Powstał test wykrywający chorobę Alzheimera we krwi. Nowa metoda jest tańsza i prostsza od dotychczas stosowanych badań

Marianna Leśniewicz
Metoda wykrywająca chorobę Alzheimera z krwi posłuży m.in. do wykonywania badań profilaktycznych.
Metoda wykrywająca chorobę Alzheimera z krwi posłuży m.in. do wykonywania badań profilaktycznych. 123rf.com
Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji opracowali innowacyjne badanie krwi na chorobę Alzheimera. Test jest bardzo prosty i tani w wykonaniu, w przeciwieństwie do metod stosowanych obecnie.

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji zostały opublikowane w artykule w „The Lancet Neurology”. Metoda wykrywania choroby Alzheimera na podstawie badań krwi, opiera się na pomiarze białka tau.

Tau to rodzaj białka, które występuje niemal wyłącznie w komórkach nerwowych. Anomalie w występowaniu tej proteiny w organizmie specjaliści już od dawna łączą z patogenezą choroby Alzheimera.

Nowa metoda wykrywania zmian patologicznych w przebiegu alzheimera jest bardzo czuła

Jedną z charakterystycznych zmian patologicznych w przebiegu choroby Alzheimera jest proces fosforylacji w neuronach mózgu z udziałem białek tau. Innowacyjna metoda badania opiera się na pomiarze fosforylowanego tau, głównie w wariancie P-tau181. Metoda ta nazywana się Single Molecule Array (Simoa) i pozwala na pomiar poziomu P-tau181 w próbkach krwi. Simoa jest zdecydowanie bardziej czuła niż dotychczas wykorzystywane metody analityczne.

Dotychczas stosowane badania w kierunku alzheimera były trudne i kosztowne

Zmiany patologiczne w komórkach nerwowych związane z chorobą Alzheimera ocenia się obecnie za pomocą badania płynu mózgowo-rdzeniowego oraz pozytonowej tomografii emisyjnej – zaawansowanej techniki obrazowania medycznego. Niestety metody te są trudne do wykonania w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i kosztowne. Z tego względu możliwość wykrywania zmian w obrębie białek tau za pomocą prostego badania krwi będzie bardzo cenna.

Co ważne, badania naukowców sugerują nawet że wykrywanie patologii białek tau w osoczu krwi pomoże w rozpoznaniu choroby już na jej etapie początkowym (zaburzeń funkcji poznawczych) i może być skuteczniejsze we wczesnym wykrywaniu od metod stosowanych do tej pory.

Ponadto, badanie krwi wykazało bardzo dobrą zdolność odróżnienia choroby Alzheimera od innych chorób mózgu, takich jak otępienie czołowo-skroniowe i choroba Parkinsona.

Nowa metoda pomoże w profilaktyce i posłuży do dalszych badań nad lekami na alzheimera

Identyczne badania do tych przeprowadzonych na Uniwersytecie w Göteborgu wykonała amerykańska firma farmaceutyczna Eli Lilly, z podobnymi rezultatami. Wyniki zostały niedawno opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Nature Medicine”.

Jak dodają naukowcy, metoda wykrywająca chorobę Alzheimera z krwi posłuży do badań przesiewowych, czyli profilaktycznych badań wykonywanych w celu wczesnego wykrycia i leczenia chorób.

„Uważamy, że w przyszłości jednym z bardzo ważnych zastosowań naszego badania krwi będzie badanie przesiewowe w podstawowej opiece zdrowotnej. - Kaj Blennow, „Nature Medicine”.

Badacze twierdzą również, że nowa metoda będzie pomocna podczas opracowywania i testowania leków na chorobę Alzheimera.

„Poziom P-tau181 w osoczu krwi może być bardzo ważnym markerem do monitorowania skuteczności nowych leków przeciwko chorobie Alzheimera, które są obecnie opracowywane” - Henrik Zetterberg, „Nature Medicine”.

Źródło: 1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia