Kreatywni ludzie nie boją się nudy. Wystarcza im... własny umysł! Co robią kreatywne osoby bez dostępu do cyfrowych rozrywek?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Czy kreatywność i nuda mogą iść w parze? Okazuje się, że tak! Kreatywne osoby potrafią korzystać z nudy i nie potrzebują do tego nic poza własnym umysłem, o czym dowiadujemy się z najnowszego badania naukowców z Uniwersytetu w Arizonie. Co kryje się w umysłach kreatywnych ludzi? Dowiedz się, jak układają się ich myśli.

Spis treści

Kobieta w ciemnych okularach i w żółtym ubraniu siedzi na krześle na tle żółtej ściany z kwiatem na podłodze po lewej stronie
Badanie polegało m.in. na przebywaniu uczestników sam na sam w pokoju bez dostępu do urządzeń cyfrowych przez 10 minut. freepik

Nuda nie grozi kreatywnym ludziom? Naukowcy potwierdzają

Kreatywni ludzie częściej owocnie wykorzystują czas, pozwalając przy tym, aby jeden pomysł prowadził do drugiego – wynika z badania opublikowanego w Creativity Research Journal. Naukowcy odkryli, że bardziej kreatywni uczestnicy badania czuli się mniej znudzeni, gdy siedzieli sami w pokoju. Także podczas pandemii COVID-19, który charakteryzował się długimi okresami nieustrukturyzowanego czasu, kreatywni ludzie nie nudzili się tak bardzo i w większym stopniu angażowali się w swoje myśli.

Sprawdź: Gdy umysł błądzi, rodzą się pomysły. Robimy to aż przez 40 procent czasu!

Do badań odniósł się ich główny autor, Quentin Raffaeli, doktorant na Wydziale Psychologii Uniwersytetu w Arizonie:

– Jestem szczególnie zainteresowany kreatywnością, ponieważ chcieliśmy dowiedzieć się, co dzieje się w umyśle kreatywnych osób, zwłaszcza w sytuacjach, w których nic nie ogranicza ich myśli.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Do tej pory w psychologii i neuronauce większość badań nad ludzkimi myślami prowadzono w sposób, który albo skłaniał uczestników do myślenia w określony sposób, albo prosił ich o zgłaszanie myśli, których doświadczyli. To, jak myśli naturalnie powstają i się rozwijają np. w czasie nudy, jest mniej znane.

– W tym miejscu pojawia się nasze badanie – powiedziała Jessica Andrews-Hanna, profesor nadzwyczajny na Wydziale Psychologii i starszy autor artykułu.

Nuda rodzi genialne pomysły, a nicnierobienie jest luksusem naszych czasów

Przebywanie sam na sam ze swoimi myślami jest znane m.in. wśród znanych filozofów, naukowców i artystów. W czasie tej bezczynności często powstawały ich genialne pomysły, o czym przypomina Andrews-Hanna.

– W dzisiejszym zabieganym i połączonym cyfrowo społeczeństwie czas na bycie sam na sam ze swoimi myślami bez rozpraszania uwagi może stać się rzadkim towarem – dodała.

Badanie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza polegała na przebywaniu uczestników sam na sam w pokoju bez dostępu do urządzeń cyfrowych przez 10 minut. W przypadku braku jakiejkolwiek konkretnej zachęty, uczestnicy zostali poproszeni o wypowiedzenie swoich myśli na głos. Wypowiedzi 81 uczestników zostały nagrane, a następnie przepisane i przeanalizowane.

Kreatywność została oceniona za pomocą „testu myślenia dywergencyjnego” – laboratoryjnego testu werbalnego, który mierzy zdolność osoby do myślenia nieszablonowego. Osoby, które dobrze w nim wypadły, miały myśli, które płynęły swobodnie i były ze sobą powiązane. Często pojawiały się wyrażenia takie jak: „to mi przypomina”, „mówiąc o tym”.

– Podczas gdy wielu uczestników miało tendencję do przeskakiwania między pozornie niepowiązanymi myślami, osoby kreatywne wykazywały oznaki myślenia bardziej asocjacyjnego – powiedział Raffaeli.

Kto wytrzyma 10 minut bez telefonu? „To rozpraszacze”

Eksperyment ten wykazał też, że kreatywni ludzie bardziej angażowali się w swoje myśli, kiedy byli pozostawieni sami sobie i nie mieli rozpraszaczy, takich jak telefon komórkowy i Internet.

– Kreatywni ludzie oceniali siebie jako mniej znudzonych, nawet przez te 10 minut. Wypowiadali też ogólnie więcej słów, co wskazywało, że ich myśli były bardziej skłonne do swobodnego poruszania się – powiedziała Andrews-Hanna.

Wstępne ustalenia naukowców zostały rozszerzone w kontekście znacznie dłuższego okresu – pandemii COVID-19. Wiele osób częściej przebywało wtedy sam na sam ze swoimi myślami.

W drugim eksperymencie wzięło udział ponad 2600 dorosłych osób. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania za pośrednictwem aplikacji na smartfony o nazwie Mind Window, opracowanej przez Andrews-Hannę i jej studenta Erica Andrewsa. Uczestnicy określający się jako kreatywni zgłosili, że mniej się nudzili podczas pandemii.

– W miarę jak stajemy się coraz bardziej przepracowani, nadmiernie zaplanowani i uzależnieni od naszych urządzeń cyfrowych, myślę, że musimy wykonać lepszą pracę w naszych domach, miejscach pracy i szkołach, aby kultywować czas na relaks z naszymi myślami – powiedziała Andrews-Hanna.

Naukowcy kontynuują swoją pracę, korzystając z aplikacji Mind Window i zachęcają ludzi do pobierania i korzystania z niej. Ma to im pomóc zrozumieć, w jaki sposób ludzie na całym świecie myślą w swoim codziennym życiu.

– Zrozumienie, dlaczego różni ludzie myślą w taki, a nie inny sposób, może prowadzić do obiecujących działań mających na celu poprawę zdrowia i samopoczucia – powiedział Andrews-Hanna.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pan Szczota
Czy do stwierdzenia takiej oczywistości trzeba aż badań naukowych?
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia