FLESZ - Szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli
- Robimy kolejny krok na drodze odmrażania gospodarki, luzowania obostrzeń związanych z drugą falą zachorowań na koronawirusa. Każde odmrożenie danego obszaru w gospodarce jest jednak wielkim testem. Jeżeli branża nie będzie działać zgodnie z protokołami sanitarnymi - czeka nas wzrost zachorowań. A to z gospodarczego punktu widzenia oznaczać może nie tylko konieczność ponownego zamknięcia branży, ale też zablokowanie możliwości odmrożenia kolejnych branż. Jeżeli jednak wszystko będzie szło zgodnie z planem - to wkrótce z rozwagą, krok po kroku odmrozimy kolejne branże - zapowiedział na piątkowej prasowej w piątek wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.
Goście wrócili do hoteli
Tymczasem od wczoraj, zgodnie z opublikowanym w czwartek rozporządzeniem można ponownie m.in. wynająć pokój w hotelu. Mimo iż miejsca noclegowe mogą być zapełnione tylko w połowie, to wiadomość z ubiegłego tygodnia odnośnie luzowania obostrzeń w tym sektorze, spowodowała że telefony rozdzwoniły się nie tylko w obiektach w górach i nad morzem, ale i w miastach. Przykładem jest Kraków.
- Widzimy zdecydowane ożywienie. Na weekend mamy sporo rezerwacji, spodziewamy się ok. 30-40 proc. obłożenia spośród udostępnionych miejsc, co, jak na realia ostatnich miesięcy, jest wynikiem zadowalającym. Ludzie chcą wyjechać gdziekolwiek i chociaż na chwilę odpocząć od pandemicznej rzeczywistości - mówi Joanna Ostrowska, zarządzająca rodzinną siecią Osti-hotele w Krakowie, w skład której wchodzą Hotel Kossak, Hotel Senacki, a także będący w trakcie inwestycji Hotel Nobilium.
W hotelach nie będą działać jednak restauracje. Zamawiający otrzymają jedzenie dostarczone pod drzwi do pokoju.
Otwarte stoki
Również wczoraj na stoki powrócili spragnieni zimowego szaleństwa narciarze. W piątek po raz pierwszy w tym sezonie można było korzystać z tras na Kasprowym Wierchu.
- Po obfitych opadach śniegu pracownicy dokładali starań, aby przygotować do jazdy trasy narciarskie w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym. Warunki do jazdy są doskonałe - zapewniają Polskie Koleje Linowe.
Ruszyły też pozostałe stacje narciarskie w regionie, m.in. Kobylicy Białczańskiej, Tyliczu, Szklanej Górze, na Polanie Szymoszkowej, Nosalu czy też w Kasinie Wielkiej.
Odmrożona kultura
Maksymalnie w połowie mogą zapełnić się również widownie kin. Jednak nie wszystkie placówki skorzystają z tej okazji. Na ponowne zaproszenie do siebie widzów zdecydowały się tylko małe kina studyjne. Multipleksy dalej pozostaną zamknięte.
Na pierwsze seanse w ten weekend w Krakowie widzów zaprosiły m.in. Kino Pod Baranami, Sfinks, Kijów, Agrafka, KIKA KinoKawiarnia czy Mikro.
Drzwi dla spragnionych żywego kontaktu z drugim człowiekiem widzów otworzyły także teatry, filharmonie i opery. I tak dla przykładu Teatr Słowackiego w Krakowie przywita widzów w ten weekend dwoma premierami, które dotychczas odbyły się wyłącznie online. Chodzi o „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale” oraz „Spóźnione odwiedziny”. Na moment otwarcia czekał też Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Pierwszym wystawionym spektaklem po przerwie będzie tam "Mayday".
Szczepienia nauczycieli
Wczoraj ruszyły także szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych albo są instruktorami praktycznej nauki zawodu. Na listach chętnych do szczepienia w Małopolsce znalazło się 23 179 nazwisk z 2 652 placówek oświatowych w województwie.
Podawanie preparatu pedagogom w piątek rozpoczął m.in. szpital im. J. Dietla w Krakowie.
- Do soboty zaszczepimy łącznie ponad 400 nauczycieli z krakowskich szkół - mówi zastępca dyrektora tej placówki, Marcin Mikos.
Nauczycieli szczepić zaczął także Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Tygodniowo preparat otrzyma tam do 100 pedagogów.
W piątek 30 zastrzyków u nauczycieli wykonano również w Szpitalu Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Do końca przyszłego tygodnia ma się w nim zaszczepić 300 osób z grupy 1c.
Tymczasem w najbliższy poniedziałek rozpocznie się drugi etap rejestracji na szczepienia dla nauczycieli, mogą się zgłaszać także opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie oraz pracownicy placówek pieczy zastępczej. Chętni do szczepienia pracownicy muszą poinformować o swojej decyzji dyrektora placówki, który dopełnia wszelkich formalności. Zgłoszenia dotyczą pracowników do 65. roku życia. Druga tura zapisów na szczepienia rozpocznie się 15 lutego i potrwa do czwartku, 18 lutego.
Również wczoraj Rada Medyczna przy premierze, pozytywnie zaopiniowała stosowanie szczepionki AstraZeneca dla osób w wieku 18-65 lat. Oznacza to więc, że tym preparatem zostaną zaszczepieni wszyscy pedagodzy do 65 roku życia, a nie jak pierwotnie zakładano do 60.
Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u 6 379 osób w kraju i 251 w Małopolsce. Minionej doby COVID-19 przyczynił się do śmierci 247 osób w całej Polsce, z czego 14 z nich to mieszkańcy naszego województwa. Łącznie od początku pandemii w regionie koronawirusa potwierdzono u 120 480. 3 199 z tych osób przegrało walkę o życie.