Niedziela jest dniem, w którym stwierdzono najmniej nowych przypadków zakażenia koronawirusem od 3 sierpnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 624 nowych zakażeniach.
Nie ma jednak pewności, że dzienne raporty będą teraz wykazywały coraz niższe statystyki. Trzeba pamiętać, że jeszcze w sobotę o godz. 10:30 okazało się, że mamy do czynienia z rekordem zakażeń w ciągu jednego dnia. 843 przypadków to o 34 więcej, niż dotychczasowy rekord.
Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!
- W końcu emeryci skorzystają z odwróconej hipoteki?
- Zniżki na wakacje z Kartą Dużej Rodziny: jakie, gdzie, ile
- Podróż samolotem teraz: zachowanie, co za odwołany lot
- Załóż internetowe delikatesy, nie trzeba na to dużo gotówki
- Jakie zachowania w sieci kończą się utratą danych osobowych
- Jak kupować, by wspierać lokalny biznes
Poprzedni "rekord" dziennych zakażeń miał miejsce w piątek 7 sierpnia, kiedy poinformowano o 809 przypadkach.
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła już barierę 51 tys. i wynosi obecnie 51 791.
Nowe przypadki koronawirusa - ostatnie 6 dni:
- 2 sierpnia - 548 / 23,8 tys. testów
- 3 sierpnia - 575 / 17,7 tys. testów
- 4 sierpnia - 680 / 25,8 tys. testów
- 5 sierpnia - 640 / 33,6 tys. testów
- 6 sierpnia - 726 / 28,6 tys. testów
- 7 sierpnia - 809 / 32,6 tys. testów
- 8 sierpnia - 843 / 21,9 tys. testów
- 9 sierpnia - 624 / 20,3 tys. testów
Jednocześnie w niedzielę poinformowano o 7 nowych przypadkach śmiertelnych, spowodowanych przez COVID-19.
W sumie do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zmarło 1807 osób.
W rozmowie z Polska Times dr Paweł Grzesiowski, immunolog, pediatra, doktor nauk medycznych zwraca uwagę, że liczba przypadków zakażeń COVID-19 rośnie, "a my nie wprowadzamy żadnych działań". - Pamiętajmy, że te przypadki, które są dzisiaj dodatnie, zakaziły się przynajmniej tydzień wcześniej, czyli już jesteśmy w jakimś sensie spóźnieni. Za tydzień będzie nie 600, a 900 przypadków dziennie, jeśli nie wprowadzimy teraz ograniczeń, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się wirusa- mówi dr Grzesiowski.
-Współczynnik R, czyli reprodukcji wirusa wzrósł do 1,2-1,3 co oznacza, że z każdych dziesięciu chorych mamy w kolejnym tygodniu trzynastu, w kolejnym dwudziestu sześciu itd., itd.- tłumaczy.
Rząd pracuje nad rozwiązaniami
Przedstawiciele rządu zapewniają, że robią wszystko, by powstrzymać rozwój epidemii koronawirusa w Polsce. Rada Ministrów pracuje nad zaostrzeniem niektórych środków bezpieczeństwa oraz przywróceniem niektórych obostrzeń. Powrót do bardziej rygorystycznych obostrzeń w powiatach z największą liczbą zakażeń i prawo dla właścicieli sklepów w całej Polsce do odmowy obsługi klienta bez maseczki - to najważniejsze zmiany, jakie szykuje Ministerstwo Zdrowia.
Decyzją resortu, w 19 powiatach, w których w ciągu ostatnich dwóch tygodni wystąpiło najwięcej nowych zakażeń, od soboty 8.08.2020 obowiązują bardziej rygorystyczne obostrzenia niż w pozostałych częściach kraju.
- Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń, jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy, ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w ok. 20 powiatach – przyznał w czwartek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej szef resortu zdrowia, Łukasz Szumowski.
W strefie czerwonej obowiązuje zakaz imprez masowych. Liczba uczestników wesel zostanie ograniczona do 50. W komunikacji miejskiej dostępna będzie tylko połowa miejsc siedzących. Wprowadzono też zakaz organizacji targów i wydarzeń kulturalnych. Zamknięte mają być sanatoria, a wydarzenia sportowe będą odbywać się bez kibiców. Kina, siłownie i kluby fitness będą mogły funkcjonować, choć ze zwiększonymi limitami sanitarnymi. W siłowniach może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Z kin zaś skorzysta 25 proc. publiczności.
W strefie żółtej w weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 gości.
Zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej obowiązuje nakaz noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej, także na ulicach czy w parkach.
Na chwilę obecną w strefie czerwonej znajdują się powiaty:
- ostrzeszowski
- nowosądecki
- Nowy Sącz
- wieluński
- pszczyński
- Ruda Śląska
- rybnicki
- Rybnik
- wodzisławski
Powiaty „żółte” to:
- wieruszowski
- Jastrzębie Zdrój
- jarosławski
- Żory
- kępiński
- przemyski
- cieszyński
- pińczowski
- oświęcimski
- Przemyśl
Usunięto 230 tys. raportów
Również w sobotę resort zdrowia poinformował, że w oficjalnych raportach pomyłkowo znalazła się informacja o ok. 230 tys. testów na koronawirusa, których w rzeczywistości nie przeprowadzono.
Zawyżony wynik pochodzi od Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Ministerstwo będzie domagało się się wyjaśnień w tej sprawie.
Współpraca: Ewa Andruszkiewicz