Kukurydziana Pełnia na wrześniowym niebie. Zobacz, czy fazy księżyca mają wpływ na nasze zdrowie? Poznaj fakty i mity związane z pełnią

Marta Siesicka-Osiak
Nazwa Pełnia Żniwiarzy, używana zamiennie z Pełnią Kukurydzianą i Pełnią Plonów, nawiązuje oczywiście do czasu sezonu żniw na półkuli północnej.
Nazwa Pełnia Żniwiarzy, używana zamiennie z Pełnią Kukurydzianą i Pełnią Plonów, nawiązuje oczywiście do czasu sezonu żniw na półkuli północnej. pellinni/123rf
Pełnia Księżyca to zjawisko, które obserwujemy na niebie każdego miesiąca. Zastanawiasz się, czy pełnia może oddziaływać na nasze samopoczucie? Sprawdź, co mówi na ten temat nauka i dowiedz się, czy fazy księżyca mają wpływ na nasze zdrowie.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Nazwa Pełnia Żniwiarzy, używana zamiennie z Pełnią Kukurydzianą i Pełnią Plonów, nawiązuje oczywiście do czasu sezonu żniw na półkuli północnej.
Nazwa Pełnia Żniwiarzy, używana zamiennie z Pełnią Kukurydzianą i Pełnią Plonów, nawiązuje oczywiście do czasu sezonu żniw na półkuli północnej. pellinni/123rf

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Kukurydziana Pełnia na wrześniowym niebie. Kiedy ją zobaczymy?

Pełnia Księżyca, która pojawia się najbliżej równonocy jesiennej (22 lub 23 września), nosi nazwę Księżyca Żniw lub Pełni Kukurydzy. Jak łatwo można się domyślić, obydwie te nazwy nawiązują do pory zbiorów. Jak podaje Almanac:

W przeciwieństwie do innych pełni Księżyca ta pełnia wschodzi prawie w tym samym czasie – w okolicy zachodu słońca – przez kilka wieczorów z rzędu, dając rolnikom kilka dodatkowych wieczorów światła księżycowego i pozwalając im zakończyć żniwa przed nadejściem jesiennych mrozów.

Druga nazwa nawiązuje do zbiorów kukurydzy, które odbywają się w tym czasie w większości północnych Stanów Zjednoczonych. Inne nazwy wrześniowej pełni podkreślają, że jest ona łącznikiem między latem a jesienią. Są to m.in.:

  • Jesienny Księżyc,
  • Księżyc Opadających Liści,
  • Księżyc o brązowych liściach,
  • Księżyc z żółtym liściem.

Pełnia księżyca jest widoczna na niebie od 17 do 19 września, przy czym całkowitą pełnię będzie można oglądać 18 września. Dodatkową atrakcją będzie zaćmienie księżyca, które można obserwować z 17 na 18 września. Kolejna pełnia, znana jako Księżyc Myśliwych, pojawi się 17 października.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? Zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Sprawdź, co Cię czeka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Susie Grace
I earn $100 per hour while taking risks and travelling to remote parts of the world. 6L5 I worked remotely last week while in Rome, Monte Carlo, and eventually Paris. I’m back in the USA this week. I only perform simple activities from this one excellent website.see it,

Just Visit Here ==> w­w­w.S­m­a­r­t­c­a­s­h­1.c­o­m
H
Hooj
30 sierpnia, 18:50, Dwie wieże:

Kaczyńskiemu kły wyrosną. Jadem już pluje

A rudemu rogi, już ma oczy czerwone jak diabeł

R
Reagan Malani
My last salary was $8750, ecom only worked 12 hours a week. My longtime neighbor estimated $15,000 and works about 20 hours for seven days. 6L1 I can’t believe how blunt he was when I looked up his information.

Check it out on this site======> w­w­w.S­m­a­r­t­C­a­s­h­1.c­o­m
D
Dwie wieże
Kaczyńskiemu kły wyrosną. Jadem już pluje
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia