Nie grozi nam kolejna pandemia? „Małpia ospa nie jest nowym COVID-19”. WHO zapewnia, że wirus jest pod kontrolą

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Małpia ospa nie jest nowym COVID-19 – oświadczył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę Hans Kluge. Zapewnia, że transmisja wirusa mpox jest pod kontrolą. Ogniska małpiej ospy są obecne w centralnej Afryce, ale wirus mutuje i rozprzestrzenia się już także na inne kontynenty. W Europie w ostatnich dniach pojawił się pierwszy przypadek zakażenia nową odmianą małpiej ospy.

Spis treści

Małpia ospa nie jest nowym COVID-19

Małpia ospa nie jest nowym COVID-19 – oświadczył we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Wyjaśnił, że niezależnie od wariantu choroby, która dotknęła między innymi kraje centralnej Afryki, transmisja wirusa jest pod kontrolą.

Główne objawy małpiej ospy to wysypka głównie na klatce piersiowej, dłoniach i stopach, a także narządach płciowych.
Główne objawy małpiej ospy to wysypka głównie na klatce piersiowej, dłoniach i stopach, a także narządach płciowych. Jun/gettyimages.com

– Ustanowimy globalny system kontroli i eliminacji małpiej ospy, czy też wejdziemy w nowy cykl paniki i lekceważenia zagrożenia? To w jaki sposób w następnych latach odpowiemy, będzie kluczowym testem dla Europy i świata – powiedział Kluge na spotkaniu z dziennikarzami.

Ponadto zadeklarował, że należy wspólnie przeciwdziałać tej chorobie, aby być skutecznym.

Zobacz też: Te osoby powinny zaszczepić się przeciw mpox. Są oficjalne zalecenia

Wirus mutuje, ale jest pod kontrolą

Małpia ospa jest zakaźną infekcją, której objawy to przede wszystkim wysypka głównie na klatce piersiowej, dłoniach i stopach, a także symptomy podobne do tych występujących przy grypie, czyli ból głowy, bóle mięśni czy gorączka. Z kolei nowa mutacja wirusa jest trudniejsza do wykrycia, ponieważ wysypka pojawia się na narządach płciowych. Na ogół przebieg choroby jest niegroźny, ale może w niektórych przypadkach być śmiertelna.

Nowy wariant choroby wywołał obawy na całym świecie ze względu na szybką transmisję tego wirusa. W ubiegłym tygodniu zdiagnozowano jeden przypadek tej choroby w Szwecji. Został on powiązany z dużą falą zachorowań w Afryce.

Dyrektor Kluge ocenił, że skupienie się na nowym wariancie choroby (Klad I) da krajom Europy możliwość wprowadzenia zmian w obowiązujących wytycznych i narzędziach kontroli opieki zdrowotnej, poprzez analizę obecnego już na Starym Kontynencie pierwotnego wariantu choroby (Klad II).

W Europie co miesiąc jest około 100 przypadków zachorowań na wariant Klad II małpiej ospy – przekazał Kluge.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia