Spis treści
Jak żyć 100 lat? Lekarz zdradza 3 sekrety długowieczności
Obecnie społeczeństwo się starzeje, a ludzie żyją coraz dłużej. Jednak wiadomo już, że nie chodzi jedynie o długie życie, ale przede wszystkim o zachowanie zdrowia i sprawności ciała i umysłu aż do końca swoich dni. Nie wystarczy więc dbać o wygląd i urodę. Dr William W Li znany lekarz i autor wielu książek oraz naukowiec badający wpływ diety na starzenie się, dzieli się spostrzeżeniami zaczerpniętymi od swojego pradziadka, który żył aktywnie aż do osiągnięcia 104 lat.

Dr Li zdradził jego 3 sekrety długowieczności. Jest to przede wszystkim porzucenie gniewu i przyjęcie chwili obecnej jako kluczy do długiego i satysfakcjonującego życia. Wskazuje także na zaskakujący trzeci element: powszechny napój dostępny w każdym sklepie spożywczym.
„Mój dziadek dożył 104 lat w zdrowiu dzięki temu napojowi”. Kupisz go w każdym sklepie
Według dr Li głównymi winowajcami skracającymi nasze życie są nowotwory, cukrzyca i choroby układu krążenia – wszystkie stanowią bowiem zagrożenie dla zdrowia serca i mózgu, czyli zdrowia ciała i umysłu. Te choroby nie tylko skracają życie, ale także sprawiają, że nie możesz się nim cieszyć i umierasz już za życia.
Dr Li jednak podkreśla, że przed śmiercią nie da się uciec, nie da się żyć wiecznie i nie o to tu chodzi. Sekretem jest życie pełnią życia, ciesząc się każdą chwilą, mając z tego satysfakcję i czerpiąc z niego jak najwięcej. Jednak, aby sobie to zapewnić musimy być zdrowi, aby wszystkie nasze zmysły działały prawidłowo i nic nie blokowało przepływu tej energii ze świata przez nasze ciało aż do naszego umysłu.
Wspominając styl życia swojego pradziadka dr Li podkreśla więc 3 elementy życia, które pozwoliły mu dożyć 104 lat. Przede wszystkim były to więzi społeczne, aktywność fizyczna i... zielona herbata w dużych ilościach.
– Mieszkał w Chinach i pił prawdopodobnie od 6 do 10 filiżanek zielonej herbaty każdego dnia swojego życia – powiedział dr Li.
Długowieczność jego pradziadka można również przypisać jego aktywnemu trybowi życia, silnym więziom społecznym i sprawności umysłowej.
– Był bardzo aktywny fizycznie, był naprawdę włączony w swoją społeczność i miał dużą sieć wsparcia. Utrzymywał swój umysł w stanie bardzo aktywnym, a to są powtarzające się motywy ludzi, którzy żyją naprawdę długo – dodał dr Li.
Dzięki tym 3 elementom dziadek doktora Li nie tylko żył długo, ale też cieszył się szczęśliwym i satysfakcjonującym życiem w zdrowiu fizycznym i psychicznym do końca swoich dni.
