Spis treści
Czym jest lwia grzywa i gdzie można ją spotkać?
Lwia grzywa, czyli soplówka jeżowata (Hericium erinaceus) to grzyb z rodziny soplówkowatych rosnący i uprawiany przede wszystkim w Azji. Spotkać go można także w Polsce, ale jest to rzadki okaz znajdujący się pod ścisłą ochroną. Może być jednak uprawiany w profesjonalnych i domowych hodowlach, podobnie jak boczniaki.
Charakteryzuje go specyficzny wygląd – z owocnika zwisają długie, białe kolce dorastające do 6 cm, któremu zawdzięcza swoją oryginalną nazwę. Bywa także nazywany „małpią głową” lub „brodatym jeżem”. Spotykać go można na drzewach liściastych, głównie bukach i dębach oraz na martwych pniach.
Dojrzały owocnik osiąga rozmiar od 10 do 20 cm i ma poduchowaty lub kulisty kształt. Bokiem przyrasta do podłoża. Na początku przybiera barwę białawą, z czasem żółknąc i ciemniejąc do odcienia ochry. Miąższ ma biały i zwarty.
Jego smak porównywany do owoców morza (krabów lub krewetek), w krajach azjatyckich spożywany jest m.in. jako dodatek do sałatek i makaronów, ale można także usmażyć go w panierce. W Polsce najczęściej spotykany jest w postaci suplementów diety.
Dowiedz się: Jak usmażyć kanię? Zobacz przepis na kotlety z kani jak schabowe
Na co pomaga lwia grzywa? Po tego grzyba i suplementy na jego bazie warto sięgać przy konkretnych schorzeniach
Lwia grzywa zawiera silne związki przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz liczne aminokwasy. Wśród składników mineralnych dostępnych w tym grzybie wymienia się żelazo, potas, selen, cynk i fosfor.
Jedno z badań sprawdzających zdolności przeciwutleniające 14 różnych gatunków grzybów wykazało, że lwia grzywa miała czwartą najwyższą aktywność przeciwutleniającą i wskazało ją jako dobre źródło przeciwutleniaczy w diecie.
Badania naukowe potwierdzają skuteczność działania tego wyjątkowego grzyba. Może być on stosowany we wspomaganiu leczenia różnych dolegliwości:
- Łagodne zaburzenia funkcji poznawczych – codzienne spożywanie 3 g lwiej grzywy przez cztery miesiące przez osoby starsze, u których występowały łagodne zaburzenia poznawcze, wiązało się z wyraźną poprawą kondycji mózgu. Korzyści zniknęły wraz z przerwaniem suplementacji.
- Demencja i pokrewne zaburzenia – jedzenie lwiej grzywy, dzięki obecności w niej hericenonów i erynacyn, stymuluje produkcję komórek mózgowych, co może mieć wpływ na zapobieganie rozwojowi demencji.
- Obniżony nastrój i stany lękowe – badanie przeprowadzone na grupie 30 kobiet sprawdziło wpływ lwiej grzywy m.in na menopauzę, depresję i jakość snu. Kobiety, które spożywały ciasteczka z soplówki, odczuły zmniejszenie lęku i objawów depresji.
- Urazy układu nerwowego – naukowcy dowiedli, że lwia grzywa może przyśpieszać proces regeneracji po urazach układu nerwowego. Jest jednym z trzech grzybów, które mogą stymulować wzrost komórek nerwowych w mózgu, rdzeniu kręgowym i siatkówce.
- Wrzody żołądka – badania potwierdzają ochronny wpływ soplówki jeżowatej na błonę śluzową żołądka, co pozwala chronić ją przed uszkodzeniami. Jednocześnie lwia grzywa jest skuteczna w zwalczaniu H. pylori, jednej z bakterii najczęściej powodującej wrzody żołądka.
Sprawdź też: Lek na pamięć z grzyba? Soplówka jeżowata pobudza wzrost wypustek nerwowych i wspomaga mózg.
Badania przeprowadzane na zwierzętach dowodzą także, że lwia grzywa może w przyszłości być pomocna w leczeniu:
- choroby Alzhaimera,
- stanu po udarze mózgu,
- wrzodziejącego zapalenia jelita grubego,
- choroby Leśniowskiego-Crohna,
- cukrzycy typu 2,
- niektórych nowotworów.
Wyniki badań sugerują także, że spożywanie ekstraktu z lwiej grzywy może poprawiać metabolizm tłuszczów, obniżać poziom trójglicerydów we krwi i zapobiegać utlenianiu cholesterolu we krwi. Ponadto grzyby te zawierają związek o nazwie hericenone B, który może zmniejszać tempo krzepnięcia krwi i obniżać ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.
Oznacza to, że suplementacja soplówki jeżowatej może mieć dobroczynny wpływ na pracę układu krwionośnego, a tym samym na prawidłowe funkcjonowanie serca.
Gdzie kupić soplówkę jeżowatą? Suplementy z lwiej grzywy i przeciwskazania do ich stosowania
Lwia grzywa dostępna jest w Polsce przede wszystkim w postaci suplementów diety. Na ryku można kupić m.in. ekstrakty płynne i w formie kapsułek z suszoną lub liofilizowaną soplówką jeżowatą. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
W sklepach zielarskich znaleźć można także sproszkowany ekstrakt z owocnika lwiej grzywy, który można dodawać do sosów czy sałatek.
Żadne z dotychczasowych badań przeprowadzonych na ludziach nie zbadało skutków ubocznych przyjmowania lwiej grzywy lub jego ekstraktów, ale uważane są one za bezpieczne. Jak podaje Healthline, nie zaobserwowano działań niepożądanych u szczurów, nawet przy dawkach tak wysokich, jak 5 gramów na 1 kg masy ciała na dzień, przy stosowaniu przez miesiąc lub niższych dawkach przez trzy miesiące.
Znane są przypadki osób, u których doszło do wystąpienia trudności w oddychaniu lub wysypki skórnej po konsumpcji lwiej grzywy. Prawdopodobnie związane był to z alergią na grzyby. Nie zaleca się stosowania soplówki jeżowatej u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Źródła:
- Neurotrophic properties of the Lion's mane medicinal mushroom, Hericium erinaceus (Higher Basidiomycetes) from Malaysia International Journal of Medicinal Mushrooms
- Effect of a Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSan™, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Ulcerative Colitis in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled Study PLOS One
- Medicinal properties of Hericium erinaceus and its potential to formulate novel mushroom-based pharmaceuticals Applied Microbiology and Biotechnology
- Lion's Mane, Hericium erinaceus and Tiger Milk, Lignosus rhinocerotis (Higher Basidiomycetes) Medicinal Mushrooms Stimulate Neurite Outgrowth in Dissociated Cells of Brain, Spinal Cord, and Retina: An In Vitro Study International Journal of Medicinal Mushrooms
- Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake Biomedical Research
- Evaluation of Selected Culinary-Medicinal Mushrooms for Antioxidant and ACE Inhibitory Activities Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine
- 9 Health Benefits of Lion’s Mane Mushroom (Plus Side Effects) Healthline