Czy w Polsce są leki na COVID-19? Ważne zmiany w refundacji od października. Zobacz, komu przysługuje bezpłatne leczenie

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 7 lat
Leki stworzone do walki z covid są w Polsce trudno dostępne, jednak od października jeden jest bezpłatny dla określonych pacjentów. Zobacz szczegóły dotyczące tych zmian oraz leczenia zakażeń koronawirusem w kraju.

Spis treści

Jakie są leki na covid?

Leki na covid, które zarejestrowano w Polsce, to remdesivir (Veklury), nirmatrelwir z rytonawirem (Paxlovid), a także molnupiravir (Lagevrio) czy kazyrywymab z imdewymabem (Ronapreve).

Leki przeciwwirusowe na covid stosuje się w ciężkich przypadkach. Jeden z nich jest dostępny za darmo w leczeniu szpitalnym chorych
Leki przeciwwirusowe na covid stosuje się w ciężkich przypadkach. Jeden z nich jest dostępny za darmo w leczeniu szpitalnym chorych freepik/freepik.com

Problem w tym, że dostępny w aptekach jest jedynie Paxlovid, a za opakowanie trzeba zapłacić ok. 5 tysięcy złotych. Pacjenci zyskają jednak dostęp do leczenia za darmo za pomocą preparatu Veklury.

Wymienione leki stosowane są w przypadku ciężkich zakażeń, bo przy łagodnym i umiarkowanym nasileniu COVID-19 stosuje się leki działające objawowo. To m.in. środki przeciwzapalne, w tym NLPZ, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe. Produkty te są dostępne bez recepty. W przypadku powikłań z przepisu lekarza przyjmuje się też wziewne sterydy.

Czy remdesivir jest dostępny w Polsce?

Remdesivir jest dostępny w Polsce w szpitalach. Zgodnie z rozporządzeniem prezesa NFZ, które weszło w życie 11 października 2024 r., pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 mogą otrzymać zawierający go lek bezpłatnie.

Nowe przepisy zgodne z rekomendacjami AOTMiT dotyczą rozliczania świadczeń udzielanych pacjentom z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 począwszy od 1 października 2024 r. Odnoszą się do produktu leczniczego Veklury – proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji, 100 mg, GTIN: 05391507147349). Łączny roczny koszt leczenia oszacowano na 32 mln zł.

Dla kogo lek na covid za darmo?

Przeciwwirusowy lek remdesivir mogą otrzymać bezpłatnie pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19 w przypadku stwierdzenia określonych jednostek chorobowych.

Do leczenia remdesivirem mogą być zakwalifikowani pacjenci z następującymi chorobami (i odpowiadającymi im kodami grupy JGP) we właściwych dla tych grup zakresach:

  • zapalenie płuc nietypowe, wirusowe (D18),

  • niewydolność oddechowa (D52),

  • choroby dolnych dróg oddechowych (P04),

  • infekcje wirusowe określone (P30),

  • inne choroby wirusowe (S57).

Kierującym rozpoznaniem jest U07.1 COVID-19 z objawowym przebiegiem, który potwierdzono dodatnim testem antygenowym lub molekularnym.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia