Krew pępowinowa – czym jest bankowanie krwi pępowinowej oraz ile kosztuje? Sprawdź, w jakich chorobach wykorzystuje się komórki macierzyste

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Szpitale nie posiadają własnych zestawów do bankowania krwi pępowinowej, dlatego należy go samodzielnie dostarczyć w dniu porodu.
Szpitale nie posiadają własnych zestawów do bankowania krwi pępowinowej, dlatego należy go samodzielnie dostarczyć w dniu porodu. nataliaderiabina/123rf
Bankowanie krwi pępowinowej zyskuje na popularności, ponieważ stanowi zabezpieczenie komórek macierzystych. Pobranie krwi z pępowiny jest nieinwazyjne i bezbolesne, ponieważ odbywa się bezpośrednio po urodzeniu dziecka i odcięciu pępowiny. Bankowanie komórek macierzystych w Polsce nie jest refundowane, a cena zależy od rodzaju wybranego pakietu. Sprawdź, jak przebiega pobieranie krwi pępowinowej oraz ile kosztuje.

Czym jest krew pępowinowa?

Krew pępowinowa jest to krew, która występuje w łożysku oraz pępowinie, zaraz po urodzeniu dziecka. Jest ona źródłem komórek macierzystych, czyli niewyspecjalizowanych komórek, które szybko się namnażają i mają zdolność przekształcania się. Dzięki tym właściwościom mogą być używane do naprawy uszkodzonych komórek i poprawy funkcjonowania organizmu.

Komórki macierzyste przeszczepia się, w celu wzmocnienia układu odpornościowego lub odbudowy układu krwiotwórczego, który ma zadanie wytwarzać elementy morfotyczne krwi.

Komórki macierzyste stosuje się je w leczeniu 80 chorób onkologicznych i hematologicznych – czytamy na stronie Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM).

Jedna porcja krwi pępowinowej jest w stanie w ciągu miesiąca odnowić układ krwiotwórczy osoby o wadze maks. 40 kg.

Lista chorób leczonych komórkami macierzystymi

Na stronie PBKM dostępna jest lista schorzeń, w leczeniu których stosuje się komórki macierzyste, uzyskane z krwi pępowinowej.

Przeszczep komórek macierzystych możliwy jest między innymi w następujących chorobach:

 • ostra białaczka (szpikowa, limfoblastyczna),
 • białaczka przewlekła,
 • zespół mielodysplastyczny,
 • niedokrwistość aplastyczna,
 • samoistna nadpłytkowość,
 • ziarnica złośliwa,
 • chłoniaki,
 • wrodzona małopłytkowość,
 • szpiczak mnogi,
 • rak piersi i nerek.

Jak pobiera się i bankuje krew pępowinową?

Pobieranie krwi pępowinowej jest bezpieczne i bezbolesne, ponieważ odbywa się zaraz po urodzeniu dziecka i odcięciu pępowiny.

Pobieraniem krwi zajmuje się przeszkolona położna lub pielęgniarka. Szpitale nie posiadają własnych zestawów do bankowania krwi pępowinowej, zatem chcąc pobrać taką krew, należy w dniu porodu dostarczyć odpowiedni sprzęt.

Po wykonaniu pobrania, pielęgniarka zgodnie z zasadami, zamyka pudełko i przekazuje je wykwalifikowanej osobie z banku komórek macierzystych. Są one przechowywane w specjalnych pojemnikach z ciekłym azotem. Taki sposób bankowania sprawia, że następuje szybkie zamrożenie, dzięki czemu jakość komórek nie ulega pogorszeniu.

Krew pępowinową można przechowywać bezterminowo, aż do momentu konieczności jej użycia.

Z raportu Polskiego Banku Komórek Macierzystych wynika, że na całym świecie magazynowanych jest ponad milion porcji krwi pępowinowej.

Komórki ze sznura pępowinowego

Sznur pępowinowy również zawiera komórki macierzyste, które nazywane są mezenchymalnymi, jednak posiadają one zupełnie inne właściwości, niż te z krwi pępowinowej.

Komórki sznura pępowiny występują na powierzchni naczyń pępowinowych. Znacznie szybciej i łatwiej różnicują się w komórki chrzęstne, kostne lub nerwowe, niż komórki z krwi.

Pobieranie ich polega na odcięciu 10 cm pępowiny i umieszczeniu jej w specjalnym roztworze, w celu spreparowania. Następnie fragment ulega zamrożeniu. Po rozmrożeniu można wyizolować komórki macierzyste i je przeszczepić.

Różnicą między komórkami ze sznura pępowinowego, a komórkami z krwi jest to, że w przypadku przeszczepu mezenchymalnych nie jest wymagana zgodność tkankowa.

Koszt bankowania krwi pępowinowej oraz komórek ze sznura pępowinowego

Aktualnie bankowanie krwi pępowinowej możliwe jest tylko w Polskim Banku Komórek Macierzystych lub w Banku Komórek Macierzystych nOvum. Koszt pobrania i przechowywania zależny jest od rodzaju wybranego wariantu. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny z PBKM:

 • czerwony – pobierana jest tylko krew pępowinowa. Opłata za zestaw do pobrania wynosi 250 zł, następnie pierwszy rok kosztuje 250 zł, a za każdy kolejny rok przechowywania trzeba zapłacić 600 zł,
 • błękitny – pobierana jest krew pępowinowa oraz sznur pępowinowy. Opłata za zestaw do pobrania wynosi 350 zł, następnie pierwszy rok kosztuje 350 zł, a za każdy kolejny rok przechowywania trzeba zapłacić 720 zł,
 • granatowy – pobierana jest krew pępowinowa oraz krew łożyskowa. Opłata za zestaw do pobrania wynosi 350 zł, następnie pierwszy rok kosztuje 350 zł, a za każdy kolejny rok przechowywania trzeba zapłacić 720 zł,
 • złoty – pobierana jest krew pępowinowa, sznur pępowinowy oraz krew łożyskowa. Opłata za zestaw do pobrania wynosi 450 zł, następnie pierwszy rok kosztuje 450 zł, a za każdy kolejny rok przechowywania trzeba zapłacić 840 zł.
Źródła:

Sprawdź, dlaczego warto pobierać krew pępowinową

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia