Profilaktyka ratuje życie! Poruszające słowa Małgorzaty Trzaskowskiej. „Ona ratuje życie i przywraca zdrowie”

Gabriela Fedyk
Historia Małgorzaty Trzaskowskiej to dowód na to, że rak nie wybiera, ale też na to, że profilaktyka może uratować życie.
Historia Małgorzaty Trzaskowskiej to dowód na to, że rak nie wybiera, ale też na to, że profilaktyka może uratować życie. serhii bobyk/freepik/AKPA
Małgorzata Trzaskowska otwarcie mówi o swojej walce z rakiem piersi. Żona kandydata na prezydenta Polski apeluje do kobiet: „Nie obawiajmy się profilaktyki. Ona ratuje życie i przywraca zdrowie”. Choć statystyki są alarmujące, wiele Polek wciąż unika regularnych badań. Jak zapobiegać rakowi piersi? Jakie badania mogą uratować życie? Sprawdź, co możesz zrobić dla siebie już dziś.

Spis treści

Małgorzata Trzaskowska miała raka piersi. „Guz urósł w zaledwie pół roku”

Rak piersi to najczęściej diagnozowany nowotwór wśród kobiet na całym świecie. Każdego roku tysiące Polek słyszy tę diagnozę, ale wciąż zbyt wiele z nich dowiaduje się o chorobie zbyt późno. Tymczasem profilaktyka i wczesne wykrycie raka piersi znacząco zwiększają szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.

Małgorzata Trzaskowska podzieliła się swoją osobistą historią, by zachęcić kobiety do badań profilaktycznych i przełamania strachu przed diagnozą.

– Ostatnie pięć lat były dla mnie pełne wyzwań. Dzieci zdawały egzaminy, ja rozwijałam swój projekt, a potem zdiagnozowano u mnie raka piersi – czytamy na Instagramie kandydatki na przyszłą pierwszą damę. – Guz urósł w zaledwie pół roku od ostatniej kontroli. Musiałam zawalczyć o zdrowie. To były traumatyczne i długie miesiące. Czekanie na wyniki, tysiące scenariuszy w głowie i strach przed tym, co będzie jutro. Ale udało się dzięki profilaktyce – wyznała.

Jak zapobiegać rakowi piersi? Kluczowa jest profilaktyka

Regularne badania mogą uratować życie, co pokazuje przykład Małgorzaty Trzaskowskiej. Tymczasem statystyki w Polsce są niepokojące.

– Niestety tylko ok. 30 proc. z nas regularnie wykonuje badania profilaktyczne, podczas gdy średnia w UE wynosi 66 proc. – zwróciła uwagę żona Rafała Trzaskowskiego. – Rak to choroba cywilizacyjna, jesteśmy wszyscy narażeni na szereg szkodliwych czynników zewnętrznych, a mój przypadek pokazuje, że nawet wizyta u lekarza raz w roku to za mało.

Eksperci alarmują, że w Polsce nadal istnieje bariera w postaci braku odpowiedniej świadomości, trudności w dostępie do specjalistów, ale także wstydu i lęku przed badaniem.

– Mamy tu wiele do zrobienia. Wierzę, że dzięki temu, że kobiety mają głos i dzięki takim organizacjom, jak Fundacja Katarzyny Stachowicz – Pokonaj Raka, z którą miałam okazję porozmawiać, uda się zmienić podejście do profilaktyki – dodała.

Kampanie społeczne i działania organizacji takich jak Fundacja Katarzyny Stachowicz – Pokonaj Raka, którą wspiera Małgorzata Trzaskowska, odgrywają kluczową rolę w zmianie tego podejścia.

Jakie badanie wykryje raka piersi?

Regularne samobadanie piersi, coroczne USG i mammografia po 50. roku życia to podstawowe kroki, które mogą uratować życie w przypadku raka piersi. Wczesne wykrycie nowotworu oznacza skuteczniejsze leczenie i większe szanse na pełny powrót do zdrowia.

Ważne jest także, by mężczyźni wspierali swoje partnerki, mamy, siostry i córki w dbaniu o zdrowie. Profilaktyka to temat, który powinien być obecny w każdej rodzinie – nie tylko w październiku, kiedy przypada Miesiąc Świadomości Raka Piersi, ale przez cały rok.

Historia Małgorzaty Trzaskowskiej to dowód na to, że rak nie wybiera, ale też na to, że profilaktyka może uratować życie. Dlatego jej apel do Polek jest jasny: nie bójmy się badań, nie odkładajmy ich na później. Zdrowie jest najcenniejszym darem, o który warto walczyć.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia