Wirus gorączki Zachodniego Nilu w Polsce. GIS potwierdza pierwsze rodzime zakażenie WNV

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Gdy kolejne kraje Europy potwierdzają zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu, przyszedł czas także na Polskę. Minęło zaledwie kilka miesięcy, gdy wirusa WNV stwierdzono u ptaków. Teraz patogen „przeskoczył” na człowieka. O pierwszym pacjencie w kraju poinformował GIS.

Spis treści

Pierwszy rodzimy przypadek gorączki Zachodniego Nilu w Polsce?

W Polsce doszło prawdopodobnie do pierwszego zakażenia wirusem gorączki Zachodniego Nilu. O pojawieniu się patogenu w kraju informowaliśmy w sierpniu, gdy stał się przyczyną pomoru wśród ptaków krukowatych w Warszawie i okolicach.

Wirus Zachodniego Nilu wizualizacja i znak ostrzeżenia
Wirus Zachodniego Nilu (West Nile virus) jest wirusem RNA z rodziny flawiwirusów Dr_Microbe/Getty Images

[cyt]– W tej chwili jesteśmy jeszcze w trakcie gromadzenia szczegółowych informacji, ale wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszym potwierdzonym rodzimym przypadkiem choroby Zachodniego Nilu – powiedział główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski w Programie I Polskiego Radia.

Jak dodał szef GIS, zakażony jest osobą dorosłą i nie wyjeżdżał na tereny tropikalne. Jest więc bardzo możliwe, że zakaził się w Polsce od komara, który wcześniej pił krew chorego ptaka.

Czy wirus Zachodniego Nilu jest groźny?

W przypadku ok. 80 proc. ludzi zakażenie wirusem Zachodniego Nilu ma przebieg bezobjawowy, co nie oznacza, że jest on niegroźny. Objawy występują tylko u ok. co piątego zakażonego pacjenta, a w populacji – u jednego na ok. 150 zakażonych. Choroba przebiega pod postacią neuroinfekcji z zajęciem centralnego układu nerwowego, mogą rozwinąć się niebezpieczne zapalenie mózgu i opon mózgowych. Ta postać zakażenia powoduje zgon u ok. 10 proc. chorych.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu nie przenosi się między ludźmi. Nie można zakazić się przez kaszel, kichanie, dotyk. Główną rolę w przenoszeniu wirusa odgrywają komary, choć przenoszą go też meszki, rzadko kleszcze. Głównym siedliskiem wirusa są ptaki.

Od czasu, gdy badania martwych wron siwych wykazały obecność wirusa Zachodniego Nilu w Warszawie, pojawienie się patogenu wśród ludzi było jedynie kwestią czasu, zwłaszcza że z chorobą mierzy się obecnie wiele krajów w Europie.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia