Pionierskie dokonanie lekarzy – przeszczepili rocznej dziewczynce jelita i 4 organy. To przełom na skalę światową w transplantologii

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Sala operacyjna (zdjęcie ilustracyjne)
Sala operacyjna (zdjęcie ilustracyjne) 12019/Pixabay
Lekarze z madryckiego szpitala La Paz przeszczepili 13-miesięcznej dziewczynce jelita oraz wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę. To pionierskie dokonanie hiszpańskich specjalistów jest pierwszym takim zabiegiem przeprowadzonym z powodzeniem od dawcy, który zmarł z powodu niewydolności serca. Daje to nadzieję innym pacjentom na szybsze dokonanie przeszczepów.

Spis treści

Przełomowy przeszczep wykonany przez hiszpańskich lekarzy. Biorcą jest roczna Emma

We wtorek 11 października br. podano do publicznej wiadomości informację, że u rocznej dziewczynki – Emmy, dokonano wyjątkowego zabiegu transplantacji. Stała się pierwszą na świecie biorczynią udanego przeszczepu jelita dokonanego w madryckim szpitalu La Paz. Przeszczepiony fragment układu pokarmowego pochodził od dawcy zmarłego z powodu niewydolność serca.

– Dziecko zostało wypisane i jest w idealnym stanie w domu, z rodzicami – oświadczyli przedstawiciele szpitala.

Oprócz jelita Emmie przeczepiono także wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę.

– Dobrą wiadomością jest to, że życie toczy się dalej, a Emma jest bardzo odważna i udowadnia każdego dnia, że chce żyć dalej – powiedziała jej matka dziennikarzom, zanim podziękowała rodzinie dawcy i lekarzom.

Dlaczego przeszczep dokonany u małej Emmy jest wyjątkowy?

U małej Hiszpanki zdiagnozowano niewydolność jelit z powodu zbyt krótkiej długości tej części układu pokarmowego, gdy miała zaledwie miesiąc. Stan zdrowia dziecka gwałtownie się pogarszał, uratował je przeszczep wielonarządowy.

Zobacz także: Pierwszy mały pacjent otrzymał najdroższy lek świata

Podczas zabiegu wykorzystano fragment układu pokarmowego pochodzący od osoby zmarłej z powodu niewydolności serca, po tym, jak lekarze potwierdzili u niej brak bicia serca i ustanie funkcji oddechowych.

Narządy dawcy były następnie sztucznie konserwowane – pomimo braku natlenionej krwi – przez system znany jako Pozaustrojowe Natlenienie Błonowe (ECMO).

Obecnie większość przeszczepianych narządów pochodzi od dawców, którzy doznali śmierci mózgu, ale ich serce nadal biło, co pozwalało utrzymywać narządy w stanie nienaruszonym. Przeszczep przeprowadzony u Emmy jest wyjątkowy, ponieważ pierwszy raz wykorzystano jelito od dawcy, u którego stwierdzono zatrzymanie akcji serca.

Jak podaje szpital La Paz, 30 proc. osób oczekujących na przeszczep umiera nie doczekawszy transplantacji. Dokonanie hiszpańskich lekarzy otwiera drogę do zwiększenia liczby wykonywanych przeszczepów. W Hiszpanii organy pochodzące od dawców, u których stwierdzono zatrzymanie akcji serca, stanowią już jedną trzecią dawstwa dokonanego u dorosłych.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia