Liczba nowych zakażeń koronawirusem bije rekordy. Kiedy i gdzie będą lockdowny? Lista zagrożonych powiatów

Hubert Rabiega
Fot. Iwona Burdzanowska / Polska Press
Gwałtownie rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Szpitale zapełniają się chorymi. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że monitoruje sytuację. – Ewentualne obostrzenia będą wprowadzane na poziomie powiatów, w których będzie najwięcej nowych zakażeń i hospitalizacji – napisało MZ w odpowiedzi na pytania polskatimes.pl. Najgorsza sytuacja epidemiczna panuje obecnie w powiatach na Lubelszczyźnie oraz Białostocczyźnie.

W środowym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 429 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. To nowy rekord czwartej fali. Ostatni raz tak wysoki poziom wykrytych zakażeń notowano w kwietniu.

Gwałtowne wzrosty liczby wykrywanych zakażeń oraz rosnące obłożenie szpitali powodują, że powraca pytanie o zaostrzanie epidemicznych ograniczeń oraz wprowadzanie lokalnych (powiatowych) lockdownów. Kiedy i gdzie rząd je wprowadzi?

Ministerstwo Zdrowia monitoruje sytuację sanitarno-epidemiczną i jeśli zajdzie taka konieczność, zostaną wprowadzone dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Ewentualne obostrzenia będą wprowadzane na poziomie powiatów, w których będzie najwięcej nowych zakażeń i hospitalizacji. O wszelkich decyzjach związanych z wprowadzaniem nowych obostrzeń będziemy informowali na bieżąco – odpowiedziało MZ na pytania z polskatimes.pl.

W których powiatach sytuacja epidemiczna jest obecnie najgorsza?

Według danych MZ powiaty z największą liczbą zakażonych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców to:

  • miasto Lublin – 13,84 (zakażonych na 10 tys. mieszk.)
  • powiat puławski – 12,41
  • powiat lubartowski – 10,44
  • powiat lubelski – 10,00
  • powiat chełmski – 9,77
  • powiat augustowski – 9,50
  • powiat świdnicki – 9,48
  • powiat białostocki – 9,38
  • powiat parczewski – 8,96
  • powiat bielski – 8,51

Jeśli trend wzrostowy w tych powiatach utrzyma się, grozi im wprowadzenie lokalnego lockdownu.

Ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły łącznie 124 osoby. Przybywa także chorych na COVID-19 w szpitalach. W całej Polsce zajętych jest już 8 257 łóżek dla chorych na COVID-19. Niemal 700 osób korzysta z pomocy respiratorów. Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 256 tysięcy osób.

Według środowego raportu MZ najwięcej nowych zakażeń pochodzi kolejno z województw: mazowieckiego (2036), lubelskiego (1761), podlaskiego (708), pomorskiego (654) oraz łódzkiego (637). Najmniej zakażonych raportują zaś województwa: świętokrzyskie (214), opolskie (160) oraz lubuskie (134).

Cały czas trwa program powszechnych szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych zostało do tej pory niemal 20 milionów dorosłych Polaków. Od 2 listopada ruszyła także rejestracja na przypominającą dawkę szczepionki. Zapisać się mogą na nią osoby pełnoletnie, które są już w pełni zaszczepione od co najmniej 6 miesięcy. Dawka przypominająca będzie podawana dwoma preparatami: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) oraz Spikevax (Moderna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia