Spis treści
Jakie są pierwsze objawy tętniaka mózgu?
Tętniak mózgu to groźna choroba naczyń krwionośnych, których zadaniem jest transport krwi do wszystkich tkanek i narządów, w tym mózgu. Niestety, tętniak długo nie daje objawów, a pierwsze widoczne symptomy często pojawiają się w zaawansowanym stopniu choroby lub w momencie jego pęknięcia. W galerii podpowiadamy, co powinno nas zaniepokoić.
Jakie są pierwsze objawy tętniaka mózgu?
Tętniak mózgu – główne czynniki rozwoju
Tętniaki mózgu najczęściej rozpoznaje się u osób między 20. a 60. rokiem życia, a średni wiek postawienia diagnozy wynosi 45 lat, przy czym schorzenie znacznie częściej dotyczy kobiet. Dotychczas naukowcom nie udało się ustalić konkretnych przyczyn rozwoju tej choroby, jednak zaobserwowano, że głównym czynnikiem są predyspozycje genetyczne i nieprawidłowa budowa ścian tętnic.
Eksperci sugerują również, że wśród innych możliwych przyczyn rozwoju tętniaków mózgu można wymienić:
- hipercholesterolemię wrodzoną i nabytą,
- miażdżycę,
- stany zapalne w ścianach tętnic,
- nadciśnienie tętnicze krwi.
Dodatkowo czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się tętniaków mózgu są urazy głowy.
Czy pęknięcie tętniaka mózgu jest groźne?
Tętniak to podstępna choroba, która może rozwijać się latami. Naukowcy podają, że zmiany poniżej 3 mm rzadko pękają, w przypadku tętniaków mających od 3 mm do 10 mm ryzyko wynosi 50 proc., natomiast zmiany powyżej 1 cm w 99 proc. ulegną pęknięciu.
Szacuje się, że śmiertelność po pęknięciu tętniaka mózgu wynosi średnio 55 proc., z czego zmiany znacznie częściej pękają u kobiet niż mężczyzn.
Wśród głównych przyczyn, które prowadzą do pęknięcia tętniaka mózgu wymienia się:
- niezdiagnozowane lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie tętnicze krwi,
- silny stres,
- bardzo intensywny wysiłek fizyczny np. podnoszenie ciężarów,
- nałogowe palenie tytoniu i picie alkoholu,
- nagła zmiana ciśnienia np. podczas nurkowania,
- nagła zmiana temperatur np. podczas morsowania.
Zobacz również: Jak ubrać się na morsowanie, aby nie zmarznąć? Rzeczy, które powinny zleźć się w torbie początkującego morsa
Czy można zapobiec powstawaniu i pęknięciu tętniaków w naczyniach mózgowych? Naukowcy podają, że nie ma obecnie skutecznej metody zapobiegającej ich rozwojowi, jednak sugeruje się, że prowadzenie prozdrowotnego stylu życia może zmniejszyć ryzyko powstawania tętniaków mózgu.
W profilaktyce najważniejsze jest zadbanie o zbilansowaną dietę z ograniczeniem tłuszczy zwierzęcych, a także unikanie soli, która sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo warto zrezygnować z siedzącego trybu życia i uprawiać umiarkowany wysiłek fizyczny.
Miej ciśnienie pod kontrolą
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?