Nawet dwa tygodnie zbyt ciepłych nocy w Polsce. Konsekwencje dla zdrowia niepokoją naukowców. Tak wpływa na nas ocieplenie klimatu

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Skutki ocieplenia klimatu są dobrze widoczne w Polsce i szkodliwe zwłaszcza dla pewnych grup ludzi. Eksperci obliczyli, że zbyt gorące noce w Polsce to w sumie nawet dwa tygodnie, gdy tracimy sen i zdrowie. Zobacz, jak wygląda sytuacja i kto jest najbardziej zagrożony jej negatywnymi konsekwencjami.

Spis treści

Tak szkodzą nam ciepłe noce

Zbyt wysoka temperatura w nocy jest szkodliwa dla organizmu, ponieważ uniemożliwia ochłodzenie ciała i regenerację po upale. Przyczyniają się do nieregularnego, krótszego snu. W dłużej perspektywie zwiększa to ryzyko rozwoju chorób takich, jak cukrzyca typu 2 i nowotwory, a także przedwczesnej śmierci.

Mężczyzna śpi w upale
Temperatura jest coraz wyższa nie tylko za dnia, ale również nocą. Ma to zgubne konsekwencje dla zdrowia fxquadro/123RF

Złej jakości nocny wypoczynek, jak sen zbyt krótki, zakłóca funkcjonowanie układu odpornościowego, ma niekorzystne skutki sercowo-naczyniowe, upośledza sprawność umysłową (pamięć i koncentrację uwagi) oraz rozwój mózgu u dzieci, sprzyja problemom ze zdrowiem psychicznym i zachowaniom samobójczym. Rośnie ryzyko wypadków, urazów i zgonów związanych z bezpieczeństwem, np. w pracy i podczas dojazdów do niej.

Według analizy „Climate Central”, niezależnej grupy naukowców zajmujących się wpływem ocieplenia klimatu na życie ludzi, w dni z ciepłymi nocami ryzyko zgonu jest o 50 proc. wyższe niż w te pozostałe.

Czytaj też: Tak wyglądają objawy wyczerpania cieplnego

– Jest to zdecydowanie problem zdrowia publicznego i prewencji. Złe warunki w nocy i niska jakość snu prowadzą do większej podatności na choroby zakaźne i intensywniejszych objawów chorób alergicznych – wyjaśnia dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk z Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kto cierpi najbardziej z powodu wysokiej temperatury nocą?

Jak zwracają uwagę autorzy opracowania, ciepłe noce mają nieproporcjonalnie negatywny wpływ na bardziej wrażliwe grupy osób, w tym dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. U kobiet ciężarnych zaburzenia snu powiązano z ryzykiem przedwczesnego porodu, a także depresją poporodową oraz negatywnymi skutkami dla zdrowia dziecka.

– Niektóre grupy demograficzne są szczególnie dotknięte tym problemem: mowa o osobach o niższych dochodach i seniorach. Sen jest kluczowym elementem dobrego samopoczucia i aby go zachować, będziemy musieli pomóc ludziom dostosować się do wyższych temperatur w nocy, jednocześnie starając się zmniejszyć stopień, w jakim takie temperatury wzrosną w przyszłości – skomentował dr Nick Obradovich z Laureate Institute for Brain Research.

Gorsza sytuacja ekonomiczna jest utrudnieniem w zadbaniu o komfort w nocy ze względu na słabsze warunki mieszkaniowe i brak dostępu do klimatyzacji.

Problemem jest zamieszkanie w obrębie miejskich wysp ciepła, a w dodatku w budynkach o południowo-zachodnim nasłonecznieniu i na górnych piętrach (zwłaszcza na poddaszu) – zaznaczył dr Jędrzejczyk. W jego opinii coraz pilniejsze staje się zidentyfikowanie takich mieszkań i kierowanie zarówno działań edukacyjnych, jak i wsparcia dla najuboższych.

Dowody na zmiany klimatu w Polsce

W wyniku zmian klimatu nocna temperatura w Polsce rośnie, o czym świadczą wyniki omawianej analizy dla 202 krajów na lata 2014-2023. Wynika z niej, że należymy do państw, w których liczba dni z minimalną temperaturą w nocy wynoszącą ponad 18 stopni Celsjusza wzrosła o 7-14 dni. W innych okres ten wydłużył się aż o miesiąc!

Tymczasem 18 stopni to temperatura optymalna dla długości i jakości snu. Wytyczne brytyjskie organizacja Sleep Charity mówią przy tym o zakresie 16-18 stopni, a amerykańskie (National Sleep Foundation) wskazują na przedział 15,6-19,4 stopni.

W związku z globalnym ociepleniem coraz więcej ludzi na świecie doświadcza przeciętnie co najmniej dwóch dodatkowych tygodni w roku, gdy nocna temperatura przekracza 18 stopni (obecnie 1,1 mld ludzi), a nawet 25 stopni (2,4 mld osób). W krajach najbardziej dotkniętych narastającą katastrofą klimatyczną temperatura w nocy nie spada nawet poniżej 30 stopni.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia