Grypa żołądkowa (jelitowa) - objawy, leczenie, dieta. Sprawdź, jakie leki przyjmować i co jeść w grypie żołądkowej

Monika Żurawska
Kubek z naparu z ziół
Kubek z naparu z ziół David Mao [unsplash.com]
Grypa żołądkowa inaczej nazywana jest grypą jelitową. Jest to zakażenie układu pokarmowego przez wirusy. Objawy grypy najczęściej uniemozliwiają normalne funkcjonowania przynajmniej przez trzy dni. Bardzo ważnym jest, aby podczas przechodzenia grypy żołądkowej wiedzieć, co jeść. Chorzy powinni stosować dietę, która będzie wspomagać prawidłowe leczenie jelitówki. Jakie leki stosować w walce z grypą żołądkową i czy jest ona groźna dla kobiet w ciąży? Grypa żołądkowa u dzieci objawia się tak samo? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Grypa żołądkowa najczęściej wywołana jest rotawirusami, norowirusami lub adenowirusami. Atakują one organizm poprzez wnikanie przez błonę jelit w organizmie człowieka, wywołując biegunki i inne niepokojące objawy, które są niebezpieczne zwłaszcza u małych dzieci. To w związku z tym procesem synonimem grypy żołądkowej jest określenie grypa jelitowa lub w skrócie jelitówka.

Objawy grypy żołądkowej (jelitowej)

Grypa żołądkowa często bywa mylona z klasycznym zatruciem pokarmowym w związku z bardzo podobnymi objawami. Do objawów jelitówki należą:

 • bardzo wodnista biegunka,
 • brak apetytu,
 • nudności,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • ból mięśni,
 • osłabienie.

Zaletą objawów grypy żołądkowej (jelitówki) jest fakt, że nie powodują dalszych komplikacji zdrowotnych/ powikłań. Nigdy jednak nie powinny trwać dłużej niż 9-10 dni. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza lub umówić wizytę domową.

Pierwszy człon nazwy tej choroby może wywoływać złe skojarzenia. W rzeczywistości grypa żołądkowa nie ma nic wspólnego z klasyczną grypą myloną często z przeziębieniem. Być może jej nazwa ma związek z podobieństwem symptomu jakim jest ogólne, mocne osłabienie ludzi przechodzących te choroby.

Uwaga: Jeśli jednym spośród objawów grypy żołądkowej byłaby krew w stolcu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Warto przeczytać:

Ile trwa grypa żołądkowa

Przebieg oraz czas trwania każdej choroby jest bardzo indywidualny i ściśle odnosi się do ogólnego stanu zdrowia osoby, u której występuje grypa żołądkowa. Szacuje się jednak, że trwa około 5 dni, przy czym jej objawy najbardziej są nasilone w pierwszych 3. Później na powrót do normalnego funkcjonowania żołądka jedni mogą czekać zaledwie 7 dni. Innym może to zająć nawet powyżej 3 tygodni. Ważnym jest, aby zarówno w trakcie, jak i po chorobie stosować się do wskazówek, które chorym pomogą pod względem fizycznym przetrwać ten czas, takich jak np. odpowiednia dieta w grypie żołądkowej.

Jak przebiega leczenie grypy jelitowej?

Grypa żołądkowa to specyficzna choroba, ponieważ leczenie pacjentów głównie ma na celu maksymalne zniwelowanie przykrych objawów niż jak to często bywa usunięcie przyczyn. W sytuacji, gdy rozpocznie się biegunka oraz wymioty zalecane jest pozostanie w domu i wypoczynek w łóżku. Nie można doprowadzić do odwodnienia się, dlatego powinno się stale dostarczać płyny. Jeśli jednym z objawów grypy żołądkowej będzie wysoka temperatura, np. powyżej 39 stopni Celsjusza, koniecznie trzeba robić zimne okłady, które zbiją gorączkę. Może do tego służyć zwykły ręcznik, zmoczony zimną woda i położony na czoło lub na kark chorego. Zupełnym przeciwieństwem mogą być silne dreszcze i odczuwanie zimna (pomimo standardowej temperatury w pomieszczeniu). To jest ten czas kiedy można się ciepło ubrać i walcząc z tym objawem spędzić cały dzień w łóżku.
W tej chorobie zazwyczaj nie dostarczamy dużo lub prawie w ogóle jedzenia do organizmu, zatem powinniśmy także maksymalnie ograniczyć zużywanie energii i nie starać się na siłę realizować różnego rodzaju innych obowiązków.

Leki stosowane przy jelitówce

Na grypę żołądkową nie wymyślono leków, które jak za sprawą magicznej różdżki sprawią, że objawy choroby przeminą. Niestety, obecnie można jedynie starać się załagodzić wymioty i biegunkę wymienionymi poniżej lekami.

Leki wpływające na odbudowę flory bakteryjnej przy grypie żołądkowej:

 • Duo-Lactil,
 • Dicoflor,
 • Prolactiv,
 • Lactiv Up,
 • Acidolac,
 • Smecta.

Leki wpływające na zmniejszenie się potrzeby wypróżniania w jelitówce:

 • Imodium,
 • Stoperan,
 • Laremid

Leki przeciwgorączkowe (jeśli taki objaw występuje):

 • Apap,
 • Ibuprom,
 • Polopiryna,
 • Aspiryn.

Warto jednak pamiętać, że można być uczulonym na którąś z substancji czynnych danego leku, więc zawsze kupno ich warto konsultować z lekarzem.

Grypa żołądkowa – co jeść? Jaka dieta pomoże nam w walce z objawami jelitówki?

Grypa żołądkowa wiąże się nie tylko z przykrymi objawami, np. w postaci wymiotów, ale także z rozregulowaniem diety i normalnego spożywania posiłków przez osobę chorą. Lekarze nie wskazują listy konkretnych produktów, które warto jeść w grypie żołądkowej. Doradzają jednak, aby w tym czasie były to produkty lekkostrawne. Jeśli chcesz jak najszybciej powrócić do zdrowia i nie zaostrzać jeszcze bardziej dolegliwości związanych z jelitówką pamiętaj o kilku wskazówkach.

Przez pierwsze dwa dni grypy żołądkowej przede wszystkim spożywaj dużo płynów. Najlepiej w postaci wody mineralnej. Możesz pić też herbatę niesłodzoną, lub napary ziołowe, np. z mięty, nagietka, rumianku, czy szałwii.

Następnie, jeśli po 2 dniach twój organizm nieco delikatniej zaczyna reagować na jelitówkę i nie zwraca każdego pokarmu jaki mu dostarczasz, możesz zjeść bulion ugotowany na warzywach bądź rosół. Może to być także inna lekkostrawna zupa. Pamiętaj jednak, że nie powinna ona dodatkowo podrażniać błony śluzowej żołądka, która ucierpiała w trakcie choroby.

Warto przeczytać: Co jeść w diecie lekkostrawnej?

Gdy grypa żołądkowa (jelitowa) przestanie objawiać się zazwyczaj po ok. 3 dniach klasycznymi wymiotami i biegunką, a ty poczujesz się nieco lepiej, koniecznie postaraj się zjeść coś. Dostarczysz w ten sposób energię do organizmu. Aby w pełni się zregenerować i powrócić do pełnego zdrowia, musisz odnowić nawyk regularnego jedzenia sprzed choroby. Obiad prosto z patelni, frytki lub inne tego typu rzeczy to nie jest jednak dobry pomysł. Ugotuj sobie jakiś kleik lub zblenduj zupę na krem. W międzyczasie możesz podjadać sucharki albo gotowaną na wodzie kaszę manną. Trzeciego dnia grypy żołądkowej nie obciążaj jeszcze układu trawiennego nadmiarem tłuszczu.

Warto przeczytać:

Przy zachowaniu powyższych, ogólnych zaleceń możesz także zapamiętać listę produktów, które warto spożywać nawet do 3 tygodni po przebyciu grypy oraz te, których powinny unikać ludzie po jelitówce.

Po przejściu grypy żołądkowej warto jeść przez kilkanaście dni:

 • pieczone i gotowane warzywa: buraczki, marchewki,
 • pieczone owoce: gruszki, jabłka,
 • biały ser,
 • wywary na drobiu,
 • gotowanego indyka, cielęcinę bez skóry,
 • kaszę: jęczmienną, gryczaną, jaglaną.

Po przejściu grypy żołądkowej nie warto jeść przez kilkanaście dni:

 • smażonych mięs,
 • wędzonych ryb,
 • konserw (nawet z warzyw),
 • pikantnych marynat,
 • mocno przetworzonych produktów,
 • warzyw strączkowych jak groch, fasola, bób,
 • warzyw kapustnych jak brukselka, kalafior, brokuł, czy kalarepa.

Dodatkowa lista produktów, które mogą wywołać przykre objawy żołądkowo-jelitowe:

Zarażenie grypą żołądkową, czyli fakty i mity na temat tego, czy jelitówka jest zaraźliwa

Grypa żołądkowa jest zaraźliwa. Jednak nie oznacza to, że każda osoba, która miała kontakt z chorym, musi w następstwie przechodzić tą samą chorobę. Fakt, czy zachoruje warunkuje wiele czynników. Przede wszystkim bardziej narażone na zakażenie są osoby ze słabą odpornością. Warto także pamiętać, że nie bez powodu grypa żołądkowa nazywana jest “chorobą brudnych rąk”. Niestety, często dopada nas na skutek zlekceważenia zaleceń dotyczących higieny. Dłonie w trakcie dnia mają kontakt z mnóstwem różnych przedmiotów, a później często bezpośrednio uczestniczą w procesie spożywania przez nas jedzenia. To idealna droga do narażenia się na wymioty i biegunkę. Kolejną jest droga kropelkowa.

Profilaktyka to nie tylko zdrowy tryb życia, to także robienie regularnych badań. Zobacz na kolejnych slajdach, które z nich i jak często powinny wykonywać osoby zdrowe, spoza grupy podwyższonego ryzyka.

Badania profilaktyczne mogą uratować Ci życie! Większość z n...

Istotną kwestią jest nie tylko profilaktyka zdrowotna, ale także odpowiednie zachowanie w trakcie przechodzenia choroby. W tym czasie pamiętaj, aby szczególnie dbać o czystość, np. urządzeń sanitarnych lub jakichkolwiek innych. Najlepiej, jeśli w obawie przed chorobą innych domowników będziesz po sobie przecierał/ła: deskę od toalety po każdym korzystaniu, pilot od telewizora, telefon, z którego wszyscy korzystają, komputer, itp. Być może okaże to się pomocne w ochronie najbliższych.

Grypa żołądkowa u dzieci

Grypa żołądkowa u dzieci bywa niebezpieczna, ponieważ znacznie bardziej są one narażone na odwodnienie. Często w chorobie nie docierają do nich racjonalne argumenty dotyczące tego, że muszą pić dużo płynów. W sytuacji kiedy bardzo boli je brzuch – odmawiają i dodatkowo złoszczą się, zmuszane do tego. Niestety, to właśnie dzieci są grupą najbardziej podatną na grypę żołądkową, chociażby przez różne zachowania, które mają miejsce w szkole. Często, gdy nie są przypilnowane zapominają o myciu rąk po skorzystaniu z toalety. Znacznie częściej niż dorośli dotykają wszystkiego co je otacza, a wtedy wzrasta ryzyko wystąpienia jelitówki.

Grypa żołądkowa w ciąży

Grypa żołądkowa w ciąży może być szczególnie niebezpieczna dla dziecka, dlatego zawsze w sytuacji zaobserwowania jej pierwszych objawów warto udać się do lekarza prowadzącego ciąże. W okresie dziewięciu miesięcy kiedy to kobieta nosi dziecko pod sercem niejednokrotnie zdarza się, że odczuwa ona nudności, a w następstwie zwraca zjedzony posiłek. Taka sytuacja nie powinna jeszcze napawać strachem. Natomiast, gdy wraz z wymiotami występuje jednocześnie biegunka oraz gorączka - może być to grypa żołądkowa. W takim przypadku, aby zapobiegać narażaniu dziecka i np. odwodnieniu się chorej warto udać się na konsultację do specjalisty.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia