Parki i lasy otwarte, ale są nowe zasady. Co nam wolno? Trzeba stosować się do zaleceń i dbać o bezpieczeństwo

JK
Od poniedziałku 20 kwietnia lasy i parki są znowu otwarte. Nie oznacza to, że możemy korzystać z nich tak jak dawniej - obowiązują nowe zasady. Pamiętajmy, że pandemia wciąż trwa, a więc wycieczka na łono natury musi odbyć się zgodnie z wytycznymi. Jak być bezpiecznym na terenach rekreacyjnych? Czy maseczka ochronna jest obowiązkowa gdy udajemy się na spacer do lasu lub parku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w artykule. Oto zalecenia Lasów Państwowych.

Parki i lasy znowu otwarte

16 kwietnia, podczas wspólnej konferencji premiera i ministra zdrowia ogłoszono, jak będą przebiegały etapy powrotu do "nowej normalności". Zgodnie z zapowiedzią pierwszy etap odmrażania gospodarki i łagodzenia obostrzeń następuje od poniedziałku, 20 kwietnia. Co się zmienia?

Przede wszystkim Polacy znów będą mogli korzystać z terenów zielonych w celach rekreacyjnych. Od 20 kwietnia można wchodzić do parków miejskich i lasów, pamiętając o zakazie korzystania z placów zabaw dla dzieci. Czy oznacza to, że wycieczki na łono natury mogą odbywać się tak, jak dawniej? Niestety nie.

Lasy Państwowe ogłaszają nowe zasady bezpieczeństwa

Udając się do lasu lub parku należy przestrzegać konkretnych zasad, które pomogą zadbać nam o własne oraz cudze zdrowie i bezpieczeństwo. Jak spędzać czas na terenach zielonych w nowej rzeczywistości?

  • Wycieczkę do lasu można odbyć z osobami, z którymi przebywa się na co dzień
  • Należy unikać popularnych turystycznie miejsc
  • Wiaty, miejsca biwakowania i obiekty widokowe pozostają zamknięte
  • Nie należy dotykać powierzchni poręczy, ławek oraz stołów
  • Na parkingu leśnym oraz w parku trzeba nosić maseczkę ochronną
  • W razie natknięcia się na tłum spacerowiczów, należy wybrać inne miejsce
  • Należy unikać dojazdu do parku i lasu komunikacją miejską
  • Na szlaku trzeba zachować dystans od innych osób
  • Warto korzystać z lasów w niepopularnych godzinach, wtedy gdy spacerujących jest mniej
  • Należy zrezygnować z uprawiania sportów ekstremalnych narażających na kontuzje
  • Po powrocie do domu należy umyć ręce
  • Na wycieczkę warto zabrać ze sobą prowiant
  • Zawsze trzeba stosować się do bieżących komunikatów służb sanitarnych i władz

By poznać szczegóły, przejdź do galerii.

Spacer do lasu lub parku: Czy maseczka ochronna jest obowiązkowa?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w lesie, na szlaku, noszenie maseczki nie jest obowiązkowe. Maseczkę trzeba za to zakładać w miejscach takich jak:

  • środki transportu zbiorowego
  • samochód, jeśli podróżujemy z osobą, która nie mieszka z nami
  • na ulicach i placach
  • na terenie cmentarzy
  • w parkach miejskich
  • na promenadach czy bulwarach
  • na plaży
  • w miejscach postoju pojazdów - w tym na parkingach w lesie
Parki i lasy otwarte, ale są nowe zasady. Co nam wolno? Trzeba stosować się do zaleceń i dbać o bezpieczeństwo
Facebook/Lasy Państwowe

Kiedy powrót do normalności?

Na razie nie podano terminu, w którym wrócimy do codzienności rozumianej tak, jak przed pandemią. Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji zaznaczył:

Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii do czasu pojawienia się szczepionki. - Powrót do normalności będzie, gdy zniknie epidemia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Styl życia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

"A teraz prędko, zanim do nas dotrze ze to bez sensu". Ot, podsumowanie dzialan zachodniego swiata.

G
Gość

Ryży, dzięki za to że mogę odetchnąć świeżym powietrzem. Twoja hojność jest bezcenna. Nigdy nie zapomnę...

G
Gość

Cieszę się, że miasto wraca do normalności. Pootwierały się kawiarnie na Nowobramskiej. Widać niektórych ludzi bez maseczek, tzn. ludzie zaczynają budzić się z tego celowego wprowadzenia w stan ogłupienia. I po co to było? Teraz do roboty i trzeba wymienić prezydenta i może będzie jeszcze lepiej w Polsce.

K
Koronoświrus

To jest dopiero robienie z ludźmi debili. Nie dość, że nie ma żadnego wirusa to jeszcze zabierają prawo do normalnego życia i normalnej pracy. To jest oszustwo stulecia!

H
Hycel

a tępe ludzie nadal wierzą w koronowirusa haha woda z mózgu ciąg dalszy

G
Gość

Taki tekst z netu:

"Wszyscy, którzy utracili firmy i pracę- już nie musicie zamykać się z tym problemem w czterech ścianach! Od poniedziałku możecie to przemyśleć w lesie.

Zamknęli lasy przy 3 tys. zarażonych, otworzyli przy 8 tys. To wymyslił chyba Einstein w porozumieniu z Platonem"

G
Gość

"...Co jeszcze czeka nas w ramach nowej normalności? O takich rzeczach jak wielogodzinne stanie w kolejkach, żeby wejść do sklepu, nie ma co pisać, bo to drobiazg. Zapewne praca zdalna stanie się normą, a nie wyjątkiem. Ale to też drobiazg. Sprawą większej wagi jest kwestia prawa do swobody przemieszczania się. Być może zostanie ono w pełni przyznane tylko tym, którzy uzyskają certyfikat zdrowotny potwierdzający, że są uodpornieni na ten konkretny wirus? Taki pomysł ma już rząd Austrii i zapewne zostanie on podchwycony przez inne rządy. Nie trzeba będzie nawet wprowadzać obowiązku szczepień, gdy koncerny farmaceutyczne ogłoszą, że wyprodukowały już szczepionkę na SARS-CoV-2. Wystarczy, że niezaszczepieni zostaną poddani takim obostrzeniom i rygorom, iż sami będą prosić, aby ich zaszczepić, żeby mogli pójść do kina lub pojechać na wycieczkę do lasu. W nowej normalności może to być zupełnie normalne.

Nowa normalność to również ciągły strach. Strach przed koronawirusem, strach przed kontaktami międzyludzkimi, strach przed kwarantanną dla pojedynczych osób i strach przed obostrzeniami dla całego społeczeństwa. Strach to doskonałe narzędzie do rządzenia. Al Capone wiedział, co mówi, gdy stwierdził, że więcej niż dobrym słowem zdziałasz dobrym słowem i pistoletem. A jeśli tym pistoletem jest koronawirus przedstawiany jako dżuma, to politycy mają samograj, dzięki któremu mogą zrobić z nami, co chcą. Kto będzie buntował się w takiej sytuacji?

Pozostaje zadać pytanie: na jak długo utkniemy w tej nowej normalności? Czy to w ogóle się skończy? Nie zapominajmy, że jeszcze przed pandemią koronawirusa politycy usiłowali zafundować nam Zielony Ład, czyli restrykcje, zakazy i nakazy rzekomo służące ratowaniu klimatu. Czy teraz zrezygnowali z tego projektu? Nie zrezygnowali. Komisja Europejska zapowiada, że nie ustąpi ani na krok i będzie wdrażać „ambitne cele” klimatyczne. Czy zastraszone koronawirusem społeczeństwa będą zdolne do przeciwstawienia się tym pomysłom? Czy będziemy zdolni do buntu w sytuacji, gdy politycy mogą nas w każdej chwili skierować na kwarantannę i pozbawić pracy? Katastrofa klimatyczna była straszakiem dla dzieci. Koronawirus to idealny straszak dla dorosłych. Przecież zawsze można ogłosić, że tych zapowiadanych milionów trupów nie ma tylko dlatego, że żyjemy w nowej normalności, więc dziób na kłódkę i nie podskakiwać. Jaki polityk zrezygnuje z takiego straszaka?"

https://wprawo.pl/katarzyna-ts-nowa-normalnosc-czy-politycy-pozwola-nam-zyc-jak-dawniej/

G
Gość

Pan profesor da przykład i zaszczepi się pierwszy...

G
Gość

Jak korzystać z umiejętności czytania?

"Prof. Wittkowski: Gdyby nie było kwarantanny, epidemia skończyłaby się już dawno!"

https://slownik-synonimow.eu/zdrowie/wittkowski-gdyby-nie-bylo-kwarantanny-epidemia-skonczylaby-sie-juz-dawno/?fbclid=IwAR2aQmyw7DurNe_rpZ-1MnosX3nPa9aeGwbO0A4FXNUNFXwXrK4zBB3f3Ao

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia