O czym świadczy leworęczność? Inni, to nie znaczy, że gorsi. Czy leworęczni są bardziej inteligentni?

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Leworęczność jeszcze do niedawna piętnowana obecnie już nikogo nie dziwi. Z badań natomiast wynika, że osoby preferujące lewą rękę są bardziej kreatywne i spostrzegawcze od praworęcznych. Wśród nich jest także więcej osób o ponadprzeciętnym ilorazie inteligencji niż wśród osób posługujących się prawą ręką. Z drugiej strony jest im trudniej funkcjonować w świecie zaprojektowanym przez i dla praworęcznych.

Spis treści

Skąd się bierze leworęczność?

Leworęczność, dawniej nazywana mańkuctwem to używanie do pisania, jedzenia czy wykonywania precyzyjnych czynności głównie lewej ręki. Większość osób na świecie jest praworęczna, leworęczni stanowią zaledwie 10-15 proc. całej populacji.

Leworęczność wynika głównie z czynników genetycznych lub kulturowych, ale można ją też wyćwiczyć.
Leworęczność wynika głównie z czynników genetycznych lub kulturowych, ale można ją też wyćwiczyć. Racool studio/freepik.com

Tendencja do używania lewej ręki wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu (ponieważ półkule odpowiadają za przeciwległe strony: lewa za prawą stronę ciała, a prawa za lewą). Osoby leworęczne częściej i sprawniej używają też całej lewej strony swojego ciała.

Naukowcy uważają, że leworęczność jest dziedziczna. Jednak większość leworęcznych dzieci (ok. 80 proc.) ma praworęcznych rodziców. Natomiast w przypadku, gdy oboje rodzice są leworęczni prawdopodobieństwo, że ich dziecko będzie leworęczne wynosi aż 46 proc. Ta skłonność ujawnia się już w życiu płodowym, nasila się stopniowo wraz z rozwojem dziecka i utrwala ok. 2 roku życia.

Jak dbać o mózg? 7 sposobów na to, jak codziennie pielęgnować swój umysł

Jak dbać o mózg? 7 sposobów na to, jak codziennie pielęgnować swój umysł

Mózg to najważniejszy organ. Jest odpowiedzialny za wszystkie narządy, a także za twoje samopoczucie. To dzięki niemu czujesz, uczysz się, komunikujesz i rozumiesz otaczający cię świat. Dlatego tak wa...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Krótka historia (również mojej) leworęczności

Leworęczność wynika także z wpływu czynników kulturowych. Istniała bowiem od zawsze. Już w prehistorycznych jaskiniach archeolodzy odkryli malowidła wykonywane przez osoby leworęczne. Jednak przez wieki osoby preferujące lewą rękę były postrzegane inaczej niż praworęczne.

W starożytności leworęczność uważano za dar od bogów. Natomiast w czasach średniowiecza uznawana była za domenę magów, czarownic, a nawet samego diabła, który miał chrzcić swoich wyznawców lewą ręką.

Jeszcze do lat 80. XX w. leworęczne dzieci były strofowane za pisanie lewą ręką i zmuszane do posługiwania się tylko ręką prawą. Wiem to z autopsji, bo wychowywałam się w tamtych czasach jako osoba leworęczna. Na szczęście moi rodzice nigdy nie  „przestawiali” mnie na prawą rękę tak jak np. rodzice mojej koleżanki, która z tego powodu umie pisać teraz obiema rękoma, ale i tak preferuje lewą, bo tak jest jej znacznie wygodniej.

Musiałam jednak dostosować się, aby funkcjonować w świecie przystosowanym do osób praworęcznych, co nie było do końca łatwym zadaniem. To, co dla innych naturalne mi początkowo sprawiało trudność. Wykonywanie niektórych czynności siłą rzeczy musiałam opanować także za pomocą prawej ręki np. obsługę skrzyni biegów w samochodzie czy myszki komputerowej. Do dziś mam jednak problem z jedzeniem sztućcami (w której nóż, a w której widelec?), a czasem też mylą mi się strona prawa z lewą, chociaż nigdy za kierownicą, co jest zaskakujące.

Z badań wynika, że leworęczne dzieci, które były zmuszane do pisania prawą ręką, miały gorsze wyniki nauki w szkole, nie chciały do niej chodzić, a nawet miały zaburzenia nerwicowe takie jak tiki, lęki i jąkanie.

Na szczęście obecnie nikt już nie uważa leworęczności za wadę i nie próbuje jej usilnie naprawiać. Można już kupić nożyczki, zeszyty czy inne przybory szkolne, a nawet narzędzia czy przybory kuchenne zaprojektowane specjalnie dla osób leworęcznych.

Za dużo myślisz? Jesteś bardziej zestresowany. Zbyt intensywne myślenie obciąża mózg

Za dużo myślisz? Jesteś bardziej zestresowany. Zbyt intensywne myślenie obciąża mózg

Duży wysiłek umysłowy jest nieprzyjemny, prowadzi do odczuwania stresu i irytacji i nas unieszczęśliwia. Z najnowszych badań wynika, że ludzie naprawdę nie lubią wysiłku umysłowego. Wypróbuj 7 sposobó...

Monika Góralska
Monika Góralska

Leworęczni wyróżniają się nieprzeciętnymi umiejętnościami

Wbrew teoriom z początku lat 80. XX w. nowsze badania udowodniły, że osoby leworęczne nie są pod żadnym względem  „gorsze” od praworęcznych, a wręcz przeciwnie. W niektórych dziedzinach wyróżniają się nieprzeciętnymi umiejętnościami. Może to wynikać z faktu, że leworęczność jest „trudniejsza” dla mózgu i wiąże się z większym wysiłkiem umysłowym. Leworęczni są bardziej spostrzegawczy i kreatywni, mają większą zdolność do nieszablonowego myślenia. Lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem trudnych problemów, mają też większą zdolność do nauki języków obcych oraz większy zasób słownictwa niż osoby praworęczne.

Z badań neuropsychologów wynika, że połączenia między lewą i prawą półkulą mózgu działają u nich szybciej. Dzięki temu leworęczni myślą szybciej, bo obie półkule mózgowe dzielą się zadaniami po równo. Szybciej też przetwarzają i interpretują dużą ilość informacji oraz większa ilość osób leworęcznych ma IQ (iloraz inteligencji) znacznie powyżej przeciętnej. Z innych badań natomiast wynika, że osoby posługujące się sprawniej lewą ręką częściej cierpią na alergie, choroby autoimmunologiczne i choroby tarczycy.

Wśród znanych i wybitnych osób w historii znajduje się wielu leworęcznych, m.in. Arystoteles, Napoleon, Leonardo da Vinci, Maria Skłodowska-Curie, Newton, Charlie Chaplin, Steve Jobs, Bill Gates, Lady Gaga, Ronald Reagan, Barack Obama, Andrzej Wajda czy Albert Einstein. 

Nie czytasz książek? Ucierpią Twoje ciało i mózg. Zobacz, dlaczego warto czytać

Nie czytasz książek? Ucierpią Twoje ciało i mózg. Zobacz, dlaczego warto czytać

Czy wiesz, że już 6 minut poświęconych na lekturę pozwala obniżyć ciśnienie krwi i o 68 proc. obniża poziom hormonu stresu? Regularne czytanie wzmacnia też pamięć, chroni przed chorobą Alzheimera i sp...

Monika Piorun
Monika Piorun
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
asd
A co z ludźmi dwuręcznymi? Zawsze pisałem zarówno lewą jak i prawą ręką. Dotyczy to również innych czynności.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia