PIMS-TS po COVID-19 dotyka coraz więcej dzieci. Co to jest? 4-latek z Łodzi cudem przeżył powikłania po COVID-19

Martyna Jaros
Martyna Jaros
PIMS-TS może rozwinąć się u dzieci i młodzieży w każdym wieku.
PIMS-TS może rozwinąć się u dzieci i młodzieży w każdym wieku. KatarzynaBialasiewicz/gettyimages.com
W Polsce przybywa dzieci z bardzo groźnym pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym po przebyciu COVID-19, w skrócie określanym PIMS-TS. Wystąpienie tzw. zespołu pocovidowego u dzieci może prowadzić do zaburzeń kardiologicznych, w tym niewydolności serca. Płuca 4-letniego Mikołaja w 99 proc. były niesprawne w wyniku PIMS. Chłopiec był najcięższym przypadkiem łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Przeszedł COVID-19 bezobjawowo, ale ledwo przeżył PIMS

4-letni Mikołaj z Łodzi prawie zmarł w wyniku powikłań po bezobjawowym przebiegu COVID-19. Chłopiec zaraził się koronawirusem w maju, prawdopodobnie w przedszkolu. Nie miał żadnych objawów, ale kilka tygodni później jego stan zdrowia zaczął się bardzo pogarszać. Mikołaja bolała głowa, było mu zimno i tracił równowagę, potem zaczął wymiotować. Trafił do szpitala, bo jego mama słusznie podejrzewała, że to może być PIMS.

W szpitalu pojawiły się u niego kolejne objawy PIMS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego pojawiającego się u dzieci po COVID-19, m.in. zapalenie opon mózgowych i zapalenie spojówek. Pogarszał się też stan płuc, które w końcu były niesprawne w 99 proc. Chłopiec był bliski śmierci, lekarze zdecydowali o zastosowaniu ECMO, czyli sztucznego płucoserca. Taka terapia to ostateczność, na szczęście Mikołaja udało się uratować.

4-latek z Łodzi nie jest jedynym małym pacjentem z powikłaniami po COVID-19, ale według lekarzy to ekstremalny przypadek. PIMS dotyka nie tylko kilkuletnie dzieci, ale również niemowlęta i nastolatki. Wciąż nie można zaszczepić przeciw COVID-19 dzieci do 12 lat, dlatego lekarze apelują, by szczepili się ci, którzy mogą, bo tylko w ten sposób można ochronić najmłodszych przed ciężkimi powikłaniami COVID-19.

Z ostatniej chwili:

Jakie są objawy PIMS-TS?

PIMS-TS to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2). Inną nazwą stosowaną w odniesieniu do tej jednostki chorobowej jest wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, w skrócie MIS-C (ang. Multisystem Inflammatory Syndrome in Children).

Objawy PIMS-TS, które powinny zaniepokoić rodziców to:

 • gorączka, czyli temperatura powyżej 38 st. C trwająca 3 dni, której nie da się zbić ogólnodostępnymi lekami,
 • biegunka oraz związane z nią osłabienie i odwonienie organizmu dziecka (o odwodnieniu świadczy m.in. wyostrzenie rysów twarzy, wysuszenie błon śluzowych, zmniejszona ilość oddawanego moczu oraz ciemna jego barwa, wzmożone pragnienie, senność)
 • wysypka na dłoniach i stopach, a następnie na tułowiu o charakterze pokrzywki,
 • wybroczyny w jamie ustnej i zaczerwienienie błon śluzowych,
 • tzw. truskawkowy lub malinowy język,
 • zaczerwienienie białek oczu i obrzęk spojówek.

Najczęściej pierwszym objawem jest nieustępująca gorączka. Jeśli trwa ona więcej niż trzy dni, a ponadto pojawiają się takie objawy jak biegunka, malinowy język, wysypki skórne, wymioty, nastrzyknięcie spojówek, to koniecznie trzeba szukać pomocy - zaznacza prof. Kwinta.

