Lek na COVID-19 firmy Pfizer w 2/3 fazie badań klinicznych. Środek ma chronić przed infekcją po kontakcie z wirusem i wspomagać leczenie

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
PF-07321332 to pierwszy doustny lek antywirusowy z grupy inhibitorów proteazy 3CL
PF-07321332 to pierwszy doustny lek antywirusowy z grupy inhibitorów proteazy 3CL olga_art/pixabay.com
Obecnie nie istnieje doustny lek, który chroni przed COVID-19 po ekspozycji na koronawirus czy zmniejsza ryzyko powikłań przy infekcji. Pierwszym testowanym środkiem o takim działaniu z grupy tzw. inhibitorów proteazy jest produkt Pfizera. Kandydat na lek jest poddawany intensywnym badaniom, a prace nad jego zastosowaniem prewencyjnym weszły w 2/3 fazę. Skuteczna terapia może więc być coraz bliżej!

Firma Pfizer rozpoczęła fazę 2/3 badań klinicznych pierwszego doustnego środka przeciwwirusowego, przeznaczonego do zapobiegania infekcji u osób dorosłych po narażeniu na kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2. Oddzielnie badany jest też potencjał terapeutyczny nowego środka u chorych z rozwiniętym COVID-19.

Badania, które wystartowały w poniedziałek 27 września 2021 r., noszą nazwę EPIC-PEP od ang. Evaluation of Protease Inhibition for COVID-19 in Post-Exposure Prophylaxis (ocena inhibicji proteazy w poekspozycyjnej profilaktyce COVID-19). To już trzecia praca badawcza dotycząca nowatorskiego środka.

Zobacz także:

Badany kandydat na lek jest inhibitorem proteazy SARS-CoV-2-3CL, który w badaniach in vitro wykazała szerokie działanie przeciw koronawirusowi. Blokuje bowiem aktywność głównego enzymu, który jest niezbędny dla namnażania się koronawirusa.

Środek nosi nazwę PF-07321332 i w ramach badań będzie przyjmowany wraz z niską dawką ritonaviru przez uczestników, którzy mieszkają z osobą zarażoną koronawirusem.

Nowatorski preparat został opracowany jako lek doustny, co ułatwia jego zalecane wczesne podanie po ekspozycji na wirus czy przy pierwszych objawach infekcji. Natomiast podawanie go z niską dawką ritonaviru ma pomóc spowolnić rozpad leku głównego, by pozostawał w organizmie przez dłuższy czas i w większym stężeniu.

W randomizowanej, podwójnie ślepej próbie udział weźmie ponad 2,6 tys. zdrowych, pełnoletnich uczestników, którzy przez 5 lub 10 dni przeznaczonych na kurację będą otrzymać kombinację opisanych leków albo placebo. Badanie oceni bezpieczeństwo i skuteczność kuracji, która w 1 fazie badań klinicznych była dobrze tolerowana.

Prowadzony globalnie program badań EPIC obejmuje też inne prace nad produktu Pfizera. Działaniem lecznicze środka u zainfekowanych koronawirusem pacjentów, którzy są zagrożeni ciężkim przebiegiem zakażenia, hospitalizacją i zgonem, są prowadzone od lipca 2021 roku, a od sierpnia naukowcy przyglądają się efektom terapii u pacjentów bez dodatkowych czynników ryzyka dotkliwego COVID-19.

Polecamy także:

ZOBACZ: Lek na COVID-19 zatwierdzony przez amerykańską FDA. Oparty na przeciwciałach Sotrovimab może być stosowany u chorych z łagodnym i umiarkowanym nasileniem infekcji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia