WHO wyjaśnia, że za pośrednie spowodowanie śmierci uważa takie przypadki, kiedy z powodu przeciążenia systemów opieki medycznej pacjentom nie udzielono właściwej opieki, np. przesunięto terminy zabiegów chirurgicznych czy chemioterapii.
Wcześniej dane z krajów zrzeszonych w WHO wskazywały, że od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021 pandemia spowodowała śmierć 5,4 mln osób.
Agencja AFP wyjaśnia, że od początku pandemii WHO alarmowała, iż dane na temat liczby przypadków śmiertelnych koronawirusa są zaniżone. Ponadto WHO wskazywało, że należy zwrócić uwagę na ogólną „podwyższoną śmiertelność”, czyli większą średnią liczbę zgonów, wywołaną przeciążeniem placówek medycznych.
W poniedziałek 9 maja poinformowano, że minionej doby w Polsce badania potwierdziły 184 zakażenia koronawirusem, w tym 25 ponownych. Nie stwierdzono żadnego przypadku śmierci w związku z COVID-19.
Wykonano 4096 testów w kierunku SARS-CoV-2.
Łącznie od 4 marca 2020 roku, kiedy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 000 600 przypadków. W tym czasie z powodu COVID-19 zmarło 116 138 osób.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?