Nie drzwiami, to oknem. Koronawirus „przeskakuje” między gatunkami w sposób, który niepokoi ekspertów. To wyjaśnia, czemu chorują zwierzęta

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Koronawirus SARS-CoV2 nie przestaje zaskakiwać, a odkrycia na jego temat potrafią jeżyć włosy na głowie. Teraz wiemy już, dlaczego zarażają się nimi zwierzęta. Wirus ten potrafi dostosować się do komórek nowego żywiciela, korzystając z różnych metod infekcji. To oznacza, że nikt nie jest bezpieczny. Wirus może wciąż powracać zmutowany, a podobne jemu patogeny mogą stać się źródłem kolejnej pandemii.

Spis treści

Czy zwierzę może zarazić się od człowieka koronawirusem?

Zwierzęta niestety nie są odporne na zakażenie koronawirusem, a ich rola w przenoszeniu infekcji w pandemii była według niektórych niedoceniona. Niezależnie od tego, czy zachorowania zaczęły się od nietoperzy, czy nie, w rozprzestrzenianiu się zarazy mogły brać udział inne zwierzęta.

Kot domowy i koronawirus
Na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 szczególnie podatne są zwierzęta kotowate, takie jak mający częsty kontakt z ludźmi kot domowy. L. F./Pexels, CDC/Unsplash (małe)

Już od początku pandemii COVID-19 wspominano o tym, że wywołujący go koronawirus może przenieść się na domowe koty i psy. Odnotowywano przypadki zakażeń u tygrysów w zoo, zaczęto nawet szczepić niektóre zwierzęta. O przenoszenie SARS-CoV-2 winiono nawet bezdomne zwierzęta. Wraz z rozwojem wiedzy o patogenie pojawiły się także wyniki badań, według których zachorowaniem zagrożone jest ponad 400 gatunków. Jak to możliwe?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Wirginii i fińskiego Uniwersytety w Uppsali. Ich badanie wskazuje, że wirus zna także inne drogi zakażania nowych, nieznanych mu wcześniej komórek poza znanymi już receptorami ACE2. Może to wyjaśniać, dlaczego SARS-CoV-2 tak sprawnie pokonuje bariery międzygatunkowe.

Jak koronawirus SARS-CoV-2 przeskakuje między gatunkami?

Koronawirus SARS-CoV-2 potrafi dostosować się do komórek nowego żywiciela, korzystając z różnych metod zakażania. Robi zresztą podobnie, jak inne wirusy. W trakcie trwania pandemii COVID-19 uwaga naukowców skupiała się w dużej mierze na mechanizmie ataku koronawirusa na ludzkie komórki poprzez wiązanie ze specyficznym białkiem na ich powierzchni – ACE2.

– Wirus, który powoduje COVID-19, wykorzystuje ACE2 jako główną furtkę do zakażania komórek – wskazuje główny aktor bdania dr Peter Kasson. – Jednak odkryliśmy, że jeśli jest ona zablokowana, może on także skorzystać z „tylnego wejścia” lub „okien”. To oznacza, że może się on rozprzestrzeniać, zakażając nowy gatunek jeszcze zanim się przystosuje do wykorzystania jego głównego białka. Musimy więc uważać na nowe wirusy, które mogą zrobić to samo.

Jak przypominają naukowcy, SARS-CoV2 przyczynił się do śmierci 7 milionów ludzi na całym świecie. Choć dzięki szczepieniom i odporności zbiorowej nie stanowi już tak dużego zagrożenia jak wcześniej, jednak wcale nie oznacza to końca zagrorożeń. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza, że przeskoki między gatunkami mogą spowodować jeszcze groźniejsze mutacje wirusa.

Zobacz też: Niepokojące wieści ws. nowych podwariantów Omikrona. Dotyczą także zaszczepionych

– Koronawirus SARS-CoV-2 spowodował jedną pandemię. Kilka razy byliśmy blisko innych pandemii – w przypadkach, o których wiemy. Sugeruje to, że istnieje tych wirusów więcej i musimy dowiedzieć się, w jaki sposób się rozprzestrzeniają oraz na co powinniśmy uważać – zaznaczył ekspert.

Źródło: The ACE2 receptor accelerates but is not biochemically required for SARS-CoV-2 membrane fusion Chemical Science

(PAP)
Marek Matacz
mat/ bar/ arz

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia