Pies lekiem na pandemię? Wyniki badań mówią wszystko. Zdrowie psychiczne właścicieli czworonogów mniej nadszarpniętę w dobie koronawirusa

Agata Siemiaszko
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a swoim zachowaniem potrafi rozbawić. Dowiedz się z kolejnych slajdów, jaki wpływ na zdrowie niesie ze sobą posiadanie psa. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a swoim zachowaniem potrafi rozbawić. Dowiedz się z kolejnych slajdów, jaki wpływ na zdrowie niesie ze sobą posiadanie psa. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE nunataki/123rf
Kontakt człowieka z psem w znaczący sposób poprawia samopoczucie oraz nastrój. Pandemia wywołana przez wirus SARS-CoV-1 spowodowała zwiększenie poziomu stresu, lęku oraz depresji. Najnowsze badania wykazały, że osoby posiadające psy w mniejszym stopniu odczuwają stres i niepokój oraz rzadziej rozwija się u nich depresja. Sprawdź, jakie korzyści zdrowotne wynikają z posiadania czworonożnego przyjaciela.

Zdrowie psychiczne a pandemia Covid-19

Pandemia spowodowana SARS-CoV-1 wymagała wprowadzenia szeregu zaleceń, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich i zachowanie dystansu społecznego znacząco wpłynęły na wzrost poziomu stresu, lęku, poczucia samotności oraz depresji u wielu ludzi.

Bez wątpienia pandemia wpłynęła również na większą potrzebę wsparcia społecznego, szczególnie osób samotnych. W wielu badaniach udowodniono, że istnieje pozytywy związek między odpowiednim wsparciem społecznym a zdrowiem psychicznym.

Analiza przeprowadzona przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykazała, że właściciele psów znacznie lepiej radzą sobie psychicznie podczas pandemii.

Według CDC istnieje wiele zalet posiadania zwierząt domowych, do których można zaliczyć:

  • wsparcie emocjonalne,
  • wzrost poczucia własnej wartości,
  • poprawę stabilności emocjonalnej,
  • redukcję stresu.

Korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa

Naukowcy podkreślają, że psy są w stanie: odwrócić uwagę od zmartwień i wywołać pozytywne emocje. Warto dodać, że reakcje zwierząt są szczere i nie opierają się na żadnych kryteriach, co znacząco wpływa na poprawę samopoczucia oraz zwiększa samoocenę ich właścicieli.

W raporcie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zasugerowano, że posiadanie zwierząt domowych podczas pandemii znacząco poprawiało nastrój, zmniejszało poczucie samotności, zwiększało wsparcie społeczne, redukowało stres oraz zachęcało do uprawiania aktywności fizycznej.

Właściciele psów zgłaszali, że ich psy pomogły im radzić sobie ze stresorami emocjonalnymi (91,2 proc. badanych) i utrzymać aktywność fizyczną (96,4 proc. badanych) podczas izolacji.

Nieliczne badania wykazały natomiast, że posiadanie zwierząt domowych w trakcie pandemii może indukować stres z powodu ponoszonych kosztów weterynaryjnych oraz ogólnej opieki nad zwierzęciem.

Raport CDC sugeruje, że posiadanie psa może zapewnić ludziom silniejsze poczucie wsparcia społecznego, co z kolei pomaga złagodzić niektóre negatywne skutki psychologiczne, wywołane pandemią COVID-19.

Warto dodać, że wykazano pozytywny związek między posiadaniem zwierzęcia a zmniejszeniem lęku u osób starszych oraz dzieci z autyzmem.

Korzyści zdrowotne wynikające z posiadania psa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia