Koszmar urlopowiczów w Chorwacji. Biegunka, wymioty i gorączka u wypoczywających na popularnej plaży. Jak się uchronić przed wirusem?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Chorwacja to ukochany przez Polaków kierunek na letni wypoczynek. Piękne wybrzeże i słoneczna pogoda przyciągają co roku tysiące turystów z kraju. Ten sezon dla niektórych nie zaczął się jednak dobrze. Biegunka i wymioty to przykre objawy, jakich doświadczają wypoczywający na chorwackim wybrzeżu. Czy za zatrucia odpowiedzialny jest rotawirus?

Spis treści

Widok na chorwacką plażę, w kółeczku wirus
Turyści na chorwackim wybrzeżu często bagatelizują występujące wymioty i biegunkę, przypisując je „letniemu wirusowi”. xbrchx/iStock/Getty Images Plus/kjpargeter/freepik

Gorączka, wymioty i biegunka w Chorwacji. Służby państwowe reagują

Zagraniczne serwisy informują o wirusie na popularnej chorwackiej plaży. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o infekcji wirusowej wśród wypoczywających w rejonie plaży Borik w Zadarze. Większość pacjentów ma podobne objawy. Występują u nich gorączka, biegunka i wymioty. Niektórzy podejrzewali wirus grypy żołądkowej, inni twierdzili też, że jest to związane ze zrzutami kału do morza z pobliskich hoteli.

Do sprawy odniósł się Grgo Peronja, dyrektor Zadar Ovodnja, przedsiębiorstwa odprowadzającego ścieki w mieście. Jak stwierdził w rozmowie z dziennikiem Slobodna Dalmacija, ta część miasta jest podłączona do sieci biegnących na wschód, w kierunku centrum.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

O stanie wód w morzu mówił Benito Pucar, kierownik działu ekologii zdrowia i ochrony środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego w Zadarze.

– Regularne badanie jakości morza przeprowadzono 21 czerwca. Wtedy wyniki pokazały, że morze w pobliżu hotelu „Donat” jest drugiego stopnia czystości, a w zatoce, gdzie jest piaszczysta plaża, pierwszego gatunku. Inne próbki pobrano 26 czerwca na prośbę kierownictwa pobliskiego hotelu, który ponownie zażądał testów, ponieważ pojawiły się doniesienia, ż​e kilka osób kąpiących się na tych plażach miało objawy infekcji wirusowej, takie jak gorączka, biegunka i wymioty. Oprócz zwykłych wskaźników, które zwykle badamy w morzu, a mianowicie Escherichia coli i enterokoków jelitowych, dodaliśmy również test na Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), który może powodować wymioty – powiedział Pucar w rozmowie z dziennikiem Slobodna Dalmacija.

Rotawirus w Chorwacji. Potwierdzony przypadek w Zadarze

Na początku lipca pojawiły się doniesienia o infekcji w hotelu „Donat”. Od osób, które miały objawy, pobrano próbki kału do analizy. Potwierdzony został jeden przypadek rotawirusa.

– W porozumieniu z naszą służbą epidemiologiczną i Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego (HZJZ) zdecydowaliśmy się wysłać próbki morskie z tych dwóch miejsc 5 lipca, aby spróbować wyizolować z nich rotawirusa – powiedział Pucar.

Turyści wypoczywający na chorwackim wybrzeżu często bagatelizują występujące wymioty i biegunkę, przypisując je „letniemu wirusowi”, o czym mówił szef służby epidemiologicznej dr Alan Medić.

– Służba epidemiologiczna wyizolowała dwa przypadki rotawirusa, jeden u osoby dorosłej przebywającej w hotelu i jeden u dziecka, które nie było gościem hotelu. Występowanie rotawirusa w dzieciństwie jest częste, a większość dzieci, ponad 90 proc. z nich, przechodzi przez tę postać wirusa w ciągu jednego lub dwóch dni, więc rodzice nawet nie pobierają próbek kału do analizy. Kiedy dziecko zachoruje na rotawirusa, najważniejsze jest, aby nie doszło do odwodnienia. Rotawirus utrzymuje się w środowisku nawet kilka dni, możliwe, że przypadek pływania na piaszczystej plaży był taki, że wirus pozostał na piasku – powiedział dr Medić dla Slobodnej Dalmaciji.

Aktualnie trwa kontrola Państwowej Inspekcji Służby, która została zaalarmowana przez Zadarski Instytut Zdrowia Publicznego.

– Przed zakończeniem kontroli nie jesteśmy w stanie podać więcej szczegółów – poinformowała Państwowa Inspekcja.

Co to jest rotawirus?

Rotawirus to źródło zaraźliwej infekcji. Najczęściej występuje u dzieci poniżej 5. roku życia. Osoby dorosłe również mogą zachorować, ale w tym przypadku zazwyczaj przebieg zakażenia jest mniej poważny.

Rotawirus znajduje się w stolcu zarażonej osoby. Może się rozprzestrzeniać na inne powierzchnie poprzez [b]nieumyte ręce po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluchy. Rotawirus jest przenoszony głównie drogą fekalno-oralną, ale możliwe jest również zarażenie się poprzez jakikolwiek kontakt z płynami ustrojowymi osoby chorej (np. kichanie, dotykanie klamek czy zabawek).

Rotawirusa nie leczy się za pomocą leków i zwykle ustępuje samoistnie z czasem. Największym zagrożeniem jest odwodnienie, które może być nawet śmiertelne.

W 2006 roku po raz pierwszy wprowadzono szczepionkę przeciwko rotawirusom dla kilkumiesięcznych dzieci. Od tego czasu liczba hospitalizacji i zgonów z powodu tego wirusa znacznie spadła. Obecnie nie ma dostępnej szczepionki dla dzieci starszych i dorosłych, dlatego zalecane jest zaszczepienie dziecka przeciwko rotawirusom w młodym wieku, dopóki jest to możliwe.

Objawy rotawirusa u dzieci i dorosłych

Objawy rotawirusa są najbardziej widoczne u dzieci. Mogą się rozpocząć w ciągu 2 dni po kontakcie z rotawirusem. Najczęstszym objawem zakażenia rotawirusem jest ciężka biegunka.

Inne objawy u dzieci to:

  • wymioty,
  • wysoka gorączka,
  • duże zmęczenie,
  • drażliwość,
  • odwodnienie,
  • ból brzucha.

Odwodnienie u dzieci jest szczególnie niebezpieczne z powodu ich mniejszej masy ciała. Należy zwrócić uwagę na następujące objawy odwodnienia:

  • suchość w ustach,
  • chłodna skóra,
  • mniejsza częstotliwość oddawania moczu (lub mniej mokrych pieluch w przypadku niemowląt),
  • brak łez podczas płaczu,
  • zapadnięte oczy.

Rotawirus u dorosłych daje podobne objawy, jednak są one mniej odczuwalne. Niektórzy dorośli z rotawirusem czasami mogą nie doświadczać żadnych objawów.

Jak się leczy rotawirusa? Domowe środki zaradcze

Nie ma lekarstwa na rotawirusa. Zwykle ustępuje on w ciągu siedmiu dni. Niezwykle ważne jest niedopuszczenie do odwodnienia[/b]. Jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni lub się nasilą, należy skontaktować się z lekarzem.

W przypadku rotawirusa odpowiednimi płynami są woda lub doustny roztwór nawadniający (ORS), który można dostać w aptekach bez recepty. Nie zaleca się picia soków owocowych i napojów gazowanych, ponieważ mogą pogorszyć objawy biegunki.

Sprawdź również:

Dodatkowo warto stosować domowe środki zaradcze:

  • dużo pić,
  • jeść zupy na bazie bulionu,
  • przyjmować elektrolity,
  • unikać słodkich i tłustych potraw,
  • unikać słodkich napojów.

Osoby z rotawirusem w miarę możliwości powinny utrzymać zbilansowaną dietę. Jeśli nie ma oznak lub zwiększonego ryzyka odwodnienia, można spożywać to, co zwykle (w przypadku niemowląt: mleko matki, inne pokarmy mleczne i pokarmy stałe).

W ciężkich przypadkach odwodnienia, konieczna może być hospitalizacja.

Źródła:

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia