Pierwszy miesiąc z koronawirusem. Zobacz, jak epidemia rozprzestrzeniała się w Polsce w marcu 2020

Marcin Kasprzyk
Wideo
od 16 lat
Koronawirus w Polsce pojawił się na początku marca. Przynajmniej tak wynika z oficjalnych statystyk. Ostatniego dnia miesiąca zanotowano już 2311 zachorowań oraz 33 przypadki śmiertelne. Zobacz na interaktywnej mapie, jak epidemia - dzień po dniu - opanowywała cały kraj.

Gdy pod koniec ubiegłego roku do Polski zaczynały docierać informacje o groźnym wirusie z Chin, który pojawił się w mieście Wuhan w prowincji Hubei, nikt z nas nie spodziewał się, że nasze życie zmieni się tak szybko i tak bardzo.

OGNISKA ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ COVID-19. STAN NA 12 KWIETNIA 2020

W ciągu kilku tygodni wirus zmienił nasze życie

Dziś zastanawiamy się, na jak długo? Słychać również opinie, że już nigdy w stu procentach nie wrócimy do takiego stylu życia, pracy i sposobu przemieszczania się, jakie znaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Pewne środki ostrożności mogą nam towarzyszyć już zawsze. Podobnie, jak te które pojawiły się np. na lotniskach, po częstych w ostatnich latach zamachach terrorystycznych w Europie.

Włoski punkt zapalny

Za nami marzec 2020 roku. Pierwszy miesiąc z epidemią koronawirusa w Polsce. Zanim do nas dotarł, w połowie stycznia zdążył rozprzestrzenić się w całych Chinach. 24 stycznia zanotowano pierwsze przypadki zakażenia we Francji. Pod koniec lutego z niepokojem słuchaliśmy doniesień z Włoch, które stały się jednym z największych ognisk zapalnych w Europie. Coraz częściej docierały do nas informacje o przypadkach śmiertelnych. W połowie marca z powodu choroby zmarło już 5 tys. osób, a wirus zarażał ludzi w 135 krajach.

POTWIERDZONE PRZYPADKI ZAKAŻENIA WIRUSEM SARS-COV-2. STAN NA 12 KWIETNIA 2020

W marcu z powodu SARS Cov-2 zmarły w Polsce 33 osoby

W Polsce pierwszy notowany oficjalnie przypadek zachorowania na SARS-CoV-2 miał miejsce 4 marca w Zielonej Górze. Do 11 marca przyrost liczby chorych był niewielki, po kilka jednostkowych przypadków w ciągu doby. Pierwszy dwucyfrowy wzrost zachorowań zanotowano 12 marca. Wówczas oficjalnie podano, że zachorowało aż 20 osób. Zmarła też pierwsza chora osoba. W następnych dniach pękały kolejne bariery. 21 marca zachorowało 111 osób w ciągu doby. Aż 9 osób zmarło w poniedziałek 30 marca. Najgorszym dniem w pierwszym miesiącu epidemii był 31 marca, kiedy to zachorowało 256 osób.

Najwięcej zachorowań w mazowieckim

Wszelkie modele zachorowań obserwowane w krajach, w których epidemia pojawiła się wcześniej mówią, że najgorsze jeszcze przed nami, a na szczyt liczby zachorowań będziemy obserwować za kilka tygodni. Najwięcej zachorowań zanotowano jak dotąd w województwach mazowieckim (544), dolnośląskim (278), śląskim (272), łódzkim (208) i małopolskim (200). Najmniej w podlaskim (36), gdzie wirus pojawił się najpóźniej i lubuskim (42). W marcu na koronawirusa w Polsce zmarły 33 osoby.

MAPA ZAKAŻEŃ, ZGONÓW ORAZ WYZDROWIEŃ DZIEŃ PO DNIU. STAN NA 12 KWIETNIA 2020

Kiedy koniec pandemii?

W czasie tych kilku tygodni w naszym codziennym życiu zmieniło się wszystko. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się, zamknięto galerie handlowe, restauracje, punkty usługowe i szkoły. Wiele firm poleciło pracownikom pracę zdalną, a wiele branż zostało sparaliżowanych. Według spółki ExMetrix zajmującej się analizą danych i prognozowaniem w Polsce zachoruje 9 tys. osób, a szczyt zachorowań przypadnie w okolicach 20 kwietnia.

MAPA UZDROWIEŃ NA COVID-19 W POLSCE OD 04.03.2020 DO 12.04.2020

Dane: Międzynarodowe Koło Naukowe Geodezji Satelitarnej i Nawigacji GeoSiN

IDZIESZ NA ZAKUPY, JEŹDZISZ KOMUNIKACJĄ PUBLICZNĄ? – ZABIERZ ZE SOBĄ ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI CHRONIĄCE PRZED WIRUSAMI I BAKTERIAMI >> Sprawdź produkty dostępne w naszym sklepie <<

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 kwietnia, 8:51, GW:

Chciałbym prosić autora artykułu o informacje czy punkty o zarażonych koronawirusem które pojawiają się na mapach w konkretnych miastach/miasteczkach są orientacyjne czy tam rzeczywiście przebywają/z nich pochodzą osoby zarażone?

Witam

Punkty są orientacyjne i wskazują miasto. Nie oznaczają, że przy tej konkretnie ulicy przebywa osoba zakażona.

Pozdrawiam

Marcin Kasprzyk

G
GW

Chciałbym prosić autora artykułu o informacje czy punkty o zarażonych koronawirusem które pojawiają się na mapach w konkretnych miastach/miasteczkach są orientacyjne czy tam rzeczywiście przebywają/z nich pochodzą osoby zarażone?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia