Czy szczepionki na COVID-19 są skuteczne? Wyniki badań są jednoznaczne

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Eksperci przekonują, że szczepienia na COVID-19 to najskuteczniejsza broń w walce z koronawirusem. W obliczu wzrastającej liczby zakażeń i zbliżania się jesiennego szczytu zachorowań wiele osób zastanawia się, czy to prawda. W nowym badaniu eksperci sprawdzili, czy szczepionki działają i oszacowali ile osób ocaliły szczepienia na COVID-19.

Spis treści

Czy szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne?

Na łamach prestiżowego czasopisma „The Lancet” ukazał się artykuł podsumowujący skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 w zapobieganiu zgonom z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Szczepienie na COVID-19 zalecane jest szczególnie dla osób powyżej 60. roku życia.
Szczepienie na COVID-19 zalecane jest szczególnie dla osób powyżej 60. roku życia. freepik.com

Do marca 2023 r. 54 kraje znajdujące się w Europejskim Regionie WHO zgłosiły ponad 2,2 mln zgonów związanych z COVID-19. Raport obejmuje dane na temat dorosłych osób uratowanych dzięki szczepieniom od grudnia 2020 r. do marca 2023 r.

W tym czasie w 34 uwzględnionych w analizie krajach szczepionki przeciwko COVID-19 zmniejszyły liczbę zgonów ogółem o 59 proc., co oznacza około 1,6 miliona uratowanych istnień wśród osób w wieku 25 lat i starszych:

  • 96 proc. uratowanych osób miało 60 lat lub więcej,

  • 52 proc. miało 80 lat lub więcej.

Pierwsze dawki przypominające uratowały 51 proc. osób, a szczepionki przeciwko Omikronowi uratowały 60 proc. istnień.

Najwięcej zgonów było w grupie osób powyżej 60. roku życia (ponad 80 proc. wszystkich zgonów z powodu COVID-19) i równocześnie to właśnie w tej grupie szczepionki ocaliły najwięcej osób. WHO zaleca więc szczepienia przeciwko COVID-19 szczególnie dla tej grupy osób. Według stanu na marzec 2023 r. 69 proc. osób 60+ przyjęło co najmniej trzy dawki szczepionki.

– Od czasu ich wprowadzenia po raz pierwszy pod koniec 2020 r. szczepionki przeciwko COVID-19 okazały się bezpieczne i wysoce skuteczne w ochronie przed ciężkim przebiegiem zakażenia COVID-19. W Regionie Europejskim WHO od czasu podania pierwszych szczepionek przeciwko COVID-19, WHO zaleca, aby starsze grupy wiekowe (w wieku ≥60 lat) były priorytetowo traktowane w zakresie szczepień przeciwko COVID-19 – czytamy w badaniu.

Szczepienia jako broń przeciwko COVID-19

Naukowcy zapewniają, że szczepienia to najlepsza i najskuteczniejsza broń przeciwko COVID-19.

– Otrzymanie szczepionki przeciw COVID-19 wiązało się ze znacznie niższym ryzykiem niewydolności oddechowej, przyjęcia na OIT, intubacji/wentylacji, hipoksemii, zapotrzebowania na tlen, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, drgawek, zaburzeń psychotycznych i wypadania włosów – podkreślają autorzy badań.

W tym roku sezon jesiennych zachorowań rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, bo już od połowy lipca zaczęła drastycznie wzrastać liczba zakażeń koronawirusem. Na początku lipca było ich 60, na koniec miesiąca ponad 3 razy tyle (ponad 200), a pod koniec sierpnia już 1 460.

Jak podkreślił Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski „ten sezon będzie trudny”. Eksperci szczyt zachorowań na COVID-19 zapowiadają na drugą połowę października. Aktualnie nie można się jednak zaszczepić, bo nie ma szczepionek. Nowe, zaktualizowane szczepionki przeciw COVID-19 prawdopodobnie pojawią się na przełomie września i października.

Natomiast 3 września premier Donald Tusk poinformował, że rząd nie planuje wprowadzenia dodatkowych obostrzeń związanych ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia