Czy mammografia jest szkodliwa dla zdrowia? A co z RTG i badaniami obrazowymi? Ekspert radiolog wyjaśnia kwestie bezpieczeństwa

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiele osób nie bada się regularnie, a przyczyną jest lęk nie tylko lęk przed chorobą, którą można wtedy wykryć, ale też przed samymi badaniami. Tymczasem mammografia czy rentgen mogą uratować życie, jednak głównie przy wczesnej diagnozie. O bezpieczeństwie badań radiologicznych mówi ekspert w tej dziedzinie medycyny.

Spis treści

Czy mammografia jest szkodliwa dla kobiety?

Szkodliwość badań obrazowych takich, jak mammografia czy tomografia komputerowa, jest bardzo niska, tymczasem właściwie postawiona diagnoza i wczesne wykrycie choroby mogą uratować życie. Korzyści przewyższają więc ryzyko i zachęcają do profilaktyki chorób. Do regularnych badań z okazji Międzynarodowy Dzień Radiologii przypadający na 8 listopada zachęca ekspertka.

Kobieta podczas badania mammograficznego z lekarką
Jednym z najważniejszych radiologicznych badań profilaktycznych jest mammografia, którą wykonuje się najczęściej raz na dwa lata lightfieldstudios/123RF

– Nie bójmy się diagnozować. Jeżeli są jakiekolwiek symptomy, które nas niepokoją, warto się zbadać, warto się zdiagnozować, nie czekać, aż choroba rozwinie się na tyle, że rokowanie stanie się bardzo niepewne i niekorzystne dla pacjenta – apeluje dr Anna Krzywda, lekarz radiolog kierująca zakładem diagnostyki obrazowej w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. – Nie bójmy się, diagnostyka nie boli.

Specjaliści zachęcają, by nie kierować niesprawdzonymi i nieprawdziwymi informacjami z internetu o rzekomej szkodliwości badań wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie, ale też magnetyczne.

– Jeżeli chodzi o diagnostykę nieinwazyjną, mamy możliwość używania różnych technik, jak najbardziej znane tomografia, rezonans, USG, mammografia czy rentgen. Odrębną gałęzią jest radiologia inwazyjna, która obejmuje zabiegi polegające np. na pobieraniu wycinków z guzów – tłumaczy specjalistka.

Samo promieniowanie rentgenowskie pozwala dokonywać prześwietleń ludzkiego ciała, wykrywać i oceniać złamania kości, diagnozować zapalenie płuc czy leczyć i łagodzić objawy chorób nowotworowych. Jak wyjaśnia radiolog to „taki trochę ukryty lekarz”, którego na co dzień nie widać i pewnie nie wszyscy wiedzą, na czym polega jego rola w procesie rozpoznania chorób, ale faktycznie diagnozuje on pacjenta i jego chorobę.

Czy badanie RTG jest bezpieczne?

Odnosząc się do niesprawdzonych, nierzetelnych informacji w internecie nt. szkodliwości metod diagnostyki obrazowej, dr Krzywda zaznacza, że choć nie są to metody całkiem obojętne dla ludzkiego organizmu, ich szkodliwość jest niska, natomiast korzyści z ich stosowania są bezsprzeczne. Jeśli więc lekarz zaleci takie badanie albo są zalecane w ramach programu bezpłatnej diagnostyki bez skierowania, dobrze jest je wykonać.

Odkrycie promieni RTG 8 listopada 1895 r. przez niemieckiego fizyka Wilhelma rozpoczęło rozwój nowej dziedziny medycyny, pozwalając na duży postęp w szybkim i skutecznym obrazowaniu ciała człowieka. Rozwijane odtąd rozwiązania spowodowały przełom w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Radiologia stała się jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny.

Dzięki odkryciu promieni X Wilhelm Roentgen otrzymał w 1901 r. pierwszą w historii nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Nie opatentował rezultatów swoich badań, a pieniądze z nagrody przekazał uniwersytetowi w Wuerzburgu.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia