Małopłytkowość - czym jest?
Małopłytkowość, czy też trombocytopenia, jest skazą krwotoczną, która jest powodowana znaczącym spadkiem stężenia płytek krwi. U osób zmagających się z tym schorzeniem, poziom trombocytów, czyli płytek krwi, spada poniżej normy, która wynosi 150-300·109/l (150-300 tys./mm3).
Trombocyty są jednym z typów krwinek, które są produkowane w szpiku kostnym. Pełnią one ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi, gdy dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. To właśnie trombocyty łączą się ze sobą, a następnie z brzegami uszkodzonego naczynia, hamując w ten sposób upływ krwi. Kiedy zatem u danej osoby spada liczba płytek krwi, proces krzepnięcia nie może przebiegać we właściwy sposób, a to z kolei stwarza ryzyko krwotoków i krwawień. Najbardziej niebezpieczne są te do ośrodkowego układu nerwowego, ponieważ w najgorszym przypadku mogą skutkować nawet śmiercią osoby z małopłytkowością.
Małopłytkowość - przyczyny
Małopłytkowość może wynikać z różnych czynników. W związku z tym, że płytki krwi są produkowane w szpiku kostnym, ich zbyt niski poziom może być spowodowany między innymi zahamowaniem produkcji trombocytów. Powodem tego mogą być: