Nieprzyjemne skutki całowania. Czym jest choroba pocałunków? Poznaj objawy mononukleozy

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mononukleoza to choroba, która rozprzestrzenia się przez ślinę, przez co nazywana jest chorobą pocałunków. Choć możesz się nią zarazić w każdym wieku, to występuje głównie u nastolatków i studentów. Czy mononukleoza jest groźna? Po czym poznać mononukleozę? Dowiedz się, jakie są objawy choroby pocałunków.

Spis treści

Czy mononukleoza jest groźna?

Mononukleoza to choroba zakaźna, która najczęściej wywoływana jest przez wirus Epsteina-Barr (EBV). Inne wirusy również mogą powodować tę chorobę. Mononukleoza jest powszechna wśród nastolatków i młodych dorosłych (zwłaszcza studentów), ale można się nią zarazić w każdym wieku. Co najmniej 1 na 4 nastolatków i młodych dorosłych, którzy zostaną zakażeni wirusem EBV, zachoruje na mononukleozę zakaźną. Wirus rozprzestrzenia się przez ślinę, dlatego niektórzy nazywają ją „chorobą pocałunków”.

Typowe objawy mononukleozy pojawiają się zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni po zakażeniu wirusem Epsteina-Barr.
Typowe objawy mononukleozy pojawiają się zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni po zakażeniu wirusem Epsteina-Barr. freepik

Wiele osób zapada na mononukleozę w dzieciństwie po ukończeniu 1. roku życia. U bardzo małych dzieci objawy zwykle nie występują lub są tak łagodne, że nie są rozpoznawane jako mononukleoza.

Co ciekawe, po zakażeniu EBV prawdopodobnie nie zachorujesz ponownie. Każde dziecko, które zachoruje na EBV, prawdopodobnie będzie odporne na mononukleozę do końca życia.

Czy całowanie jest szkodliwe? Tymi chorobami możesz zarazić się przez pocałunek

Czy całowanie jest szkodliwe? Tymi chorobami możesz zarazić się przez pocałunek

Całowanie to bardzo przyjemna forma wyrażania uczuć i tworzenia głębokiej więzi między dwoma osobami. Całujemy nasze dzieci, rodziców i partnerów. Jednak niektóre pocałunki mogą mieć przykre konsekwen...

Monika Góralska
Monika Góralska

Po czym poznać mononukleozę? Objawy choroby pocałunków

Typowe objawy mononukleozy pojawiają się zazwyczaj od czterech do sześciu tygodni po zakażeniu wirusem EBV. Objawy mogą rozwijać się powoli i nie wszystkie mogą wystąpić w tym samym czasie. U chorych osób często występuje wysoka gorączka, obrzęk węzłów chłonnych na szyi i pod pachami oraz ból gardła. Większość przypadków mononukleozy jest łagodna i łatwo ustępuje przy nawet minimalnym leczeniu. Zakażenie zazwyczaj nie jest poważne i zwykle ustępuje samoistnie w ciągu jednego do dwóch miesięcy.

Objawy mononukleozy mogą obejmować:

  • zmęczenie,

  • ból gardła (często błędnie zdiagnozowany jako angina paciorkowcowa, który nie ustępuje po leczeniu antybiotykami),

  • gorączkę,

  • obrzęk węzłów chłonnych na szyi i pod pachami,

  • obrzęk migdałków,

  • ból głowy,

  • nocne poty,

  • wysypkę skórną (płaskie różowe lub fioletowe plamy na skórze lub w jamie ustnej),

  • miękką, obrzękniętą śledzionę.

Objawy, takie jak gorączka i ból gardła, zwykle ustępują w ciągu kilku tygodni. Jednak zmęczenie, powiększone węzły chłonne i obrzęknięta śledziona mogą utrzymywać się przez kilka tygodni dłużej.

Mononukleozę trudno odróżnić od innych powszechnych wirusów, takich jak np. grypa. Jeśli objawy nie ulegną poprawie po jednym lub dwóch tygodniach domowego leczenia, które obejmuje odpoczynek, przyjmowanie wystarczającej ilości płynów i jedzenie zdrowej żywności, należy udać się do lekarza.

7 powodów, dla których warto się całować. Skorzystają uroda i zdrowie!

7 powodów, dla których warto się całować. Skorzystają uroda i zdrowie!

Całowanie jest nie tylko przyjemne, ale wpływa też bardzo korzystanie na nasze ciała i umysły. Dzięki pocałunkom odczuwamy nie tylko szybsze bicie serca, ale także euforię i rozluźnienie. Ale to nie w...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia