu. Kontrolowanie postępu choroby dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie, a zęby z ciężką chorobą dziąseł mogą wymagać usunięcia i zastąpienia ich odpowiednimi uzupełnieniami protetycznymi – powiedział Yamaguchi.
Źródło: Associations of Dental Health With the Progression of Hippocampal Atrophy in Community-Dwelling Individuals: The Ohasama Study Neurology