Lek przeciwbólowy wycofany ze sprzedaży przez GIF. Może zawierać odłamki szkła. Jest niebezpieczny dla pacjentów i personelu medycznego

Monika Góralska
O wadzie jakościowej leku przeciwbólowego powiadomili medycy ze szpitala w Siemianowicach Śląskich, którzy zranili się przy otwieraniu ampułki leku.
O wadzie jakościowej leku przeciwbólowego powiadomili medycy ze szpitala w Siemianowicach Śląskich, którzy zranili się przy otwieraniu ampułki leku. MJ_Prototype/123rf.com
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu leku przeciwbólowego zawierającego morfinę. Powodem jest wada jakościowa produktu. Lek może zawierać odłamki szkła oraz powodować zranienia się przy jego stosowaniu.

Spis treści

Lek przeciwbólowy wycofany przez GIF

Główny Inspektor Farmaceutyczny przekazał decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego. Dokładnie chodzi o środek przeciwbólowy zawierający morfinę:

  • MORFİN HİDROKLORÜR Osel 0.01 g/1 ml (Morphine Hydrochloride), roztwór do wstrzykiwań, 10 ampułek po 1 ml
  • numer serii: 21646005; data ważności: 30.11.2024 r.
  • podmiot odpowiedzialny: OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş., Turkey
  • podmiot, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego: Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A., z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Swoją decyzję GIF uzasadnił brakiem spełniania przez produkt wymagań jakościowych. Dokładnie chodzi o „brak możliwości
sprawnego otwierania ampułek leku, kruszenie się szkła, powodujące zranienie personelu medycznego.”

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie podejrzenia wady jakościowej ww. serii produktu leczniczego z hurtowni farmaceutycznej prowadzonej przez Aesclepios S.A. z siedzibą w Sieradzu, w związku ze zgłoszeniem od jednego z odbiorców, dotyczącym trudności w otwieraniu ampułek – podaje w uzasadnieniu decyzji o wycofaniu GIF.

Postępowanie wyjaśniające przeprowadzone przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach w związku ze zgłoszeniem z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich wykazało, że ampułki leku kruszą się przy otwieraniu. Taka sytuacja może spowodować dostanie się szkła do leku, co może stanowić zagrożenie dla pacjentów lub zranienie się personelu medycznego podczas dawkowania leku.

Czym jest morfina i jak działa lek MORFİN HİDROKLORÜR?

MORFİN HİDROKLORÜR (chlorowodorek morfiny) to lek, którego substancją czynną jest morfina należąca do grupy narkotycznych środków przeciwbólowych. Lek stosuje się przy silnym bólu np. po urazie, złamaniu, zwichnięciu, amputacji kończyn, oparzeniach, kolce nerkowej, bólach spowodowanych chorobą nowotworową, bólach pooperacyjnych. Morfina działa silnie przeciwbólowo oraz łagodzi lęk i niepokój. Może być także używana do wykonywania znieczulenia.

Lek jest podawany pod ścisłą kontrolą lekarza w zastrzykach podskórnie, dożylnie lub domięśniowo w możliwie najmniejszych, skutecznych dawkach i dużych odstępach czasu, aby nie powodować uzależnienia. Lekarz decyduje o dawce i odstępach czasu, w jakich podawany jest lek.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia