Omikron w USA. Nie żyje pierwsza osoba. Większość zakażeń w kraju to nowy wariant koronawirusa

Aleksandra Kiełczykowska
Omikron w USA. Nie żyje pierwsza osoba. Większość zakażeń w kraju to nowy wariant koronawirusa
Omikron w USA. Nie żyje pierwsza osoba. Większość zakażeń w kraju to nowy wariant koronawirusa fot. 123FR
W Houston w Teksasie zmarła pierwsza w USA osoba, która była zakażona nowym wariantem COVID-19 – Omikronem. Ofiarą był 50-letni mężczyzna.

Sytuacja pandemiczna w USA pogarsza się – główną przyczyną jest rozprzestrzenianie się Omikronu. W Houston w Teksasie zmarła pierwsza w USA osoba, która była zakażona tym nowym wariantem COVID-19. Jest to 50-letni mężczyzna. Nowy wariant rozprzestrzenia się błyskawicznie, w samym Huston w ciągu tygodnia procent pozytywnych testów wzrósł dwukrotnie.

Ale taka sytuacja panuje w całym kraju. Jak informują Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w ubiegłym tygodniu aż 73,2 proc. wykrytych przypadków COVID-19 były związane z nową odmianą koronawirusa. Dla porównania, dwa tygodnie wcześniej było to jedynie 12, 6 proc. Dzienna liczba zakażeń to ponad 131 tys. nowych przypadków i i prawie 1,3 tys. zgonów.

We wtorek przemówienie na temat sytuacji pandemicznej ma wygłosić prezydent USA Joe Biden, w którym ponownie ma podkreślić znaczenie szczepień.

Milion zakażeń dziennie

Amerykańscy eksperci ostrzegają - Stany Zjednoczone mogą spodziewać się wkrótce 1 miliona przypadków zakażeń dziennie.

Odchodzący dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) dr Francis Collins ostrzega, że Amerykanie nie mogą pozwolić sobie na stratę czujności.

- Wiem, że ludzie są tym zmęczeni. Też mam tego dość, ale uwierzcie mi, wirus nie jest zmęczony nami. Ma świetny czasy, zmienia się co kilka miesięcy, wymyślając nowe warianty i sposoby, aby być jeszcze bardziej zaraźliwym – podkreślał.

Podobne zdanie ma główny doradca medyczny Białego Domu Anthony Fauci. W niedzielę w telewizji CNN ostrzegł, że system opieki zdrowotnej jest już nadwerężony wariantem delta, wkrótce sytuację zdominuje omikron. - Ten wirus jest niezwykły. Liczba nowych przypadków podwaja się średnio co dwa, trzy dni. Obecnie w niektórych regionach kraju 50 procent sprawdzonych próbek to omikrony, co oznacza, że przejmie on kontrolę - mówił.

Jak dodał, odbył rozmowę na ten temat z prezydentem Joe Bidenem, podczas której podkreślił, że "czeka nas teraz kilka poważnych trudności i lepiej zrobić więcej, żeby to złagodzić". - Nigdy nie jest za późno aby się zaszczepić, a jeśli jesteś zaszczepiony, idź przyjąć dawkę przypominającą i bądź ostrożny we wszystkim, co robisz – apelował dr Fauci.

Omikron szerzy się w Kanadzie

Podobna sytuacja ma miejsce także w Kanadzie. Choć nie jest tak źle jak w USA, władze już wprowadzają kolejne obostrzenia.

Rząd prowincji Quebec zdecydował w poniedziałek o zamknięciu szkół, restauracji, siłowni oraz kin. Zamknięte zostały także baseny, centra rekreacji, sale bilardowe, sauny, spa, bary i kasyna. Co więcej, praca z domu jest obowiązkowym ograniczeniem.

- Sytuacja epidemiologiczna jest krytyczna - stwierdził minister zdrowia Quebeku Christian Dubé. - Nasz system służby zdrowia jest już w kryzysie. Hospitalizacje i przyjęcia na oddziały intensywnej opieki medycznej rosną - dodał.

Ograniczenia wprowadzają także inne prowincje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia