Czym jest i jak działa lampa do hybryd?
Lampa hybrydowa, znana też pod nazwą lampa LED lub lampa UV, ma świetlówki emitujące światło barwne (niebieskie) w wąskim zakresie fal, czyli promieniowanie UV. Światło ultrafioletowe kierowane jest na płytkę paznokcia i służy do utwardzania lakierów hybrydowych oraz żelowych. Światło barwne nie jest korzystne dla oczu – do oświetlenia powinno być stosowane światło białe z zakresu fal widzialnych.
Metodą najczęściej stosowaną do wytwarzania światła białego przy pomocy źródeł LED jest metoda hybrydowa, która polega na wzbudzaniu luminoforu za pomocą światła niebieskiego. W praktyce oznacza to tyle, że diodę LED pokrywa się specjalnym materiałem, który pochłania światło niebieskie i przekształca je na światło o barwie czerwonej i zielonej, co daje wrażenie promieniowania o barwie białej. Im większa proporcjonalnie jest ilość promieniowania niebieskiego emitowanego przez lampę hybrydową, tym wyższą temperaturę barwową ma światło przez nią dawane.
Lampa hybrydowa służy do stworzenia modnych paznokci i ma niewielkie rozmiary. Niektóre modele mają timer, który kontroluje czas naświetlania, oraz wyświetlacz LCD.
Warto przeczytać:
Lampa do hybryd – kontrowersje
Lampa hybrydowa od jakiegoś czasu budzi kontrowersje – panuje przekonanie, że może ona mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, przede wszystkim na skórę dłoni podczas naświetlania paznokci, ponieważ emituje światło ultrafioletowe, podobnie jak promienie słoneczne i lampy w solarium.
Lampa hybrydowa LED pojawia się również coraz częściej jako źródło oświetlenia w domu, dając światło białe o niższej lub wyższej temperaturze barwowej.
Badania nad bezpieczeństwem stosowania lamp do hybryd przeprowadzone w ośrodkach naukowych pokazują jednak, że promieniowanie emitowane przez lampy LED nie jest niebezpieczne w wyższym stopniu niż przebywanie na słońcu. W związku z tym wystarczy przed zabiegiem utwardzania lakieru posmarować skórę dłoni kremem z filtrem UV.
Większe ryzyko niż dla skóry promieniowanie emitowane przez lampy do hybryd stwarza dla wzroku, ponieważ światło skupia się na siatkówce oka i w niektórych przypadkach może ją uszkodzić.
Warto przeczytać:
Czy lampa do hybryd jest bezpieczna?
Promieniowanie UV działa na skórę oraz na oczy. Skutki takiego promieniowania zależą od długości fali, czasu ekspozycji oraz od natężenia promieniowania. Światło widzialne dociera do siatkówki oka i tam jest skupiane. To dlatego siatkówka narażona jest na skutki nadmiernego promieniowania świetlnego w dużo wyższym stopniu niż rogówka i o wiele bardziej niż skóra.
Światło o nadmiernym natężeniu lub długości fali może spowodować termiczne lub fotochemiczne uszkodzenie siatkówki. Uszkodzenie termiczne to inaczej oparzenie – powstaje podczas krótkiej jednorazowej ekspozycji na światło o dużym natężeniu. Uszkodzenia fotochemiczne powstają zaś w wyniku powtarzającej się lub długotrwałej ekspozycji na promieniowanie świetlne.
Najbardziej niekorzystne dla siatkówki jest promieniowanie o długości fali 400-500 nm, czyli światło niebieskie, dokładnie takie, jakie emitują lampy LED, w tym lampa do hybryd. Promieniowanie lamp LED stwarza zatem dla oka potencjalne zagrożenie światłem niebieskim.
W związku z istnieniem ryzyka uszkodzenia siatkówki po ekspozycji na światło emitowane przez lampy LED, w tym lampy UV do paznokci, wprowadzone zostały normy określające zakres ryzyka i zasady klasyfikacji lamp LED. Stopień ryzyka określa norma PN-EN 62471:2010.
Lampy LED z grupy wolnej od ryzyka pozwalają na ekspozycję na emitowane przez nie światło do 2,8 godzin dziennie. Lampy o niskim stopniu ryzyka także nie stwarzają zagrożenia fotochemicznego uszkodzenia siatkówki, ponieważ czas ekspozycji na ich światło jest krótki. Podobnie jest w przypadku lamp LED o umiarkowanym stopniu ryzyka – ich światło powoduje dyskomfort termiczny (jest gorące), więc używa się ich przez krótki czas (do 100 s). Lampy stwarzające wysokie ryzyko uszkodzenia wzroku są niedozwolone i niedopuszczone do użytku.
Ryzyko powstawania uszkodzeń siatkówki jakie stwarzają diody LED, w tym lampa do hybryd, związane jest z emitowaniem przez nie światła o barwie niebieskiej. Największe ryzyko uszkodzenia związane jest z lampami emitującym światło zimne, natomiast lampy hybrydowe emitujące światło ciepłe (białe) nie stwarzają takiego ryzyka.
Badania naukowe pokazują zatem, że lampa do hybryd jest w zasadzie bezpiecznym urządzeniem i nie stwarza dużego niebezpieczeństwa uszkodzenia skóry ani wzroku, pod warunkiem, że korzysta się z niej przez krótki czas i z zachowaniem zaleceń podanych przez producenta. Lampa do hybryd powinna mieć odpowiednią oprawę i wszystkie wymagane atesty. Powinna też spełniać normy określone przez specjalistów, tak by korzystanie z niej nie stwarzało zagrożenia dla zdrowia.
Warto przeczytać:
Jak bezpiecznie usunąć lakier hybrydowy w domu?
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?