W przebiegu tej choroby dochodzi również do zaburzeń kardiologicznych, niewydolności serca, a także zmian w obrębie naczyń wieńcowych. Ponieważ choroba atakuje wiele układów w organizmie dziecka, pacjent wymaga jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Wcześniej sądzono, że PIMS-TS to zespół Kawasakiego, ponieważ symptomy obu chorób są podobne. Zespół Kawasakiego rozwija się jednak najczęściej u małych dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia i objawia wysypką skórną zlokalizowaną na tułowiu, gorączką trwającą ponad 5 dni, powiekszeniem węzłów chłonnych, zaczerwienieniem błon śluzowych oraz zapaleniem spojówek.

FAQ - Koronawirus u dzieci

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące koronawirusa u dzieci: objawy, przebieg, leczenie.

Czym jest PIMS-TS i jakie są jego objawy?

PIMS-TS to pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (ang. Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2). Inną nazwą stosowaną w odniesieniu do tej jednostki chorobowej jest MIS-C, czyli wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (ang. Multisystem Inflammatory Syndrome in Children).
Choroba ujawnia się u dzieci i młodzieży w każdym wieku po przebytym COVID-19, również bezobjawowo. Symptomy PIMS-TS to:

 • trwająca trzy dni wysoka gorączka, której nie da się zbić ogólnodostępnymi lekami, 
 • wybroczyny w jamie ustnej,
 • zaczerwione oczy,
 • wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała,
 • osłabienie i odwonienie,
 • objawy ze strony układu pokarmowego,
 • odwodnienie.

Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę). W przebiegu PIMS-TS dochodzi do zaburzeń kardiologicznych, niewydolności serca i zmian w naczyniach wieńcowych. Ponieważ choroba atakuje wiele układów w organizmie dziecka, pacjent wymaga jednoczesnej pomocy wielu specjalistów.

Czy dzieci muszą nosić maseczki?

Dzieci do lat 4 są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Powyżej tego wieku należy zasłaniać usta i nos maseczką lub zasłonić twarz szalikiem, chustką lub innym elementem ubioru.

Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie?

Rozmowa z dzieckiem o koronawirusie będzie wyglądała u każdego zupełnie inaczej. Po pierwsze dlatego, że dzieci w zupełnie inny sposób reagują na zaistniałe zmiany, po drugie zależy to od wieku dziecka i jego dotychczasowej wiedzy o świecie.
Podczas rozmowy należy być pewnym siebie, rzeczowym i szczerym. Nie można składać dzieciom obietnic, co do których spełnienia sami nie mamy pewności (np. to wszystko się zaraz skończy. Zaraz, czyli kiedy? Tego nie wiemy.). Będąc kłębkiem nerwów, rozmowa może odnieść odwrotny skutek niż zamierzony. Dziecko może wtedy przejąć lęk, który odczuwa mama lub tata i przestać czuć się bezpiecznie. Jeśli rodzic nie zna odpowiedzi na pytanie, lepiej przyznać to dziecku podkreślając, że bez względu na okoliczności, zadba o jego bezpieczeństwo najlepiej jak potrafi.

Czy można zarazić dziecko, karmiąc je piersią?

Do chwili obecnej nie potwierdzono obecności wirusa w mleku ciężarnej karmiącej piersią, co oznacza, że karmienie prawdopodobnie nie stanowi zagrożenia dla niemowląt. Dotąd żaden noworodek nie został zarażony w ten sposób.

Jestem w ciąży i mam covid. Czy moje dziecko po porodzie też będzie miało?

Barierę między płodem a matką stanowi łożysko, które chroni matkę przed antygenami płodu, a płód przed czynnikami zakaźnymi, które mogłyby przedostać się z organizmu matki. Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, przedostanie się wirusa SARS-CoV-2 przez łożysko jest uznawane za bardzo mało prawdopodobne.

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

W przypadku izolacji lub kwarantanny dziecka rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Taka sytuacja jest traktowana jak choroba. W przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola klubu dziecięcego czy szkoły, do których uczęszcza dziecko w wieku do 8 lat, rodzicom również przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego. Wówczas należy uzyskać zaświadczenie od dyrektora placówki.

Jak wygląda test na koronawirusa u dzieci?

Test na koronawirusa u dzieci wygląda tak samo jak u dorosłego. Warto jednak przygotować malucha do takiego badania i powiedzieć krok po kroku jak będzie wyglądało. Do wykonania zalecanego przez WHO genetycznego testu na koronawirusa pobierany jest wymaz z jamy ustnej oraz nosa, czyli górnych dróg oddechowych.
Na 2 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od: spożywania jakiejkolwiek żywności – również cukierków, lizaków, landrynek, żucia gumy, picia – dotyczy to także wody, ssania tabletek odświeżających oddech lub na ból gardła, stosowania aerozoli i kropli do nosa lub gardła, niewskazane są także inhalacje i płukanie zatok, mycia zębów i płukania ust np. płynem odświeżającym lub zwykłą wodą, przyjmowania leków, ponieważ z reguły wiąże się to z popiciem ich płynem,

Czy dzieci przenoszą COVID-19?

Małe dzieci mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2 na inne osoby w takim samym stopniu, co inne grupy wiekowe – nawet w sytuacji, gdy przechodzą zakażenie asymptomatycznie.

Dzieci poniżej 5. roku życia mogą mieć od 10 do nawet 100 razy więcej cząstek koronawirusa w materiale pobranym z gardła i nosa, co oznacza większy ładunek wirusa niż w przypadku starszych maluchów i dorosłych. Odkrycie to sugeruje większe ryzyko zarażenia się COVID-19 od najmłodszych, co zaobserwowano m.in. w przypadku wirusa RSV, inaczej syncytialnego wirusa oddechowego. Wirus ten, który podobnie jak SARS-CoV-2 ma geny (kwasy nukleinowe) w postaci RNA, występuje powszechnie wśród najmłodszych, w tym u niemal u wszystkich maluchów w wieku 2-3 lat.

Koronawirus u dzieci a leczenie

Dzieci z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19, które mają łagodne objawy, powinny być leczone w domu według zaleceń lekarza pediatry. Natomiast te z ciężkim przebiegiem choroby wymagają pobytu w szpitalu, na oddziale intensywnej terapii.

Jakie są objawy koronawirusa u dzieci?

U dzieci częsty jest bezobjawowy przebieg choroby. Zazwyczaj pojawiają się stany zapalne gardła, uszu i nosa oraz tzw. „truskawkowy” lub „malinowy”, czyli zaczerwieniony język. Po 2-3 tygodniach nawet niezauważonej infekcji u niektórych dzieci może wystąpić utrzymująca się ponad 5 dni gorączka, wysypka na tułowiu, obrzęk szyjnych węzłów chłonnych, dłoni i stóp, suchość ust oraz zaczerwienienie spojówek. Objawy te wskazują na wielonarządowy stan zapalny, który wymaga jak najszybszego leczenia, ponieważ zagraża życiu dziecka i może pozostawiać po sobie uszkodzenia mięśnia sercowego.

Symptomy COVID-19 u dzieci mogą przyjmować postać podobną do przeziębienia lub przejawiać się głównie w postaci zmian skórnych. Występują przede wszystkim na stopach, ew. na nogach lub rękach. Zmiany są zazwyczaj niewielkie, mają kolor purpurowo-fioletowy i często pojawiają się na palcach, również wokół paznokci. Są to tzw. „covidowe palce”, które mogą nie goić się nawet przez kilkadziesiąt dni. Oprócz sinych przebarwień na skórze mogą pojawiać się wysypki, obrzęki oraz oznaki niedokrwienia z zakrzepicą naczyń włosowatych w postaci czarnych plam.

Czy dzieci łagodniej znoszą koronawirusa?

Przebieg choroby koronawirusowej u dzieci często jest bezobjawowy lub po prostu wygląda jak zwykłe przeziębienie. Jest wiele hipotez, które nie są udowodnione naukowo, dlaczego dzieci łagodnie znoszą zakażenie koronawirusem. Wśród wysuwanych teorii pojawiają się te, że dzieci mają lepszą odporność i mniej chorób przewlekłych. Jednak nie możemy zapominać, że COVID-19 jest bardzo groźny i niebezpieczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia