Spis treści
Jak całowanie wpływa na organizm?
Całujemy się, aby okazywać miłość, czułość i przywiązanie do drugiej osoby. W czasie całowania wzmaga się również zainteresowanie partnerem oraz rośnie pożądanie. Namiętne pocałunki są również wstępem do stosunku seksualnego. Wzmacniają doznania i pozwalają osiągnąć orgazm.
Czy całowanie może więc być szkodliwe? Tymi chorobami możesz się zarazić poprzez pocałunek!
Pocałunki są przyjemne i pozytywnie wpływają przede wszystkim na samopoczucie. W czasie całowania wydzielają się hormony szczęścia i miłości: oksytocyna, dopamina i serotonina, które wpływają na dobry nastrój. Oksytocyna uspokaja, obniża ciśnienie krwi i łagodzi ból. Serotonina poprawia humor i wzmacnia układ odpornościowy. Dopamina dodaje energii i aktywuje ośrodek przyjemności w mózgu.
Jakimi chorobami można się zarazić przez ślinę?
Pocałunek w rękę czy w policzek zwykle jest niewinny, niezobowiązujący i nie oddziałuje na nasz organizm. Jednak pocałunek w usta może oprócz chwilowej przyjemności mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Wiele chorób przenosi się bowiem przez ślinę, a w czasie pocałunku wymieniamy się z partnerem nawet 80 milionami różnych bakterii.
Czytaj także: „Nie całuj mojego dziecka”. To może być dla niego bardzo groźne!
Infekcje wirusowe i bakteryjne przenoszone są drogą kropelkową. Wystarczy więc przebywanie w pobliżu osoby, która kicha lub kaszle, aby się zarazić. Jednak pocałunek znacznie zwiększa ryzyko zakażenia, dlatego lepiej powstrzymać się z całowaniem do czasu ustąpienia objawów choroby.
Całowanie może prowadzić do zapalenia mózgu? Tymi chorobami możesz zarazić się przez pocałunek!
Uzupełnij domową apteczkę
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?