Spis treści
Transplantacja narządów w Polsce – przeszczep wątroby, serca, płuc i trzustki
Transplantacja narządów często jest ostatnią szansą na uratowanie życia chorego. Z roku na rok wzrasta liczba oczekujących na przeszczep organu, podczas gdy liczba dawców sukcesywnie spada. Pierwszy udany przeszczep miał miejsce w 1905 r., a dokonał go austriacki lekarz Eduard Zirm, który wykonał operację przeszczepu rogówki.
Najsławniejszy przeszczep dokonany w Polsce wykonał prof. Zbigniew Religa w 1985 r., który przeprowadził pierwszą transplantację serca w naszym kraju. Należy jednak wspomnieć, że znaczenie wcześniej były już przeprowadzane udane przeszczepy różnych organów i tkanek.
W Polsce organizacją i kontrolą przeszczepów zajmuje się Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant”. Z danych Centrum wynika, że w 2021 r. pobrano narządy od 396 zmarłych dawców i przekazano je osobom chorym. Ogółem wykonano 1274 transplantacji narządów od zmarłych dawców. Najwięcej przeszczepiono nerek (709) oraz segmentów wątroby (277). W następnej kolejności serc (200) oraz płuc (68). Wykonano również aż 20 łączonych przeszczepień nerki i trzustki. To o 16 więcej niż rok wcześniej, w 2020 r. wykonano 4 takie przeszczepienia.

W zeszłym roku wykonano również 64 transplantacje organów od żywych dawców, w tym 44 transplantacje nerek oraz 20 segmentów wątroby, a także wykonano 1321 przeszczepień rogówki oka.