Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Bezpłatne szczepionki już dostępne. Kiedy można zaszczepić dziecko?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Minister Zdrowia informuje, że szczepionki przeciw COVID-19 na sezon 2024/2025 dla dzieci młodszych są już dostępne. Szczepienia są bezpłatne i odbywają się na zasadach ogólnych. Zaszczepione mogą być dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Sprawdź, kiedy szczepić dziecko na COVID.

Spis treści

Szczepionki przeciw COVID-19 na sezon 2024/2025 dla dzieci. Komunikat MZ

Minister Zdrowia wydał komunikat w sprawie realizacji u dzieci młodszych (6. miesięcy do 11 lat) szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2024/2025.

Na szczepienie można się zapisać za pośrednictwem IKP lub bezpośrednio w przychodni POZ.
Na szczepienie można się zapisać za pośrednictwem IKP lub bezpośrednio w przychodni POZ. freepik

– Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 2 października 2024 r., zaleceń WHO, CDC, oraz Grupy zadaniowej ds. sytuacji nadzwyczajnych (ETF) działającej przy Europejskiej Agencji Leków (EMA), Minister Zdrowia informuje, że bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 dzieci młodszych odbywają się na zasadach ogólnych. Szczepionki są zakupione przez Ministra Zdrowia, a koszt usługi (kwalifikacji do szczepienia i jego wykonania) zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia – czytamy w opublikowanej informacji.

Czy po przechorowaniu COVID-19 można się zaszczepić? Ekspert odpowiada

Czy po przechorowaniu COVID-19 można się zaszczepić? Ekspert odpowiada

COVID-19 wciąż nie odpuszcza. Objawy choroby zazwyczaj utrzymują się około kilkunastu dni, ale gorsze samopoczucie może utrzymywać się dłużej. Jak długo człowiek zachowuje odporność po zakażeniu COVID...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19?

Zamówienia na szczepionkę Spikevax JN.1 Junior złożone przez każdą przychodnię POZ, która wystąpi o zapotrzebowanie dla pacjentów, są realizowane od 27 listopada 2024 r. Skierowania na szczepienia zostaną wygenerowane automatycznie dla wszystkich osób uprawnionych i będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Na szczepienie można się zapisać za pośrednictwem IKP lub bezpośrednio w przychodni POZ.

Jeżeli w IKP nie ma skierowania, może to być spowodowane błędnie oznaczoną dawką w ostatniej karcie szczepienia, brakiem realizacji poprzedniego skierowania przez punkt szczepień lub niezakończenia schematu podstawowego (przyjęcie pierwszej dawki).

– W takich sytuacjach konieczna jest analiza i indywidualne wyjaśnienie sprawy i wystawienie nowego skierowania. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem ikp-pomoc@cez.gov.pl.

Szczepionki przeciwko COVID-19 bez opóźnień. Czy pacjenci zaszczepią się za darmo?

Szczepionki przeciwko COVID-19 bez opóźnień. Czy pacjenci zaszczepią się za darmo?

Pierwsze dostawy do Polski szczepionek ukierunkowanych na wariant JN.1 zostały zaplanowane w połowie października i ich realizacja odbędzie się bez opóźnień – informuje Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci ...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Kiedy można zaszczepić dziecko? Szczepienie przeciw COVID-19

Szczepionka Spikevax JN.1 Junior w dawce 0,25 ml (50 mikrogramów mRNA) będzie podawana w następujących schematach:

  • u dzieci, które nie były wcześniej zaszczepione, w wieku od 6 miesięcy do 4 lat podawane są dwie dawki szczepionki po 0,25 ml, w odstępie co najmniej 28 dni. Dla dzieci szczepionych w ubiegłych latach przeciw COVID-19 zalecana jest jedna dawka szczepionki 0,25 ml.

  • u dzieci w wieku od 5 lat do 11 lat, które już były szczepione przeciw COVID-19 (szczepienie przypominające) lub bez uprzedniego szczepienia (schemat podstawowy 1z1) zalecane jest podanie jednej dawki szczepionki 0,25 ml.

Co ważne, szczepienie powinno być wykonywane u dzieci o największym ryzyku przebiegu ciężkiego COVID-19. Należą do nich dzieci z chorobami współistniejącymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Są to m.in. 

  • otyłość (BMI≥25),

  • cukrzyca,

  • przewlekła choroba płuc,

  • przewlekła choroba nerek,

  • choroba układu sercowo-naczyniowego,

  • zaburzenia neurorozwojowe,

  • aktywna choroba nowotworowa,

  • choroba immunosupresyjna lub leczenie immunosupresyjne.

Takie są teraz objawy COVID-19. Lekarz mówi, na co najczęściej skarżą się pacjenci

Takie są teraz objawy COVID-19. Lekarz mówi, na co najczęściej skarżą się pacjenci

COVID-19 sparaliżował świat na długi czas. Jednak koniec pandemii nie oznacza, że koronawirus zniknął. Wciąż wiele osób na niego choruje, a powroty z wakacji, do szkoły, na uczelnię i do biura pomagaj...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Czy szczepionki przeciwko COVID są bezpieczne?

O szczepionkach – przeciw COVID-19 i innych – powstało wiele mitów. Ministerstwo Zdrowia uspokaja.

– Podanie sezonowe szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionką przeciw grypie jest postępowaniem powszechnie zalecanym i bezpiecznym. Szczepionkę przeciw COVID-19 można podawać w dowolnym czasie przed podaniem lub po podaniu innych szczepionek, w tym „żywych”, inaktywowanych – informuje resort zdrowia. – Podanie szczepionki przeciw COVID-19 wraz ze szczepionkami wynikającymi z PSO oraz z innymi szczepionkami zalecanymi pozostaje do decyzji lekarza.

Ta choroba zakaźna jest najczęstszą przyczyną śmierci. To nie COVID-19

Ta choroba zakaźna jest najczęstszą przyczyną śmierci. To nie COVID-19

COVID-19 nie jest już najczęstszą przyczyną śmierci z powodu choroby zakaźnej. Światowa Organizacja Zdrowia podała, że już nie koronawirus, a gruźlica jest główną przyczyną zgonów na świecie z powodu ...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia