Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na temat krwiodawstwa. Dlaczego warto oddawać krew i jak zostać honorowym dawcą krwi?

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Osoby, które zdecydowały się na krwiodawstwo, zyskują przede wszystkim świadomość, że ich szlachetny i bezinteresowny gest uratował komuś życie. Krwiolecznictwo jest ważną częścią medycyny, która pomaga ratować osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych. Krew jest również potrzebna w przypadku zabiegów operacyjnych, przeszczepów narządów i poważnych zranień.

Spis treści

Kto może oddać krew?

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zasoby krwi w ponad połowie państw są wystarczające, a ok. 37 proc. mieszkańców starego kontynentu co najmniej raz w życiu oddało krew. W Polsce krew regularnie oddaje zaledwie ok. 25 proc. osób. Niechęć Polaków do krwiodawstwa wynika przede wszystkim z niewiedzy.

Poznaj fakty i mity na temat krwiodawstwa. To warto wiedzieć, aby łatwiej zdecydować się na oddanie krwi!

Honorowy dawca krwi oddaje krew w gabinecie
Oddając jednorazowo krew możesz uratować życie nawet 3 osobom. Sprawdź w galerii, co jest prawdą, a co fałszem na temat krwiodawstwa i nie bój się oddawać krew. stefamerpik/freepik.com

Krew może oddać każda osoba dorosła w wieku 18-65 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje leków na stałe. Dodatkowo w ciągu ostatnich 6 miesięcy u osoby, która chce zostać krwiodawcą nie mogą być wykonywane zabiegi takie jak akupunktura, tatuaż, przekłucia uszu lub innych części ciała oraz zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). Przyszły krwiodawca w tym czasie nie może też być leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi nie można być przeziębionym lub mieć innego rodzaju infekcji, nie należy również brać żadnych leków. Trzeba natomiast się wyspać i kilka dni wcześniej dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu, czyli wypijać co najmniej 2 litry wody. Nie można również spożywać alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych, ani palić papierosów w ciągu 24 godzin poprzedzających oddanie krwi.

Krew można oddać w najbliższym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). Na wizytę należy wziąć dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Ile trzeba oddać krwi, żeby być honorowym dawcą?

Tytuł „Honorowego Dawcy Krwi” przysługuje każdej osobie, która dobrowolnie i bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Oprócz tego istnieje jeszcze tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”, który jest przyznawany:

  • każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi,
  • każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi,
  • każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi (osocze, krwinki płytkowe).

Natomiast osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana przez Ministra Zdrowia odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Czy krew można wyprodukować? Oto fakty i mity na temat krwiodawstwa

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia