GIF wycofuje z aptek w całym kraju popularny lek ratujący życie. Przyczyną jest wada jakościowa. Czy masz go w swojej apteczce?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
GIF wydał decyzję o wycofaniu kolejnych serii tego samego produktu leczniczego z powodu wady jakościowej.
GIF wydał decyzję o wycofaniu kolejnych serii tego samego produktu leczniczego z powodu wady jakościowej. fabianaponzi/123RF
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju kolejnych serii leku ratującego życie. W lutym poinformowano o wadzie jakościowej innej partii tego roztworu do wstrzykiwań. Ta sama wada została właśnie stwierdzona w kolejnych seriach produktu. Osoby, które go zakupiły, nie powinny go używać.

Spis treści

Wycofano popularny roztwór do wstrzykiwań

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego z Katowicach o wystąpieniu wady jakościowej roztworu do wstrzykiwań. Wada polega na braku możliwości standardowego otwarcia leku – kruszeniu się ampułki, a w związku z tym, brakiem pewności czy resztki szkła nie dostały się do jej wnętrza i nie zanieczyściły produktu leczniczego.

Na podstawie zgromadzonych danych, GIF stwierdził, że występuje zagrożenie zdrowia i życia pacjenta w związku z brakiem możliwości użycia przedmiotowego produktu leczniczego ratującego życie, a użycie go grozi możliwością podania pacjentowi leku zawierającego szkło.

Zobacz także: Lek przeciwbólowy wycofany ze sprzedaży przez GIF. Może zawierać odłamki szkła. Jest niebezpieczny dla pacjentów i personelu medycznego

Dlatego, decyzją GIF, na terenie całego kraju zostaje wycofany produkt leczniczy:

  • ADRENALIN OSEL (Adrenaline), 1 mg/1 mL IM/IV/SC Solution for Injection, Ampułka a 1 mg/ml,
  • numer serii: 21607030 termin ważności: 30.09.2025 r.,
  • numer serii: 21607031 termin ważności: 30.09.2025 r.

Podmiot odpowiedzialny to OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş. Turkey, a podmiot, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego to Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. w Starogardzie Gdańskim.

Czym jest adrenalina i kiedy się ją stosuje?

Adrenalina (epinefryna) jest wydzielana naturalnie przez organizm człowieka. Produkowany jest także jej syntetyczny odpowiednik w postaci leku. Stosowana jest w nagłych wypadkach w leczeniu m.in. zatrzymania akcji serca czy poważnej reakcji alergicznej, czyli anafilaksji.

Jej działanie może stymulować serce, rozluźniać drogi oddechowe, podnosić ciśnienie krwi i ułatwiać oddychanie. Dzięki temu może zapobiec zgonowi z powodu nagłych chorób układu sercowo-krążeniowego lub zagrażających życiu objawów ze strony układu oddechowego.

Adrenalina przyjęta przez osobę np. z silną alergią na jad pszczoły czy orzeszki ziemne, pomaga powstrzymać obrzęk gardła, duszności i pokrzywkę oraz inne objawy wstrząsu anafilaktycznego. Jej niepodanie może skutkować śmiercią chorego. W przypadku zatrzymania akcji serca pozwala przywrócić czynności krążeniowo-oddechowe.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia