Naturalna prewencja udaru możliwa nawet w średnim wieku. Zmiana nawyków u kobiet po pięćdziesiątce to mniejsze ryzyko udaru o 36 procent

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Do częstych skutków udaru należą nisprawność ruchowa, a także zaburzenia czucia, mowy, widzenia i inne
Do częstych skutków udaru należą nisprawność ruchowa, a także zaburzenia czucia, mowy, widzenia i inne auremar/123RF
Na udar mózgu, który spowodowany jest wylewem krwi bądź jego niedokrwieniem, bardziej narażone są kobiety. Częściej też nie odzyskują po udarze sprawności, jak również umierają na skutek powikłań neurologicznych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka udaru krwotocznego, na którą według najnowszych badań nie jest za późno nawet w średnim wieku. Wyjaśniamy, jakie nawyki najbardziej służą ochronie zdrowia u kobiet.

Niebezpieczeństwo udaru u kobiet

Co roku udar przechodzi ok. 70 tysięcy Polaków. Przeciętny wiek, w którym dochodzi do udarów wśród kobiet, to 75. rok życia. W ogólnej populacji dotyka osób po 65. roku życia, choć coraz częściej dochodzi do niego w młodszym wieku.

Objawy udaru to nagła asymetria twarzy, niedowład mięśni lub paraliż jednej strony ciała i zaburzenia mowy. W przypadku ich wystąpienia konieczna jest natychmiastowa pomoc – liczy się każda minuta!

Bezpośrednie przyczyny tego skrajnie niebezpiecznego stanu są dwie: w ok. 80 proc. przypadków to niedokrwienie mózgu, a w pozostałych – krwotok wewnątrz czaszki.

W jaki więc sposób zapobiec temu zaburzeniu, które zagraża życiu i zdrowiu? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie naukowcy z Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie poddali analizie dane zbierane przez 26 lat od prawie 60 tys. kobiet w ramach słynnego już badania „Nurses’ Health Study”. Średnia wieku kobiet w momencie przystąpienia do badania wynosiła 52 lata.

Eksperci przyjrzeli się zwłaszcza temu, jak na zmniejszenie ryzyka udaru wpływają konkretne modyfikacje codziennych nawyków. Wyniki tych analiz okazały się niezwykle zachęcające do wprowadzania takich interwencji niezależnie od wieku!

Dowiedz się więcej:

Co robić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru nawet o 36 procent?

Aby znaleźć sposób zapobiegania udarom u kobiet po pięćdziesiątce, sprawdzono wpływ na częstość ich występowania po rzuceniu palenia, wdrożeniu min. 30 min aktywności fizycznej dziennie, polepszeniu jakości diety i stopniowej utracie wagi u tych uczestniczek, u których była ona nadmierna.

Stwierdzono, że:

  • W grupie kobiet, które nie zmieniły swoich nawyków, udaru doznało 4,7 proc. z nich, przy czym u 2,4 proc. był to udar niedokrwienny, a u 0,7 proc. – wylew krwi do mózgu.
  • U kobiet poddanych 3-miesięcznej interwencji polegającej na rzuceniu palenia, wprowadzeniu aktywności i utracie nadwagi prawdopodobieństwo wystąpienia jakiegokolwiek udaru zmniejszyło się o 25 proc., a w przypadku udaru niedokrwiennego ryzyko było mniejsze aż o 36 proc.
  • Trwała zmiana diety polegająca na jedzeniu większych ilości ryb, orzechów, pełnych ziaren zbóż, owoców i warzyw, a mniejszych – czerwonego mięsa i alkoholu, oraz wyeliminowaniu przetworzonych produktów mięsnych takich jak wędliny, pozwoliła zredukować całkowite zagrożenie udarem o 23 procent.

Oceniono ponadto, że samo wprowadzenie 30 minut lub więcej ruchu dziennie może zmniejszać niebezpieczeństwo udaru o 20 procent. Autorzy podkreślają też, że istnieją dowody na to, że podobne zmiany stylu życia u mężczyzn mogą zapewniać porównywalne korzyści zdrowotne.

Sprawdź też:

Źródła:

ZOBACZ: Jakie są właściwości zdrowotne orzechów?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia