Spis treści
Nietypowe objawy endometriozy – czy okres musi boleć?
Endometrioza to przewlekła choroba, która może zaburzać funkcjonowanie całego organizmu kobiety, a w momencie nasilenia objawów nawet uniemożliwiać podejmowanie codziennych czynności. Objawy tej choroby bywają niespecyficzne, dlatego często diagnozowana jest już w zaawansowanym stadium. Podpowiadamy, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju endometriozy.
Te objawy mogą oznaczać endometriozę
Czym jest endometrioza, jak ją zdiagnozować i leczyć?
Endometrioza to przewlekła choroba, która polega na przeroście endometrium, czyli tkanki naturalnie występującej w macicy. Schorzenie dotyka głównie kobiet w wieku rozrodczym, a średni wiek pacjentki podczas diagnozowania wynosi 28 lat.
Zobacz: Metal ciężki przyczyną endometriozy? Działa jak estrogen i latami kumuluje się w organizmie
W endometriozie dochodzi do naciekania tkanki endometrium na okoliczne tkanki i narządy, które podczas miesiączki również krwawią, a to stwarza ryzyko rozwoju groźnego stanu zapalnego. Ginekolodzy sugerują, że w przebiegu tej choroby może dojść do ulokowania endometrium w nietypowych miejscach, takich jak przepona, płuca, zatoki, a nawet kolano lub oczodół!
Endometriozę rozpoznaje się głównie na podstawie szczegółowego wywiadu, a pomocne może okazać się również USG ginekologiczne. W przypadku wykrycia zmian na jajnikach lub w obrębie pęcherza moczowego konieczne może być przeprowadzenie laparoskopii, podczas której usuwa się ogniska choroby, a wycinki wysyła do badania histopatologicznego.
Zobacz: Polscy naukowcy stworzyli test na endometriozę. Takiego badania dotąd nie było.
Jak wygląda leczenie endometriozy? Ze względu na brak konkretnych przyczyn rozwoju tego schorzenia stosuje się tylko leczenie objawowe, które obejmuje:
- stosowanie terapii hormonalnej,
- przyjmowanie leków przeciwbólowych,
- chirurgiczne usunięcie ognisk endometriozy – najczęściej jest to laparoskopia,
- stosowanie diety przeciwzapalnej.
Warto pamiętać, że objawy endometriozy znikają dopiero po okresie menopauzy, czyli wygaśnięciu czynności jajników. Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na endometriozę, nie czekaj i koniecznie udaj się na diagnostykę ginekologiczną! Nieleczone schorzenie może powodować nie tylko ból, ale również zwiększać ryzyko rozwoju raka jajnika, niepłodności, a także depresji.
Uzupełnij domową apteczkę
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?