Ratownik medyczny zamknął się w słoneczny dzień w samochodzie. „Po opuszczeniu pojazdu moje nogi były jak z waty”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Jarosław Sowizdraniuk, ratownik medyczny z ponad 15-letnim stażem, sprawdził, jak czuje się osoba zamknięta w samochodzie w słoneczny dzień. Swój samochód zaparkował na parkingu w centrum miasta i nie wychodził z niego przez godzinę. W tym czasie dzięki czujnikom monitorował pracę serca, poziom cukru i ciśnienie krwi. Zobacz, co się działo z jego ciałem.

Spis treści

Jak czuje się człowiek w rozgrzanym samochodzie? Ratownik medyczny sprawdził to na własnej skórze

Jarosław Sowizdraniuk pracuje jako ratownik medyczny ponad 15 lat. Postanowił sprawdzić, jak będzie się czuł, siedząc w samochodzie przez godzinę w słoneczny dzień.

– Zrobiłem ten eksperyment, bo chciałem uczulić rodziców i opiekunów przed zostawieniem swoich dzieci i zwierząt w aucie. Choćby tylko na czas zakupów – przyznał Sowizdraniuk.

Dziecko śpiące w foteliku w samochodzie
Ratownik medyczny zaznaczył, że nie można zwlekać z udzieleniem pomocy osobie zamkniętej w samochodzie. Image taken by Mayte Torres/Getty Images

Wnętrze samochodu nagrzało się do 49 st. C, mimo że na zewnątrz temperatura wynosiła zaledwie 26 st. C.

– Czułem się, jakbym oddychał powietrzem z pożaru – zrelacjonował ratownik medyczny Jarosław Sowizdraniuk.

Ratownik opisał bardzo dokładnie, jak się czuł, gdy temperatura w samochodzie gwałtownie wzrastała.

– Mimo tego, że na dworze było 26 st. i wytchnienie dawał przyjemny wiatr, wnętrze samochodu nagrzało się do 49 st. C. Temperatura ciała wzrastała dynamicznie, po niespełna pół godziny osiągając 38,5 stopnia, aż do 39 na koniec eksperymentu. Pot płynął na wszelkie możliwe sposoby, próbując ugasić rozpaloną skórę – relacjonował ratownik.

Dodał też, że bardzo szybko rosło jego tętno.

– To efekt wyrzutu „hormonów walki”, które dodatkowo szybko zablokowały insulinę i skrajnie podwyższyły poziom cukru we krwi – wyjaśnił Sowizdraniuk.

Jak przyznał, w trakcie wykonywania eksperymentu pojawiły się u niego momenty zwątpienia i chciał opuścić samochód.

– Odczuwałem kołatanie serca, nudności, miałem mroczki przed oczami, nie mogłem się skupić na prostych czynnościach. Po opuszczeniu pojazdu moje nogi były jak z waty. Jednym haustem wypiłem litr wod – mówił.

Upał daje się we znaki! Może spowodować udar cieplny. Jakie objawy daje przegrzanie?

Upał daje się we znaki! Może spowodować udar cieplny. Jakie objawy daje przegrzanie?

Lato to czas, kiedy najczęściej dochodzi do przegrzania organizmu i wystąpienia udaru cieplnego. Upał towarzyszący nam zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach sprzyja hipertermii. Objawów przegrz...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Wyłączony telefon i zbyt wysoka temperatura. Upał odczuwany w samochodzie

Ratownik zauważył, że po 40 minutach jego telefon wyłączył się z powodu zbyt wysokiej temperatury otoczenia.

– Nawet gdyby dziecko chciało zadzwonić po pomoc, telefon w tych warunkach może być nieaktywny. To musi być przerażające dla kogoś szukającego pomocy – ostrzegł specjalista.

Przypomniał też, że średni czas do wystąpienia poważnego zagrożenia życia to zaledwie dwie godziny, a do śmierci może dojść już pół godziny później.

– Zatrważające jest jednak to, że każdego roku z powodu przegrzania umiera 38 dzieci pozostawionych w aucie – zwrócił uwagę Sowizdraniuk.

Tych 3 przedmiotów nigdy nie zostawiaj w samochodzie w czasie upałów

Tych 3 przedmiotów nigdy nie zostawiaj w samochodzie w czasie upałów

Upał i jazda samochodem – czy to na urlop, czy też do pracy – nie należą do najprzyjemniejszych duetów. Rozgrzane auto nie sprzyja ani ludziom, ani zwierzętom, ale też przedmiotom, które w nim przewoz...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak pomóc osobie uwięzionej w rozgrzanym aucie?

Ratownik medyczny zaznaczył, że nie można zwlekać z udzieleniem pomocy osobie zamkniętej w samochodzie.

– Zacznij od sprawdzenia, czy auto można otworzyć. Jeśli jest zamknięte, a osoba w środku nie może samodzielnie otworzyć drzwi, bez wahania wybij szybę – namawia specjalista.

Dodał, że polskie prawo pozwala na zniszczenie mienia w celu ratowania życia i zdrowia, ale warto mieć na uwadze, że najpierw trzeba sprawdzić, czy auto jest zamknięte.

– Zbij szybę, która jest po przeciwnej stronie zamkniętego dziecka, najlepiej w górnym rogu, młotkiem czy kamieniem.

Należy też bezzwłocznie zawiadomić służby ratunkowe i wszelkimi sposobami ochłodzić osobę – zdjąć wierzchnią odzież, oblać wodą, przenieść do cienia lub klimatyzowanego pomieszczenia. Kluczowe jest też podanie do wypicia dużej ilości wody.

Czym grozi udar słoneczny? Jak rozpoznać jego objawy i na czym polega leczenie?

Czym grozi udar słoneczny? Jak rozpoznać jego objawy i na czym polega leczenie?

Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego, który jest następstwem przegrzania organizmu i – najczęściej – długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dochodzi do niego na skutek niemożnośc...

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak

Włoski sposób na dzieci pozostawione w samochodzie

Sowizdraniukowi podoba się przepis wprowadzony we Włoszech nakazujący montowanie alarmu, który aktywuje się w przypadku pozostawienia zapiętego w samochodzie dziecka.

– Będąc w ciągłym biegu i gonitwie myśli, łatwo popełnić błąd i bez świadomości zostawić dziecko w aucie idąc do pracy. Takie rozwiązania systemowe są doskonałym sposobem prewencji. Z drugiej strony niedopuszczalna powinna być myśl, że wyskoczymy na szybkie zakupy podczas drzemki malucha w aucie. Nie możemy przecież wykluczyć, że coś zatrzyma nas w sklepie, zagadamy się z dawno niewidzianym przyjacielem i stracimy poczucie czasu – ostrzega ratownik.

I podaje inny przykład dobrej praktyki wartej regularnego stosowania, polegający na zamykaniu auta stojącego na podjeździe.

– Część tragedii jest spowodowana wejściem dziecka do samochodu pod domem, czego nikt nie zauważył na czas – ostrzegł Sowizdraniuk.

Jak przetrwać upał? Z tymi sposobami unikniesz groźnego przegrzania

Jak przetrwać upał? Z tymi sposobami unikniesz groźnego przegrzania

Upały są zagrożeniem dla zdrowia, a nawet dla życia. Łatwo dochodzi wtedy do odwodnienia i przegrzania organizmu, a także do udaru cieplnego. Zobacz, jak rozpoznać jego objawy oraz jak chronić się prz...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia